Jaký je rozdíl mezi mladým zeleným ječmenem a mladou zelenou pšenicí? A proč jsou některé produkty až trojnásobně dražší než jiné?

Rozdíl mezi mladým ječmenem a mladou pšenicí až tak velký není. Obsahem důležitých látek jsou si vlastně velmi podobné. Oba obsahují chlorofyl, celou řadu vitamínů, minerálů, aminokyselin, enzymů a dalších důležitých látek pro organismus. Rozdílná je chuť, a protože chuťové pohárky jednotlivých osob jsou různé, nelze jednoznačně říct, která je lepší, ale pšenice se zdá být pro malou většinu konzumentů o malinko chuťově přijatelnější. Přesto mladý ječmen zůstává v popularitě o něco výš než pšenice. Pšenice má proti ječmenu nepatrně větší vliv na metabolismus, dodává tělu víc energie. Ale ječmen v těchto účincích nijak nezaostává a naopak některé studie ječmene, který má navíc i vyšší obsah vlákniny, energeticky staví před pšenici. Oba jsou vhodné při dietách a mají úspěchy v boji s chronickou únavou.

Mladá pšenice je považována za vůbec nutričně nejhodnotnější trávu na světě. Ječmen se svým složením víc podobá zelenině. Oba obsahují betakaroten, vitamíny A, B1, B2, B5, B6, B12 (pšenice ho má víc), C, E, K, niacín, biotin, kyselinu listovou, z aminokyselin: Alanin, Methionin, Arginin, Fenylalanin, Prolin, Serin, Glycin, Treonin, Histidin, Tyrosin, Izoleucin, Valin, Leucin, Lyzin, Kyselina aspartamová, Kyselina glutamová. Z minerálů např. draslík hořčík, křemík, zinek, vápník. Oba jsou velmi silnými antioxidanty s protirakovinovými účinky. Obsahují látky, zabraňující stárnutí organismu. Detoxikují organismus, chrání jej před vstřebáváním karcinogenů, čistí zažívací trakt. Chlorofyl pak má vliv na hladinu hemoglobinu, léčí chudokrevnost, usnadňuje cestu kyslíku k buňkám, pomáhá odstraňovat těžké kovy a chemikálie z krve. Mladý ječmen a mladá pšenice obsahují více bílkovin, než typický steak, mají pětkrát víc železa než brokolice, sedmkrát víc vitamínu C než pomeranče a jednáctkrát víc vápníku než mléko. Existuje studie, podle které ječmen významně vylepšuje problém zvaný ulcerózní kolitida - zastavuje průjmy a utišuje bolest (pšenice ale má stejné účinky). Další studie ukazují zvýšení přátelských bakterií ve střevní flóře, zlepšení průtoku krve, ale i schopnost inhibovat některé porosty rakovinných buněk, hlavně prsu a prostaty. Existují svědectví pacientů s rakovinou, kteří byli zcelá vyléčeni především díky konzumaci ječmene.

A co se týče ceny? Záleží na několika aspektech. Množství, které obchodník přiveze (čím větší kontrakt, tím nižší cena), jestli se produkt balí až u nás nebo se přiveze zabalený ze země původu, značka,  a v neposladní řadě i marže obchodníka. Pokud zboží nabízí žetězec multilevelu, pak je cena i několikrát vyšší. To ale nejsou žádné výjimečné aspekty, platí prakticky pro jakékoliv zboží. Ale způsobí, že se na trhu objevují ceny v nejrůznějších cenových kategoriích a nemusí to znamenat, že čím vyšší cena, tím kvalitnější výrobek.

https://www.zelenedrahokamy.cz