Morinda citrifolia, lidově Noni, je ovoce, které se svými zdraví prospěšnými látkami řadí mezi takové superpotraviny, jako je Maqui berry, asai berry, kustovnice čínská, graviola, arónie, borůvky, mochyně, rakytník či nopal.

I Noni patří mezi tzv. zázraky přírody, které od nepaměti využívají Polynésané, (její domovinou je právě Polynésie) k léčbě nejrůznějších nemocí. Tato tropická rostlina je typická pro takové exotické země jako je Hawai, Fidži, Malajsie, Tahiti či jih Indie. Přes 2000 let má své místo v tamním lidovém léčitelství.

Noni  je keř, který dorůstá do výšky 6 metrů. Využívají se především plody, které rostlina plodí v průběhu celého roku. Také se využívají jeho listy, jejichž šťáva vykazuje antiseptické účinky. Džus z Noni je konzumován kvůli účinkům, posilující imunitu. Noni je tak oblíbená a žádaná, že tvoří významnou část ekonomiky polynéských zemí. Největšími odběrateli jsou USA a Japonsko.

Noni vykazuje protirakovinovou aktivitu, posiluje imunitní systém, podporuje trávení, zlepšuje vstřebávání živin, reguluje spánkový režim, pomáhá tělu zbavovat se škodlivých látek, zmírňuje výkyvy nálad a působí proti stresu, podporuje dobrou náladu, podporuje soustředěnost, pomáhá při bolestech (listy) - svými účinky se blíží účinnosti morfia, zvyšuje energetickou hladinu, fyzické výkony, regeneruje buňky, snižuje vysoký krevní tlak - má vliv na rozšiřování tepen, zabraňuje tvorbě krevních sraženin, ovlivňuje také hladinu cholesterolu v krvi, má pozitivní účinek na cukrovku typu 1 a 2 - obnovuje špatně fungující buňky slinivky břišní produkující inzulín, pomáhá tělu přijmout a využít cukr a přeměnit ho na energii, no a s oblibou je využíván i jako doplněk při redukčních dietách. Je např. velmi účinné v  kombinaci s maqui berry nebo acai berry.

Ze známějších účinných látek obsahuje: morindon, morindin, acubin, asperulozid, alizarin, kyselinu kaprovou a kaprylovou, scopoletin, damnacanthal. Plody noni obsahují až 18 aminokyselin. Noni se zkoumá přes čtyřicet let, ale dodnes se nepovedlo odkrýt všechny jeho mechanismy. Podle odhadů odborníků z řad lékařů může mít blahodárné účinky na další stovku nevyzkoušených zdravotních problémů.

Noni je nabitá vitamíny a minerály. Obsahuje vysoké množství vitamínů, především C, minerálů (vápník, draslík, hořčík, železo, zinek, chróm), obsahuje látky, které obnovují tkáně – proto jej vyhledávají především lidé s velkou zátěží na klouby, čili především sportovci. Morinda citrifolia obsahuje více než 140 druhů vitaminů, stopových látek, enzymů, alkaoidů, fytosterolů, rostlinných olejů, kyselin a antioxidantů. Vedle látek všeobecně známých, obsahuje Noni i několik látek endemických např. xeronin (přenašeč nervových signálů, který spouští činnost většiny enzymů v lidském těle), dacanthal (látka, která ničí předrakovinové a rakovinové buňky), stigmasteryl (látka, která brání systémové degeneraci tkání)

Tradiční užití: Morinda citrifolia bývá nejčastěji užívána v dávkách 2 lžičky prášku sušeného ovoce denně. Ráno a večer na lačný žaludek. Pokud je povzbuzující účinek na organismus příliš silný a brání pozdějšímu usnutí přesuneme večerni dávku na odpoledne. Na lačný žaludek se jí doporučuje používat hlavně kvůli účinkům látky proxeroninu, přes stěnu střeva a krevní oběh do jater, které dodají proxeronin do všech částí těla, kde je vznik xeroninu potřebný.

A co je to ten proxeronin? Je to molekula o obrovské hmotnosti, z níž se stává traktem přes játra přeměnou xeronin. Xeronin působí na hormonální rovnováhu v těle, díky tomu v něm ovlivňuje většinu pochodů – včetně imunitního systému. Xeronin má obroský vliv na veškeré pochody, primárně hormonální rovnováha, od toho se odvíjející metabolismus, fyzickou a psychickou pohodu. Proxerotin se běžně nachází v potravinách živočišného, ale především rostlinného původu. Noni obsahuje až 800x více proxeroninu než ananas v němž byl objeven. Xeronin je obsažen ve větší či menší míře ve většině rostlin, kde plní důležité pochody, ale jakmile splní svoji funkci, je z těla rostliny vyloučen a nelze ho zachovat. Některé rostliny přetvoří xeronin na alkaloid, protože potřebují nějaké jeho vlastnosti – ne však všechny. Alkaloidů je doposud známo cca 10 000. Tyto alkaloidy obsahuje např. nikotin, kokain, opiáty. Pro rostlinu jsou něčím, co slouží k zachování potřebných látek. Jakmile se však dostanou do těla člověka, přecházejí na pozici dnes tolik vzácného xeroninu, po čase např. kouření se tělo přizpůsobuje na příjem falešného xeroninu – nikotinu, vzniká závislost a po úplné adaptaci přestává organismus fungovat. Díky noni lze tento proces zvrátit během neuvěřitelně krátké doby. Díky tomu, že se proxeronin z noni v organismu změní na pravý xeronin, buňky si za nedlouho na něj opět zvyknou a lze tak velmi rychle odbourat fyzickou zavislost na alkaloidech a znovu harmonizovat pochody v těle. Xeronin pracuje s endorfiny (hormony štěstí) a je zodpovědný za jejich správný metabolismus a působení. Xeronin má obrovský potenciál v léčbě psychických obtíží,závislostí, zvedání výkonu, či mentální a fyzické stability.

Dnes již existují stovky lékařských studií o účinnosti a zázračných vlastnostech noni, která pomohla velkému množství lidí od nejrůznějších akutních i chronických onemocnění. A navíc ještě chutná. A popravdě řečeno – taková lžička noni je mohem lepší a účinnější, než  všelijaké syntetické vitamíny.

noni pořídíte např. zde