Kreatin objevil a pojmenoval v roce 1832 francouzský vědec Chevreul. Novou látku extrahoval z masa - proto ji nazval Kreatin, podle řeckého Kreas.

Hladiny kreatinu u divoké zvěře byly přitom desetkrát vyšší v porovnání se zvířaty žijícími v zajetí, což dalo důvod k myšlence, že fyzická aktivita může ovlivnit množství kreatinu ve svalech. Neoficiální zprávy z počátku devadesátých let minulého století uvádí, že kreatinové doplňky mohou zlepšit sportovní výkon. Doplňky s kreatinem údajně brali britští atleti Linford Christie a Sally Gunnellna na OH 1992.

V nadcházejících letech se provedlo množství kontrolovaných klinických testů a studií, které prokázaly prospěšnost těchto doplňků stravy v různých odvětvích sportu a mnozí sportovci a šampioni potvrdili, že užívali kreatin a předpokládá se, že ho užívalo až 80% sportovců na letních OH v Atlantě 1996. Mark McGwire, jeden z největších „rváčů“ basebalové ligy, ho užíval během sezony 1998 a při legendárním závodě zasadil rekord v HOMERUNU a udělal z kreatinu nejpopulárnější sportovní potravinový doplněk v USA. Suplementy se staly běžnou záležitostí mezi profesionály, elitou, univerzitami i rekreačními sportovci, kteří chtějí zvýšit svůj výkon.

V současné době je to jeden z nejvíce prostudovaných doplňků stravy v oblasti sportovní výživy a mnoho odborníků přijalo a přezkoumalo jeho účinnost a ergogenní účinky.

Kreatin se vyrábí různě

Potravinový doplněk Kreatin si můžete koupit i zde v našem internetovém obchodě. Prodáváme výrobek firmy Creapure®. Žádná jiná značka nekombinuje při výrobě všechny tři základní pilíře kvality – pečlivý výběr surového materiálu, patentovanou vysoko-výkonnostní technologii a přesné chemické rozbory – tak, jak to dělá Creapure®. Když není na etiketě uvedena značka Creapure®, nejedná se o čistý kreatin. Creapure® je nejbezpečnější na celosvětovém trhu. A nejúčinnější.

Bezpečný a účinný
Na trhu vždy hledáme nové a vylepšené výrobky, nyní se prodává více než 20 různých derivátů, které slibují lepší výsledky, než má běžný kreatin monohydrát.

Ale nebyla provedena žádná vědecká studie těchto nových výrobků, která by dokázala, že zvyšují výkon, na rozdíl od kreatinu monohydrátu, který prošel více než 300 studií a je jeden z nejvíce zkoumaných dietních doplňků. Takže jestliže získáte možnost vybrat si mezi málo testovanými, nebo neschválenými výrobky a tím, u kterého bylo bezpochyby dokázáno, že je nejúčinnější a také nejbezpečnější na světě, který si asi vyberete? Výběr je logický a prostý, zvláště pak pokud stavíte na první místo bezpečnost.

Creapure® se podrobil rozsáhlým studiím a absolutně žádné toxické vedlejší účinky nebyly objeveny. Veškeré studie, které byly provedeny u výrobku Creapure® proběhly v souladu s mezinárodně přijatými směrnicemi a normami FDA ( U.S. Food and Drug Administration) a EU za podmínek GLP ( Good Laboratory Practice, přeloženo: dobré laboratorní postupy).

Také se provedlo množství pokusů na zvířatech i lidech, aby byla vyzkoušena bezpečnost výrobku Creapure® jako doplňkové výživy. Kromě klasických toxikologických testů, byl Creapure® podroben zkouškám ve více než 50 klinických testech. Lidé všech věkových kategorií zkoušeli Creapure® ve sportovních i v nesportovních kategoriích po dobu delší než 21 měsíců a nezaznamenali žádné vedlejší účinky.
Protože každý výrobce používá jiné výrobní postupy, existují rozdílné profily čistoty, ale jedině Creapure® má tento schválený bezpečnostní profil. Je dnes považován za nejlepší na světě a používá se výhradně ve výrobcích Reflex.

Jaká je běžná denní dávka výrobku CREAPURE?
Plnící fáze je 20 g (4 x 5 g) přípravku CREAPURE po dobu pěti dnů, po které následuje fáze udržovací 2-5 g (najednou) denně je běžná pro sportovce. Množství doporučené dávky záleží na tělesné hmotnosti - 0,3 g kreatinu na kilogram tělesné váhy denně jako plnící fáze a 0,03g kreatinu na kilogram tělesné váhy denně jako udržovací fáze . Nebo nízká a dlouhodobá dávka, která bude mít za následek stejný svalový nárůst (3 g po 28 dní). Jestliže budete brát větší množství v plnící fázi, déle než 5 dní, svalový nárůst se o moc nezvýší, takže je to zbytečné.

Je Creapure extrahován z přírodních zdrojů nebo je to plně syntetický produkt? A co riziko BSE (nemoc šílených krav)? (Je vhodný pro vegetariány?)

Kreatin byl objeven v první polovině 19. století jako složka hovězího vývaru a na nějakou dobu byl Leibigův Fleischextrakt (masový extrakt) jediným zdrojem. V devadesátých letech se chemická syntéza stala účinnější a tak začal být používán ve velkém v průmyslové výrobě. Firma Degussa vyvinula syntetický postup (srov. US pantent 5 719 319), který zaručoval tu nejvyšší kvalitu, čistotu a bezpečnost a tento produkt vešel na trh pod značkou Creapure. Díky tomu, že Creapure je syntetizován chemickou reakcí s použitím základního materiálu, který nepochází ze zvířat, je zaručeno, že nedojde k nákaze BSE a je vhodný pro vegetariány.

Je Creapure stabilní ve vodě?
Je stabilní v závislosti na tom, jak rychle je odbouráván na nežádoucí kreatinin. Rychlost odbourávání je:
- závislá na pH faktoru (čím je pH nižší, tím rychlejší je odbourávání)
- závislá na teplotě (čím je teplota vyšší, tím je odbourávání rychlejší. Viz diagram)

Je bezpečný? Vyzkoušela firma Degussa bezpečnost na zvířatech a lidech?
Degussa sponzorovala množství pokusů, které byly provedeny jak na lidech, tak i na zvířatech, aby dokázala bezpečnost doplňkové výživy Creapure. Kromě klasických toxikologických testů, provedla více než 50 klinických testů. Lidé všech věkových kategorií (od několika měsíců až po 70+ let) sportovního i nesportovního zaměření používali Creapure po dobu delší než 21 měsíců bez jakýchkoliv nežádoucích vedlejších účinků. Mezi ostatními značkami, pouze značka Creapure je zárukou kvality, je ultračistý a testovaný HPLC.

Slyšel jsem, že kreatin by se neměl užívat společně s kávou, a jak je to s Kolou či ledovým čajem?
Snažte se vyhnout vysokým dávkám kofeinu. Pokud se současně podává velké množství kofeinu (např. 4 šálky kávy) snižují se ergogenní vlastnosti kreatinu kvůli interferenci s resyntézou kreatinfosfátu (PCr). Menší množství kofeinu (např. 1-2 šálky kávy) by nemělo nijak významně ovlivnit účinnost.

Existuje nějaké riziko při dopingových testech u vrcholových sportovců, například při OH?
Ne, IOC (Mezinárodní olympijský výbor) ho řadí mezi potraviny. Obsah kreatinu ve svalu je omezen a může být zvýšen pouze do určitého množství. Sportovec si může zvýšit obsah kreatinu ve svalech díky vyvážené dietě (dieta s vysokým podílem masa nebo s vysokým podílem ryb).

Zvýší kreatin sportovcům výkon?
Účinek kreatinových suplementů byl studován u lidí s různým tréninkovým zaměřením a s různými sportovními schopnostmi, od sportovních reprezentantů univerzit až po relativně netrénované začátečníky. Doplňky výrazně zvyšují výkon v různých sportech jako je sprint, skoky, plavání, kajak/veslování, vzpírání nebo cyklistika. Krátkodobé používání kreatinových doplňků například maximálně zvyšuje sílu/výdrž (5-15 %), zvyšuje intenzitu cvičení (5-20 %), vynaložení síly během krátkých sprintů (zhruba 30 %) a zvyšuje účinnost během opakovaných sprintů (5-15 %).
Doplňky běžně užívají kulturisté, vzpěrači, zápasníci, veslaři, cyklisti, cyklisti na horských kolech, tenisti, lyžaři, nebo hráči amerického fotbalu, kopané, ragby, basketbalu, hokeje, volejbalu nebo házené. Oblíbené jsou i mezi atlety (sprint, vrh koulí, hod oštěpem, hod diskem).

Jak zvyšuje Creapure výkon?

V ergogenních účincích kreatinu jsou obsaženy různé mechanizmy: (1) vyšší koncentrace kreatinfosfátu (PCr), který podporuje okamžitou tvorbu ATP během cvičení, (2) zvýšený podíl resyntézy kreatinfosfátu během a po cvičení díky zvýšení hladiny volného kreatinu, (3) mírné snížení pH ve svalech během cvičení, (4) vystupňování tréninkové zátěže a (5) zvýšení svalové hmoty (maximální silový výkon).

Existují nějaké prospěšné účinky při užívání kreatinu spolu s glukózou nebo proteinem?
Retence kreatinu může být rozšířena, když se konzumuje spolu s jednoduchými karbohydráty, jako je glukóza. Tato zvýšená absorpce se připisuje inzulínu, který dopraví kreatin do buněk. Avšak pro výraznější zlepšení absorpce je nezbytné užívat velké množství karbohydrátů (~100 g) nebo kombinaci karbohydrátů (47 g) a proteinů (50 g). Tyto velké dávky karbohydrátů ale zatěžují trávící systém a jsou potenciálně nebezpečné pro diabetiky nebo lidi, kteří nesnášejí glukózu. Nedávné studie prokázaly, že potřebné množství karbohydrátů lze omezit přidáním kyseliny listové. 25 g dextrózy a kyselina listová (250 mg) způsobí větší akumulaci kreatinu ve svalech, než kdybyste brali jen kreatin, nebo kreatin plus 25 g dextrózy.

Existuje něco jako „pH stabilní kreatin“?

Některé produkty s alkalickou pH vyžadují vyšší stabilitu a lepší biologickou dostupnost. Bohužel však neexistuje žádný vědecký důkaz, který by podpořil toto tvrzení. Nebyly provedeny další klinické testy. Po požití těchto produktů dochází ke stejnému stupni degradace jako u čistého kreatin monohydrátu díky silně kyselému pH v žaludku. U výrobku Creapure se ukázalo, že méně než 0,1 g z 5g dávky se ztratí za jednu hodinu při pH 3,5. Stabilita při pH 1 je dokonce větší. Přeměna kreatinu na kreatinin je v zažívacím traktu minimální bez ohledu na dobu průchodu.

Existují různé druhy kvality u různých výrobků?
Ano, existují. Na trhu se běžně vyskytují produkty s více než 5 % nečistot. Pro kvalitu výrobku jsou zásadní přímé podmínky a způsob zacházení s nezpracovaným kreatinem monohydrátem. Špatný základní materiál nebo omezené množství vody během „rekrystalizace“ způsobuje zvýšené množství nečistot (jako je Dicyandiamid (dimerizační produkt Cyanamidu), kreatinin a dihydrotriazin). Příslušné úřady po celém světě varují před možnou újmou na zdraví, která může vzniknout z nečistot nacházejících se v dietních suplementech. Výrobek Creapure má velmi přísné specifikace týkající se nečistot v kreatin monohydrátu.

Jaká je skladovatelnost výrobku Creapure?
Skladovatelnost Creapure je 36 měsíců od data výroby, v originálním, neotevřeném balení, za doporučených skladovacích podmínek. Creapure by měl být skladován na suchém místě, při chladnější až pokojové teplotě, v originálním balení a mimo dosah přímého slunečního svitu.

(zdroj: výrobce Reflex Creapure® , VitaminExpress CZ s.r.o)