Giovanni Maciocia je profesor medicíny, pocházející z italské lékařské rodiny. V roce 1974 vystudoval Mezinárodní univerzitu orientální medicíny ve Velké Británii, v roce 1977 ukončil studium západního bylinkářství na Národním institutu bylinné léčby,

absolvoval několik postgraduálních kurzů na čínské Nanťingské univerzitě tradiční čínské medicíny a dnes patří mezi nejvíce respektované praktiky akupunktury a čínské fytoterapie v Evropě i Spojených státech. Od roku 1996 je hostujícím profesorem Nanťingské univerzity tradiční čínské medicíny. Jeho produkty jsou vyrobeny z koncentrovaných bylinných prášků. Ty jsou získávány vařením sušených rostlin a následným vysušováním. Jeden gram koncentrovaného prášku odpovídá 7,5 g sušených rostlin, to znamená že 500 mg tableta odpovídá 3,75 g sušených rostlin. Koncentrovaný prášek tak zajišťuje, že stačí menší denní dávky tablet a že jsou tyto tablety jednodušeji stráveny a vstřebány. Přísné kontroly kvality a rozbory bylinných tablet jsou prováděny ve státem akreditovaných laboratořích na Taiwanu a v České republice.

www.zelenedrahokamy.cz

T01 - Vyživení kořenů (Nourish the Root)

Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživuje yin a esenci ledvin, posiluje vůli
Indikace: závratě, zvuky v uších, bolesti zad a nohou, noční pocení, navečer sucho v ústech a v krku, navečer pociťování horkosti a neurčité úzkosti, horkost pěti srdcí (pociťování horkosti dlaní, v hrudi a na chodidlech), žízeň s potřebou pít v malých doušcích, vyčerpanost, deprese, suchá stolice, bolesti beder, neplodnost, nespavost (buzení se v noci), rozostřené vidění, suchá pokožka i vlasy, suchá pochva, suchost v očích, hubenost, močení malého množství tmavé moči.
Jazyk: normální i červený, s povlakem i bez povlaku. Čím méně povlaku, tím výraznější prázdnota yin, čím je jazyk červenější, tím je prázdná horkost silnější.
Puls: plovoucí a prázdný, nebo slabý na obou zadních pozicích a relativně vlnovitý na obou předních pozicích, nebo tenký a rychlý, pokud je prázdná horkost výrazná.


T02 - Posílení kořenů (Strengthen the Root)

Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňuje a zahřívá yang ledvin, rozdmýchává oheň brány života, přidává esenci, vyživuje krev, posiluje vůli.
Indikace: zimomřivost, studená chodidla, bolesti v bedrech a slabost kolenou, závratě, zvuky v uších, deprese, vyčerpanost, impotence, předčasná ejakulace, únava po pohlavním styku, slabé libido, neplodnost, řídká stolice, časté močení světlé moči, mírná inkontinence moči, oteklé kotníky, nadváha, nedostatek iniciativy a nadšení, zkrácený dech.
Jazyk: bledý, vlhký.
Puls: ponořený a slabý především na zadních pozicích, může být i pomalý.


T03 - Bylinný strážce Jang (Herbal Sentinel - Yang)

Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňuje qi plic a sleziny, zpevňuje povrch, posiluje ledviny, zpevňuje obrannou energii.
Indikace: sklony k nachlazení, únava, pociťování chladu, deprese, časté močení světlé moči, chladné končetiny, mírně zkrácený dech, slabá chuť k jídlu, řídká stolice, mírná žaludeční distenze po jídle, spontánní pocení, slabý hlas, bolesti v dolní části zad, slabé libido, alergická rinitida, alergické astma.
Jazyk: bledý nebo mírně bledý.
Puls: obecně slabý nebo prázdný, může být slabý jen na pravé straně.


T04 - Bylinný strážce Jin (Herbal Sentinel - Yin)
Přípravek nachází uplatnění jako podpůrný prostředek pro osoby se sklonem k snadnému nachlazení, zejména při kontaktu s větším množstvím lidí, prevence nachlazení s vysokými horečkami, u dětí s křehkou jin, u tendencí k alergiím.

Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňuje čchi plic, dopňuje čchi ledvin, doplnit čchi sleziny, doplňuje jin
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: alergická rýma, alergická dušnost, bolest dolní části zad, náchylnost k nachlazení, odpoledne pociťování horkosti, noční pocení, spontánní pocení, únava, slabý hlas, závratě, zvuky v uších,
Jazyk: červený jazyk bez povlaku, nebo s povlakem bez kořene. Může být červený pouze na středu či přední části. Může být taký mírně červený s povlakem bez kořene
Puls: plovoucí – prázdný nebo tenký.

Účinné složky: Astragali radix (huangqi, kořen kozince), Panacis quinquefolii radix (xiyangshen, kořen všehoje pětilistého), Ganodermae lucidi fructificatio (lingzhi, plodnice lesklokorky lesklé), Schisandrae fructus (wuweizi, plod magnolky), Ophiopogonis tuber (maimendong, hlíza ofiopogonu), Glehniae radix (beishashen, kořen glehnie), Lilii bulbus (baihe, cibule lilie), Polygonati odorati rhizoma (yuzhu, oddenek kokoříku vonného), Rehmanniae radix praep. (shudihuang, kořen rehmánie upravený), Corni fructus (shanzhuyu, plod dřínu), Dioscoreae rhizoma (huaishanyao, oddenek dioskorey), Jujubae fructus (dazao, plod jujuby), Glycyrrhizae radix praep. (zhigancao, kořen lékořice upravený), Anemarrhenae rhizoma (zhimu, oddenek anemarény), Poria (fuling, sklerocium pórnatky).


T05 - Mladý bylinný strážce (Children Herbal Sentinel)
Přípravek, sestavený na doplnění čchi, posílení obranné čchi a na posílení imunity dětí. Obsahuje však základ dvou klasických receptů, tj. „Odvaru s guizhi" (guizhitang) na harmonizaci čchi obrany a výživy a „Pokroutek na uchování harmonie" (baohewan) na regulaci trávení a rozptýlení akumulace stravy spolu s „Práškem nefritového paravánu" (yupingfengsan) na posílení obranné čchi a zpevnění povrchu. Byliny na trávení byly přidány podle pravidla, že téměř všechny malé děti mají oslabené trávicí ústrojí (které se posiluje, jak děti rostou) a silné tendence k akumulaci stravy. To není zdrojem jen trávicích potíží. Zabraňování přesunu esence stravy ze sleziny k plicím se oslabuje i obranná čchi. Proto je velmi často u dětí oslabené trávení také kořenem oslabení obranné čchi. Na rozdíl od dvou přípravků BYLINNÝCH STRÁŽCŮ (Herbal Sentinel: Yin - T04, Yang - T03), určených pro dospělé, zde nebyly přidány byliny na doplnění jangu ledvin, jelikož děti obvykle nepotřebují doplňovat ledviny, pokud ovšem netrpí ekzémy nebo astmatem.

Duševní a emoční model: Dítě může trpět pocitem nedostatku bezpečí v rámci rodinné situace a v noci se probouzí s pláčem. Pokud je mladší, může mít sklony k záchvatům vzteku, může být náchylné k přehnané úzkosti.
Účinky: doplňovat čchi, zpevňovat povrch, posilovat imunitu, přeměňovat vlhkost a rozptylovat, akumulace stravy, poruchy trávení, doplnění čchi, zvýšení imunity, posílení trávení.
Indikace: náchylnost k nachlazení, senná rýma, zhoršené trávení, slabá chuť k jídlu, apatie, neustálé vytékání hlenů z nosu, opakující se mírné žaludeční bolesti
Upozornění a kontraindikace: Přípravek je vhodný k dlouhodobému užívání.
Složení: guizhi Ramulus Cinnamomi Cassiae, daoya Fructus Oryzae Germinatus, baishao Radix Paeoniae Alba, taizishen Radix Pseudostellariae, shengjiang Rhizoma Zingiberis Recens, huangqi Radix Astragali Membranacei, dazao Fructus Jujubae, baizhu Rhizoma Atractylodis Macrocephalae, zhigancao Radix, Glycyrrhizae Prep., fangfeng Radix Ledebouriellae, shenqu Massa Fermentata Medicinalis, fuling Poria, laifuzi Semen Raphani, chenpi Pericarpium Citri Reticulatae, shanzharou Fructus Crataegi
Jazyk: bledý, především na okrajích, tenký.
Puls: zadrhávající anebo tenký.


T06 - Projasnění očí (Brighten the Eyes)
vyživuje krev jater a ledviny, rozjasňuje oči. V duševní oblasti zakořeňuje éterickou duši, dává jednotlivci duchovní představivost - vizi. Přípravek je založený na „Čtyřsložkovém odvaru" (siwutang), ke kterému byly přidány byliny vyživující ledviny a projasňující oči, jako jsou tusizi, gouqizi a núzhezi. Může se používat v případech prázdnoty jangu i jin ledvin, která se může kombinovat s prázdnotou krve. Shouwu vyživuje krev a oči, Juhua, manjingzi a baijili projasňují očí. Hongzao slouží na rozhýbání krve, což je důležité při používání více bylin doplňujících krev. T06 kombinuje vyživování krve s posilováním ledvin, přednostně se zaměřuje na vyživování krve. Především u žen se často překrývá prázdnota krve s prázdnotou ledvin, protože děloha (jako extra orgán fu) uskladňuje krev a funkčně je spojená s ledvinami (přes dráhu baomai, která propojuje dělohu s ledvinami a přes zvláštní dráhy renmai a chongmai). Přípravek je určen na širokou škálu očních problémů, které vycházejí z prázdnoty krve jater a z prázdnoty ledvin. To je v praxi nejčastější základní model chronických očních problémů. S příslušnými projevy modelu se může podávat i při jiných příznacích, které se soustřeďují v oblasti hlavy, především závratěmi nebo bolestmi hlavy.

Indikace: tupé bolesti hlavy z prázdnoty krve jater, především pokud jsou lokalizované v oblasti očí a obočí, zastřený zrak, plovoucí tečky v zorném poli, drhnutí v očích a pocit písku v očích, únava očí, suché oči, závratě, únava, bezvýraznost, bledost, slabá menstruace, deprese, nespavost (problémy s usínáním), mírná úzkost, brnění v končetinách, oslabená paměť, bolesti v dolní části zad, mírné zvuky v uších, suché vlasy.
Jazyk: bledý, především na okrajích, tenký
Puls: zadrhávající anebo tenký
Model: prázdnota ledvin a krve jater, které nevyživují oči
Upozornění a kontraindikace: Mnoho z bylin vyživujících krev má tendenci oslabovat slezinu a zvyšovat množství vlhkosti, pokud se užívají několik měsíců bez přestávky. Přípravek by se proto měl užívat přerušovaně, nebo by se měl kombinovat s akupunkturou, která by doplňovala slezinu a přeměňovala vlhkost.
Složení: danggui Radix Angelicae Sinensis, juhua Flos Chrysanthemi, shudihuang Radix Rehmanniae Prep., manjingzi Fructus Viticis, chuanxiong Rhizoma Chuanxiong, mimenghua Flos Buddleiae, baishao Radix, Paeoniae Alba, baijili Fructus Tribuli, gouqizi Fructus Lycii, shouwu Radix Polygoni Multiflori, tusizi Semen Cuscutae, hongzao Fructus Jujubae, nuzhenzi Fructus Ligustri Lucidi,

www.zelenedrahokamy.cz


T07 - Skvělé moře (Glorious Sea)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyživení krve jater, prospívání šlachám.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživovat krev jater, doplňovat ledviny, vyživovat pokožku, přeměňovat vlhkost, ochlazovat krev.
Indikace: bledě žlutavá pokožka bez „ducha“, suchá pokožka, suché vyrážky, fleky na pokožce, svědění, suché vlasy a nehty.


T08 -Nefritový pramen (Jade Spring)

Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživení jin žaludku, sleziny a plic, pročištění prázdné horkosti žaludku.
Indikace: nadměrný hlad, sucho v ústech, potřeba pít v malých doušcích, suché rty, únava, duševní neklid, slabé trávení, mírná palčivá bolest v nadbřišku, vřídky v ústech, suchá stolice, ohraničené vyrážky na přední části nohy, diabetes.
Jazyk: suchý, buď bez povlaku a nebo s povlakem bez kořene ve střední oblasti, žaludeční rýha ve střední linii nebo malé roztroušené praskliny, může být slabě červený ve středu.


T09 - Hladký průběh vylučování (Smooth Passage)
Přípravek je vhodný podpůrný prostředek proti nepříjemným procesům v zažívacím ústrojí (např. pocity plnosti a roztažení břicha, střídání zácpy a průjmů) a pro zlepšení chuti k jídlu, vhodný u dysmiksobie, při doléčování kolitid, dráždivého tračníku.

Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny: doplnit čchi sleziny, rozhýbat čchi, odstranit vlhkost ze střev, podpora detoxikace jater, utišit játra, harmonizovat játra a slezinu, uvolnit stolici, zastavit průjem
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: břišní bolesti, plnost a rozpínání se, hleny ve stolici, nerovnováhu jater a sleziny, prázdnotu čchi sleziny, stagnaci čchi jater, podrážděnost, únavu, střídání se zácpy a průjmů, střídání stolice v podobě malých bobků se stolicí velmi neformovanou, nechutenství, vlhkost ve střevech
Jazyk: je u těchto stavů bledý nebo normálně zbarven, otisky zubů, tenký lepivý povlak, pokud převládá stagnace čchi jater, mohou být strany mírně červené.
Puls: bude slabý, pokud převládá prázdnota čchi sleziny; pokud převládá stagnace čchi jater, bude strunovitý. Může být také slabý napravo a strunovitý nalevo.
Účinné složky: Atractylodis ovatae rhizoma (baizhu, oddenek atraktylodu), Poria cocos (fuling, sklerocium pórnatky), Paeoniae radix alba (baishao, kořen pivoňky bělokvěté), Aucklandiae radix {muxiang, kořen chrpovníku), Cyperi rhizoma {xiangfu, oddenek šáchoru), Aurantii fructus {zhike, plod citroníku), Phellodendri cortex {huangbo, kůra korkovníku), Sophorae flavescentis radix {kushen, kořen jerlínu), Nelumbinis semen {lianzi, semeno lotosu), Pulsatillae chinensis radix {baitouweng, kořen koniklece čínského), Massa medicata fermentata {shenqu).


T10 - Nefritový paraván (Jade Screen)
NEFRITOVÝ PARAVÁN je přípravek vhodný jako podpůrný prostředek proti častému nachlazení a rychlejší regeneraci a normalizaci organismu po respiračních onemocnění a různých projevech alergií na kůži a dýchacím ústrojí.

Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny: antialergický, posiluje imunitu proti infekcím, doplnit čchi a posílit obranyschopnost organismu, vyloučit vítr
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: alergie na zvířata (kočky, psy, koně), alergie na prachové roztoče, prach atp., alergická rhinitida (senná rýma), chronická sinusitida, kýchání nebo zablokovaný nos, nos plný čirých vytékajících vodnatých hlenů, svědění očí a nosu, tupá bolest na čele, vítr poškozující sestupnou a rozptylovací funkci čchi plic v nose, podpůrně a preventivně u ekzému kožní alergie, časté kopřivky

Doporučení Giovanni Maciociho
S příchodem jara a léta jsou před námi senné rýmy. NEFRITOVÝ PARAVÁN je jedním z prostředků k úlevě od alergické rýmy. Počátek senné rýmy vždy záleží na typu rostlinných pylů, na který je konkrétní osoba alergická. Pokud je alergická na pyl jilmu, olše, jasanu a tisu, začíná senná rýma časně na jaře (obvykle v dubnu). Alergie na různé traviny je jednou z nejběžnějších a objevuje se začátkem léta - v pozdním květnu a dosahuje maxima ke konci června či začátku července. Alergie na kopřivy, šťovíky, pelyňky a výtrusy se může sennou rýmou projevit v pozdním létě či začátkem podzimu. Alergie na prachové roztoče pak může způsobovat senné rýmy celoročně. Přípravek rovněž posiluje imunitu proti opakovaným infekcím, zejména respiračním.

Účinné složky: Magnoliae flos (xinyihua, květ šácholánu), Saposhnikoviae radix (fangfeng, kořen ledebouriely), Astragali radix (huangqi, kořen kozince), Atractylodis ovatae rhizoma (baizhu, oddenek atraktylodu), Angelicae dahuricae radix (baizhi, kořen děhele dahurské), Mume fructus (wumei, plod meruňky japonské), Schisandrae fructus (wuweizi, plod klanoprašky), Salviae miltiorrhizae radix (danshen, kořen šalvěje), Menthae herba (bohe, nať máty), Schizonepetae herba et flos (jingjie, nať klanošanty), Scutellariae radix (huangqin, kořen šišáku), Glycyrrhizae radix (gancao, kořen lékořice), Cynanchi baiqian radix et rhizoma (baiqian, kořen tolity), Platycodonis radix (jiegeng, kořen balónovníku), Zingiberis rhizoma exsiccatum (ganjiang, oddenek zázvoru).


T11 - Doplněná čchi a lehkost svalů (Tonify Qi and Ease the Musc)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění čchi, pozvednutí jangu, vyloučení vlhkosti ve svalech, uvolnění depresí
Indikace: vyčerpanost, deprese, závratě, oslabená chuť do jídla, mírná bolest ve svalech a únava, oslabená paměť a koncentrace, mírná dušnost, prolaps dělohy, žaludku nebo močového měchýře.
Jazyk: bledý s otisky zubů.
Puls: slabý.


T12 - Utišení středu (Soothe the Centre)
posílení čchi sleziny a jin žaludku, vyloučení vlhkosti.

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplňovat qi, posilovat slezinu, vyživovat yin žaludku, přeměňovat vlhkost a rozhýbávat qi ve středním ohřívači.
Indikace: špatná chuť k jídlu, únava, pocity plnosti, rozpínání a bolesti v epigastriu, oslabené trávení, slabost končetin, řídká stolice, mírná suchost v ústech.
Jazyk: bledý s otisky zubů, mastný povlak ve středu; pokud je přítomná nějaká prázdnota yin žaludku, povlak může být ve středu mírně bez kořene, pokud je přítomna chronická závažná prázdnota qi sleziny, mohou se po stranách objevovat jemné příčné praskliny.
Puls: slabý, především ve střední pozici na pravé straně.


T13 - Brokátové šlachy (Brocade Sinews)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyživovat krev a yin jater, působit na šlachy, vyhánět větrnou vlhkost z kloubů.
Indikace: chronické bolesti a mírně oteklé klouby, závratě, necitlivost anebo dřevěnění v končetinách, oslabená paměť, nespavost, suchá pokožka a vlasy, suché oči, rozostřené vidění.
Jazyk: bledý a tenký, pokud je přítomna prázdnota krve jater, nebo červený a tenký bez povlaku, pokud je přítomna prázdnota yin ledvin.
Puls: zadrhávající a tenký, spíše jen na levé straně. V případě prázdnoty yin jater může být v hluboké úrovni na levé straně prázdný.


T14 - Pružnost bambusu (Bend Bamboo)

Model: prázdnota krve jater vyvolávající stoupání jaterního jangu
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživovat krev jater, stáhnout jang jater, zastavovat bolesti hlavy
Indikace: chronické bolesti hlavy, které se občas objevují v průběhu dráhy žlučníku a v oblasti spánků a jsou pulsující tupé bolesti, které se občas objevují na temeni, doprovázené nevolností, závratěmi a možným  zvracením. Další  příznaky  mohou  zahrnovat  oslabení  paměti, brnění  v končetinách, rozostřené vidění, suché vlasy a pokožka, slabá menstruace.
Jazyk: bledý a tenký
Puls:
zadrhávající
T14 je třípravek, který byl sestaven pro vyživení krve jater a současně na stažení stoupajícího jangu jater. Prázdnota krve jater, která vede ke stoupání jangu jater s projevy jako bolesti hlavy, migrény, závratě, atd., je v praxi nesmírně častá, a to především u žen. Jádro tvoří klasický „Ctyřsložkový odvar" (siwutang), který vyživuje krev. Stoupání jangu jater může vznikat v důsledku několika různých příčin. Jsou to: prázdnota jin ledvin, prázdnota jin ledvin jater, prázdnota jin i jangu ledvin a prázdnota krve. Přípravek je určen na stoupání jangu jater, které vychází především z prázdnoty krve jater. Vhodný je ale i v případech, kdy vychází z prázdnoty jin jater, což je u žen nejčastější příčina stoupání jangu jater. Puls bývá téměř vždy slabý, tenký nebo zadrhávající, ne strunovitý, jak by se mohlo u syndromu jater očekávat. Danggui, chuanxiong, shudihuang, gouqizi a baishao vyživují a oživují krev. Sangjisheng vyživuje krev a vyhání větrnou vlhkost z kloubů, pomáhá uvolnit šlachy a zmírnit bolesti hlavy. Juhua, gouteng, manjingzi a baijili krotí jang jater a tiší bolestí hlavy. Fuling bylo přidáno na přeměnu vlhkosti a pro harmonizaci sladké chuti bylin doplňujících krev.

Krev jater může být oslabována dlouhodobým zármutkem. U žen se tento stav objevuje častěji, především tehdy, když je spojen se ztrátou krve při porodu. Avšak hněv, frustrace, zášť a nenávist také hrají určitou úlohu při vývoji tohoto syndromu tím, že zvedají jang jater. Je zde tedy kombinace zášti se smutkem. I když by se zdálo, že jsou tyto dvě emoce vzájemně neslučitelné, situaci může vyvolat počáteční smutek a šok, na který později navazuje zášť. V jiných případech  může prázdnota krve jater vzniknout ze strachu a jang jater může stoupat z následných neustálých obav.

Kontraindikace: Kontraindikace jsou stejné jako pro všechny přípravky doplňující krev, které mohou mít tendenci k oslabování sleziny a vytváření vlhkosti, pokud se užívají dlouhodobě. Proto by se měl užívat kontinuálně 3-4 měsíce s následnou měsíční pauzou. Pokud se zároveň používá akupunktura, je možno alternativně touto cestou doplňovat slezinu a přeměňovat vlhkost.


T15 - Vyživení kořenů a pročištění větru (Nourish the Root and Clear Wind)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
vyloučení větrné vlhkosti, vyživení jin ledvin a jater.
Chronický syndrom bolestivých blokád z větrné vlhkosti na pozadí prázdnoty yin ledvin.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživovat ledviny a játra, posilovat kosti a šlachy, vypuzovat z kloubů větrnou vlhkost.
Indikace: bolesti beder a kolen, ischias, bolesti v kloubech, závratě, zvuky v uších, noční pocení, snížená sexuální schopnost nebo touha, oslabená paměť, rozostřené vidění, sucho v očích, suchá pokožka.
Jazyk: červený bez povlaku nebo s nezakořeněným povlakem.
Puls: slabý na obou zadních pozicích, nebo plovoucí a prázdný.


T16 - Čistý kořen (Clear the Root)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vysušení vlhké horkosti, doplnění čchi, vyživení jin
Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňovat qi, vyživovat yin ledvin, odvádět vlhkou horkost, rozhýbávat krev, oddělovat čisté od kalného, změkčovat tvrdé, pročišťovat ohnivou jedovatost.
Indikace: chronická prostatitida, prostatická hypertrofie (benigní nebo maligní), obtížné močení, časté močení v malých množstvích, nykturie (opakované močení v noci), močení ve slabém pramínku, pocity roztahování v podbřišku anebo na hrázi, únava, oslabená paměť, závratě, zvuky v uších.
Jazyk: červený bez povlaku, žlutý lepivý povlak na kořeni s červenými tečkami.
Puls: tenký a rychlý nebo plovoucí a prázdný; jako hladký se může jevit při pohmatu v okolí levé zadní pozice při rolování prstu proximálně (kde je pozice prostaty).
Kontraindikace: nepoužívat v těhotenství.

www.zelenedrahokamy.cz


T17 - Propuknutí smíchu (Break into a Smile) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
rozhýbání čchi jater, doplnění čchi sleziny
Složení: chaihu Radix Bupleuri, chuanxiong Rhizoma Chuanxiong, baishao Radix Paeoniae Alba, danshen Radix Salviae Miltiorrhizae, zhigancao Radix Glycyrrhizae Prep.
taizishen Radix Pseudostellariae, zhike Fructus Aurantii, suanzaoren Semen Ziziphi Spinosae, chenpi Pericarpium Citri Reticulatae, fuling Poria, xiangfu Rhizoma Cyperi
Model: primární stagnace čchi jater s druhotnou prázdnotou čchi sleziny a žaludku (stagnující čchi jater napadá slezinu a žaludek)
Účinky: regulovat [rozhýbat] čchi, odstraňovat stagnaci, uklidňovat játra, zastavovat bolesti
Indikace: epigastrické nebo břišní distenze a bolesti, které se objevují na pozadí emočního stresu, nadýmání, říhání, podrážděnost, deprese
Jazyk: může být téměř normální, anebo na okrajích mírně zarudlý
Puls: strunovitý


T18 - Červený neklid (Red Stirring) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: rozhýbání čchi a stází krve v hrudi, utišení mysli
Účinky podle tradiční čínské medicíny: rozhýbat krev, rozpustit stáze, rozhýbat qi, zastavit bolesti, tišit mysl, otevřít otvory mysli.
Indikace: fixované bolesti v hrudi, které jsou bodavé, chronické bodavé bolesti hlavy, pocity tlaku a horka v hrudi, bušení srdce, úzkost, neklid, nespavost, pocity úzkosti před spaním, podrážděnost, duševní zmatenost, deprese.
Jazyk: fialový, pravděpodobně jen v přední části nebo na okrajích směrem dopředu.
Puls: zadrhávající, nebo strunovitý, nebo napjatý.
Upozornění a kontraindikace: Přípravek obsahuje několik produktů poměrně silně rozhýbávajících krev. Neměl by se užívat bez přestávky déle než 3 - 4 měsíce.
Kontraindikace: v těhotenství.


T19 - Rozmíchání pole esencí (Stir Field of Elixir) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: posílení krve jater, vyloučení stází.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: rozhýbat krev, odstraňovat stáze, rozptylovat nahromaděniny.
Indikace: bolesti v dolní části břicha, které jsou fixované a bodavé, hmatné utvary v břiše, endometrióza, vaječníkové cysty, myomy, bolestivá menstruace ze stagnace krve, nepravidelná menstruace, předmenstruační bolesti, menstruace začínající a končící černou sraženou krví, podrážděnost, nervozita, neklid.
Jazyk: fialový.
Puls: zadrhávající nebo strunovitý nebo napjatý.
Kontraindikace: těhotenství.


T20 - Lehkost svalů (Ease the Muscles) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: pročištění vlhké horkosti, harmonizování středu
obraz: vlhká horkost skrývající se uvnitř.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: pročišťovat horkost, přeměňovat vlhkost, regulovat qi, harmonizovat střed.
Indikace: únava, pocit tíhy, otupělosti v hlavě, neschopnost soustředění se, bolesti ve svalech, únava svalstva, pociťování horka, pocity tlaku v epigastriu, nepříjemná nebo hořká chuť, oslabená chuť k jídlu, řídká stolice.
Jazyk: červený nebo slabě červený s lepivým žlutým povlakem; i když jazyk není červený, přítomnost lepivého žlutého povlaku je zásadní pro použití tohoto přípravku.
Puls: hladký, případně pouze na pravé straně.
Kontraindikace: těhotenství.


T21 - Vysušení polí (Drain Fields)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyloučení vlhkosti.
Obraz: vlhkost středu a vlhkost ve svalech, prázdnota qi sleziny.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: přeměňovat vlhkost, doplňovat qi.
Indikace: pocity tlaku v epigastriu, otupělosti v hlavě, nedostatek soustředění, oslabená paměť, pocity tíhy, únava, bolesti ve svalech, nepříjemná chuť, nevolnost, zhoršená chuť k jídlu, řídká stolice.
Jazyk: bílý lepivý povlak.
Puls: hladký a slabý.


T22 - Rozdělení čirého a kalného (Separate Clear and Turbid)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyloučení vlhkosti, podpora močení, doplnění čchi
obraz: vlhkost v močovém měchýři, prázdnota qi, syndrom „unaveného“ vykapávání moči.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňovat qi, přeměňovat vlhkost, odstraňovat kalné, otevřít cesty vody dolního ohřívače, doplňovat ledviny.
Indikace: chronické močové potíže (často nesprávně označované jako „cystitida“), záchvaty častého močení malého množství moči, nepříjemné pocity v podbřišku, ale při močení nejsou pocity pálení, mírně zakalená moč, mírná inkontinence při kašli nebo poskočení, únava, deprese, bolesti beder, závratě, pociťování chladu.
Jazyk: bledý.
Puls: slabý, především na pravé zadní pozici, případně velmi mírně napjatý na levé zadní pozici.
Kontraindikace: těhotenství.


T23 - Vítání vůně (Welcome Fragrance)

VÍTÁNÍ VŮNĚ je bylinná směs vhodná jako podpůrný prostředek pro  zlepšení pocitů v zahleněných dýchacích cestách, zejména pak při ztrátě čichu. Vhodný pro ucpaný nos, hnisavé výtoky z nosu, bolesti v obličeji u chronické rýmy a zánětech nosních dutin. Odvádí vlhkou horkost a ohnivou jedovatost, vyhání vítr z nosu a z dutin a též doplňuje čchi.

Tradiční použití tablet: Přípravek je vhodný podpůrný prostředek pro  zlepšení pocitů v zahleněných dýchacích cestách, zejména pak při ztrátě čichu.
Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny: vyloučit vítr, otevřít otvory nosu, pročistit horkost, vyloučit ohnivou jedovatost, vysušit vlhkost, doplnit čchi
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: sinusitidy, ucpaný nos, ztrátu čichu,  žluté a husté (až zhnisané) výtoky z nosu, bolesti v obličeji u chronické rýmy a zánětech vedlejších nosních dutin, chronickou vlhkou horkost a jedovatost ohně ucpávající nos, únavu
Jazyk je u těchto stavů s lepivým žlutým povlakem.
Puls je hladký.

Doporučení Giovanni Maciociho
Jedná se o nový přípravek určený na chronické sinusitidy, které se na Západě vyskytují velmi hojně. Přípravek odvádí vlhkou horkost a ohnivou jedovatost, vyhání vítr z nosu a z dutin a též doplňuje čchi. Je třeba rozlišovat mezi tímto přípravkem a NEFRITOVÝM PARAVÁNÉM (T10). VÍTÁNÍ VŮNĚ je určeno zejména na sinusitidu, která se projevuje hustým žlutým nosním sekretem, zatímco NEFRITOVÝ PARA VÁN je určen na pomoc u alergických rinitid, které se projevují bílým vodnatým nosním sekretem. Oba přípravky postihují spíše projevy obtíží, nepůsobí na „kořen" - zdroj nastalého stavu. VÍTÁNÍ VŮNĚ není určeno na alergickou rinitidu charakterizovanou bílým vodnatým nosním sekretem a kýcháním; základním signálem pro jeho použití je hustý žlutý nosní sekret. U alergických rinitid by se použil NEFRITOVÝ PARA VÁN, který se může pro posílení doplňujícího účinku a ošetření kořene obtíží dále kombinovat sypřípravky BYLINNÝCH STRÁŽCŮ (T03 - JANG, nebo T04 - JlN). Pro ošetření kořene se i u sinusitid může použít jeden ze dvou přípravků BYLINNÝCH STRÁŽCŮ, v tom případě se však používají až následně po použití VÍTÁNÍ VŮNĚ.

Účinné složky
Menthae herba (bohe, nať máty), Acori rhizoma (shichangpu, oddenek šáchoru) Magnoliae flos (xinyihua, květ šácholánu), Angelicae dahuricae radix (baizhi, kořen děhele dahurské), Platycodonis radix (jiegeng, kořen balónovníku), Scutellariae radix (huangqin, kořen šišáku), Lonicerae flos (jinyinhua, květ zimolezu), Houttuyniae cordatae herba (yuxingcao, nať houttuynie), Taraxaci herba cum radice (pugongying, nať smetanky s kořenem), Agastaches herba (huoxiang, nať agastachu), Atractylodis ovatae rhizoma (baizhu, oddenek atraktylodu), Astragali radix (huangqi, kořen kozince), Glycyrrhizae radix (gancao, kořen lékořice).


T24 - Čistý lesk (Clear Lustre)
ČISTÝ LESK je přípravek charakteristický osvěžujícími a detoxikačními účinky, vhodný je jako podpůrný prostředek v případech akné, červených, svědivých vyrážek a ekzémů.

Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny: ochladit krev a přeměnit vlhkost, pročistit horkost, vyloučit vítr
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: exémy a dermatitity, horkost krve, horkou větrnou vlhkost napadající pokožku, pupínky na pokožce, vyrážky na pokožce
Jazyk je u těchto stavů červený, případně je červený jen v přední části, a povlak je žlutý.
Puls je hladký, případně nitkovitý na jedné straně

Doporučení Giovanni Maciociho
Jedná se o nový přípravek zaměřený na širokou škálu kožních potíží. Ochlazuje krev, přeměňuje vlhkost, vyhání vítr a pročišťuje horkost ve vrstvě pokožky. Tato kombinace účinků ho činí vhodným pro různé kožní problémy jako jsou ekzémy, dermatitidy, růžovka či akné a předurčuje ho k použití v aktivní fázi kožního problému. Jakmile kožní problém zmizí, je možno pokračovat ve vyživování pokožky přípravkem SKVĚLÉ MOŘE (Glorious Sea - T07).

Účinné složky
Polygoni multiflori radix (shouwu, kořen rdesna), Angelicae sinensis radix (dcmggui, kořen děhele), Dictamni radicis cortex (baixianpi, kůra kořene třemdavy), Saposhnikoviae radix (fangfeng, kořen ledebouriely), Schizonepetae herba et flos (jingjie, nať klanošanty), Chrysanthemi flos (juhua, květ zlateně), Sophorae flavescentis radix (kushen, kořen jerlínu), Moutan cortex (mudanpi, kůra kořenů pivoňky), Scutellariae radix (huangqin, kořen šišáku), Gypsum fibrosum (shigao, sádrovec), Anemarrhenae rhizoma (zhimu, oddenek anemarrheny), Glycyrrhizae radix (gancao, kořen lékoňce).


T25 - Klidné stmívání (Peaceful Sunset) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
odvětrání ohně jater, přeměnění hlenů, doplnění krve
Obraz: oheň jater, vítr jater, horkost krve, horkost hlenů jater, stáze krve.
Účinky podle tradiční čínské medicíny
: pročišťovat oheň jater, tišit vítr jater, přeměňovat hleny, pročišťovat horkost, ochlazovat krev, rozhýbávat krev.
Indikace: nespavost, závratě, zvuky v uších, neuralgie trojklaného nervu, bolesti hlavy, vykašlávání hlenů, zácpa, žízeň, bolesti v hrudi, purpura, vysoký krevní tlak.
Jazyk: červeně fialový, ztuhlý, suchý tlustý lepivý povlak, jazyk může být i pohybující se nebo vychýlený.
Puls: plný, hladký a strunovitý.


T26 - Uvolnění sevření (Release Constraint) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
odstranění stagnace čchi, utišení mysli.
Obraz: stagnace qi jater.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: regulovat qi, odstraňovat stagnace, zklidňovat játra, pozvednout ducha u depresí.
Indikace: duševní deprese, dlouhodobě potlačovaný hněv, zášť nebo frustrace; emoční stres, únava (spíše ze stagnace než z prázdnoty qi), pocity tlaku v hrudi a epigastriu, bolesti hlavy, říhání, vzdychání, pocity mírné nevolnosti a mírné dušnosti.
Jazyk: mírně červený po stranách (v oblasti jater).
Puls: strunovitý a plný na obou stranách.
Kontraindikace: těhotenství.


T27 - Jasná duše (Clear the Soul)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: pročištění horkosti hlenů, uvolnění hrudi.
Obraz:
horkost hlenů zahrazuje hruď a mysl, qi plic neklesá.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: posílení čchi sleziny a jin žaludku, vyloučení vlhkosti, posílení čchi sleziny a jin žaludku, vyloučení vlhkosti, rozpustit horké hleny, tišit mysl, otevřít otvory, uvolnit hruď.
Indikace: úzkost, pocity tlaku v hrudi a v epigastriu, bušení srdce, hořká a epkavá chuť v ústech, vzdychání, pocity stísněnosti, hleny v hrudi, oslabené trávení, mírná nevolnost, nespavost, spánek přerušovaný sny, mdlý výraz, duševní neklid, deprese, nervozita, pocit neklidu v oblasti srdce, zvracení, závratě, předmenstruační tenze.
Jazyk: červený nebo normální, oteklý, lepivý žlutý povlak; žaludeční rýha, nebo žaludeční a srdeční rýha bez drsného povlaku uvnitř. (Kombinovaná srdeční a žaludeční rýha na jazyku se táhne až ke špičce jazyka, jako by se jednalo o srdeční rýhu, ale ve středu je široká a mělká jako žaludeční rýha.)
Puls: hladký, rychlý; tep srdce se může jevit jako poměrně vlnovitý.


T28 - Otevření srdce (Open the Heart)
Hlavním zaměřením přípravku je rozhýbávat stagnující qi srdce a plic. Stagnace qi plic a srdce je vyvolaná dlouhodobým smutkem a zármutkem. Tyto emoce vyčerpávají nejdříve qi srdce i plic a stísňují mysl a duši těla (po). Vyčerpání qi plic smutkem a zármutkem vede k mělkému dechu a slabému oběhu qi v hrudi, případně ke stagnaci qi plic v hrudi. Současná stagnace a oslabení qi plic může vést také k hromadění hlenů. Dráha plic ovlivňuje hrdlo, proto může stagnace vyvolávat pocity překážky v krku.

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: rozhýbání a usměrnění čchi v hrudi,  utišení mysli
Obraz: stagnace plicní a srdeční qi v hrudi v důsledku emočních problémů, jako jsou smutek, obavy nebo zármutek.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: rozhýbává qi v hrudi, podporuje klesání qi plic a srdce, tiší mysl a zklidňuje duši těla (po).
Indikace: pocity stísnění a tlaku v hrudi a v epigastriu, mírná dušnost, vzdychání, úzkost, smutek, deprese, podrážděnost, bledá pokožka, mírná bolest v hrudi, pocit „knedlíku“ v krku.
Jazyk: pravděpodobně mírně červený v oblasti hrudníku (okraje středové oblasti).
Puls: celkově je mírně strunovitý, především na přední pozici, ale je také slabý a prázdný.


T29 - Zpevněný duch (Root the Spirit)

Tradiční použití tablet: Přípravek je vhodný podpůrný prostředek pro zlepšení psychické rovnováhy a spánku díky zklidňujícím účinkům obsažených bylin.
Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny: vyživit krev jater, vyživit jin jater, tiší ducha hun, uklidňuje mysl a podporuje spánek
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: nespavost (jak obtíže s usnutím, tak i probouzení se během noci), spánek rušený sny, doprovodné příznaky jako jsou rozostřené vidění, špatná paměť, brnění končetin, slabá (nedostatečná) menstruace

Doporučení Giovanni Maciociho
: přípravek je varianta starobylého „Odvaru navracejícího spánek" (yinmeitang). Je určen na duševní neklid, úzkost, rozmrzelost a nespavost, které vyvolává prázdnota krve anebo jin jater, což vede k vykořenění éterické duše a k pociťování neklidu a marnosti. Pocity zmaru, vzteku a zloby mohou způsobit prázdnotu krve jater či jin jater; jin se zde vyčerpal potlačováním hněvu v průběhu mnoha let. Příznaky pak spočívají zejména v pociťování napětí, úzkosti a špatném spánku, který je navíc rušen nepříjemnými sny. Puls je prázdný a plovoucí, ale rovněž mírně strunovitý na levé straně. V některých případech zármutek vyčerpává krev jater nebo jin jater; v těchto případech je pociťována sklíčenost, smutek a vyskytuje se špatný spánek, avšak bez nadměrného snění. Rovněž chybí soustředěnost na životní priority a schopnost si je určit. ZPEVNĚNÝ DUCH je určen zejména na nespavost z prázdnoty krve a jin jater, která zneklidňuje během noci ducha hun v jeho paláci.

Účinné složky: Paeoniae alba radix (baishao, kořen pivoňky), Angelicae sinensis radix (danggui, kořen děhele), Schisandrae fructus (wuweizi, plod magnolky), Cuscutae semen (tusizi, semeno kokotice), Ophiopogonis radix (maimendong, kořen ofiopogonu), Biotae semen (baiziren, semeno zeravu), Ziziphi spinosae semen (suanzaoren, semeno cicimku), Poria cocos (fushen, sklerocium pórnatky).


T30 - Vyrovnání cesty Jin (Ease the Yourney - Yin)
Přípravek je vhodný podpůrný prostředek pro zlepšení psychické a metabolické rovnováhy, zejména pak u vyčerpání s pocity suchosti v ústech a hrdle.
Hlavním zaměřením přípravku je rozhýbávat stagnující qi srdce a plic. Stagnace qi plic a srdce je vyvolaná dlouhodobým smutkem a zármutkem. Tyto emoce vyčerpávají nejdříve qi srdce i plic a stísňují mysl a duši těla (po). Vyčerpání qi plic smutkem a zármutkem vede k mělkému dechu a slabému oběhu qi v hrudi, případně ke stagnaci qi plic v hrudi. Současná stagnace a oslabení qi plic může vést také k hromadění hlenů. Dráha plic ovlivňuje hrdlo, proto může stagnace vyvolávat pocity překážky v krku.

Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny: pročistit prázdnou horkost, vyživit jin ledvin a esenci
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: bolavá záda a nohy, noční pocení, sucho v ústech a hrdle navečer, horké návaly s pocením, deprese, vyčerpání, pocity horka a nejasné úzkosti navečer, žízeň na popíjení tekutin po malých dávkách, prázdnota jin ledvin s prázdnou horkostí, suchá stolice, suchá pochva, závratě, zvuky v uších
Jazyk: barva se liší v závislosti na stupni prázdnoty jin.
Puls: je plovoucí a prázdný, nebo slabý na obou zadních pozicích a poměrně přetékající na obou předních pozicích.

Doporučení Giovanni Maciociho
VYROVNÁNÍ CESTY JIN bylo sestaveno pro ženy k doplnění současné prázdnoty jangu i jin ledvin. Obě prázdnoty, zejména během menopauzy, se objevují skoro vždy společně. Jin ledvin znamená esenci a jang ledvin znamená funkci, a tak jsou oba na sobě závislí a neoddělitelní, proto je jejich prázdnota obvykle společná. Navzdory tomu bude ale vždy převažovat prázdnota jednoho z nich. VYROVNÁNÍ CESTY Jin je určeno pro problémy vzcházející při menopauze ze současné prázdnoty jangu i jin, avšak s převahou prázdnoty jin. Převažující prázdnota jin se dobře odliší z výskytu červené barvy, oproti bledosti u převažující prázdnoty jangu.

Účinné složky
Rehmanniae radix exsiccata seu recens (shengdihuang, kořen rehmanie), Dioscoreae rhizoma (shanyao, oddenek dioskorey), Corni fructus (shanzhuyu, plod dřínu), Lycii fructus (gouqizi, plod kustovnice), Achyranthis bidentatae radix (huainiuxi, kořen achyrantu), Cuscutae semen (tusizi, semeno kokotice), Schisandrae fructus (wuweizi, plod magnolky), Polygonati huangjing rhizoma (huangjing, oddenek kokoříku), Glycyrrhizae radix praeparata (zhigancao, kořen lékořice upravený), Alismatis rhizoma (zexie, oddenek žabníku), Gentianae macrophyllae radix (qinjiao, kořen hořce), Asparagi cochinchinensis tuber (tianmendong, oddenek chřestu kočinčínského), Moutan cortex (mudanpi, kůra kořenů pivoňky), Lycii radicis cortex (digupi, kůra kořenů kustovnice), Ziziphi spinosi semen (suanzaoren, semeno jujuby ostnité).


T31 - Vyrovnání cesty Jangu (Ease the Journey - Yang)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění jangu a vyživení jin ledvin
obraz: prázdnota yang ledvin, vyčerpání ohně brány života (ming men huo), mírná prázdnota krve.
Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat a zahřívat yang ledvin, doplňovat esenci, vyživovat krev, posilovat vůli.
Indikace: návaly horka s pocením, zimomřivost, chladné nohy, chladné končetiny, bolesti zad, závratě, zvuky v uších (tinnitus), deprese, vyčerpanost, řídká stolice, časté močení světlé moči, mírná inkontinence moči, edémy kotníků.
Jazyk: bledý, vlhký.
Puls: hluboký a slabý, především na zadních pozicích.


T32 - Osvobození luny (Freeing the Moon) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: tišení jater, rozhýbání čchi,  vyživení krve a uklidnění mysli
Obraz: stagnace qi jater, prázdnota krve jater, prázdnota qi sleziny.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: tišit játra, rozhýbávat qi, odstraňovat stagnace, vyživovat krev jater, doplňovat qi sleziny, tišit mysl a zklidňovat éterickou duši (hun).
Indikace: předmenstruační syndrom, podrážděnost, deprese, pláč, těžkopádnost, oslabená paměť, výbuchy, rozpínaní v prsou, epigastriu a břiše, únava, závratě, nespavost, nevolnost, bolesti hlavy.
Jazyk: bledý po stranách.
Puls: zadrhávající nebo tenký, ale také mírně strunovitý, pravděpodobně pouze na levé straně.


T33 - Vyloučení větrné horkosti (Expel Wind-Heat) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: uvolnění povrchu, vyloučení větrné horkosti
Obraz: napadení vrstvy obranné qi větrnou horkostí.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: otevřít povrch, vyhnat větrnou horkost.
Indikace: nesnášení chladu, třesavka, horečka, bolesti těla, bolesti hlavy, mírná žízeň, kašel, kýchání, tekoucí nos s mírně žlutým hlenem, bolesti hrdla, zvětšené mandle, zduření žláz, příušnice, nachlazení, chřipka, senná rýma.
Jazyk: červený po stranách a v přední části.
Puls: plovoucí a rychlý.


T34 - Vyloučení větrného chladu (Expel Wind-Cold)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: uvolnění povrchu, vyloučení větrného chladu
Obraz: napadení větrným chladem, patogenní činitel na povrchu.
Účinky podle tradiční čínské medicíny:otevřít povrch, vyhnat větrný chlad.
Indikace: tekoucí nos, kýchání, nesnášenlivost chladu, třesavka, možná mírně zvýšená teplota, kašel, bolesti těla, bolesti hlavy, senná rýma.


T35 - Opora základu (Chemo-Support)
OPORA ZÁKLADU je přípravek vhodný jako podpůrný prostředek pro prevenci poruch zažívacího ústrojí a normalizaci vegetativního systému.

Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny: doplnit čchi a vyživit jin, ochladit krev a přeměnit vlhkost
Obraz: prázdnota qi sleziny a žaludku, prázdnota yin plic a žaludku, prázdnota ledvin, horkost krve, vlhkost.
Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik: prázdnotu čchi sleziny a žaludku, prázdnotu ledvin, prázdnotu jin žaludku a plic, horkost krve a vlhkost
S vedlejší účinky chemoterapie jako jsou: únava, nauzea, zvracení, ztráta vlasů, snížená hladina bílých krvinek anebo destiček, špatné zažívání, průjem, vředy v ústech

Doporučení Giovanni Maciociho
OPORA ZÁKLADU účinkuje lépe, pokud se začne podávat přibližně dva týdny před započetím chemoterapie, podává se během terapie a rovněž se užívá ještě přibližně dva týdny po jejím skončení. Je důležité zdůraznit, že „během terapie" znamená během celého trvání léčebné kůry, tj. OPORA ZÁKLADU se rovněž užívá během dnů přestávek v terapii. Tablety je doporučeno brát odděleně od užívaných léčiv - časový odstup by měl činit alespoň hodinu. Pokud je přítomna silná nauzea a je obtížné polykat celé tablety, je možno je rozmělnit na prášek, rozpustit v malém množství vlažné vody s třemi plátky čerstvého zázvoru a tento nálev pomalu usrkávat.

Účinné složky
Astragali radix {huangqi, kořen kozince), Ginseng radix (renshen, kořen všehoje), Ganoderma (lingzhí), Panacis quinquefolii radix (xiyangshen, kořen všehoje pětilistého), Moutan cortex (mudanpi, kůra kořenů pivoňky), Anemarrhenae rhizoma (zhimu, oddenek anemarrheny), Poria cocos (fuling, sklerocium pórnatky kokosové), Citri exocarpium (chenpi, oplodí citroníku sítinatého), Ophiopogonis tuber (maimendong, hlíza ophiopogonu), Angelicae sinensis radix (danggui, kořen děhele), Pinelliae tripatae tuber (banxia, oddenek pinelie), Phragmitis rhizoma (lugen, oddenek rákosu), Ligustri fructus (nuzhenzi, plod ptačího zobu), Polygonati huangjing rhizoma (huangjing, oddenek kokoříku), Amomi semen seu fructus (sharen, plod jamajského pepře), Glycyrrhizae radix (gancao, kořen lékořice).
Indikace: vedlejší účinky chemoterapie – únava, nevolnost, zvracení, ztráta vlasů, snížená hladina bílých krvinek anebo destiček, zhoršené trávení, průjem, vředy v ústní dutině.


T36 - Opora podstaty (Radio Support)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění čchi, vyživení krve a jin, rozhýbání a osvěžení krve
Obraz: prázdnota qi a krve, prázdnota yin, stáze krve, horkost krve.
Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat qi, vyživovat krev, vyživovat yin, rozhýbávat a ochlazovat krev.
Indikace: vedlejší účinky radioterapie – lokální nekróza, bolesti, záněty, lokální výpotek a pálení.
Upozornění: Přípravek by se měl v průběhu radioterapie užívat každý den. Užívání by mělo pokračovat ještě aspoň 4 týdny po ukončení radioterapie.


T37 - Uklidnění ducha (Calm the Shen)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
doplnění čchi sleziny a krve srdce, tišení mysli.
Obraz: prazdnota qi a krve sleziny, prázdnota qi a krve srdce.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňovat qi a krev sleziny, doplňovat qi a krev srdce, tišit mysl, otevřít otvory mysli, posilovat funkci sleziny kontrolovat krev.
Indikace: bušení srdce, nespavost, úzkost, oslabená paměť, deprese, matně bledý obličej, který může být na lícních kostech mírně zarudlý, mírný pocit horkosti ve večerních hodinách, slabá chuť k jídlu, řídká stolice, únava, vyčerpanost, zácpa, sklíčenost, slabost v končetinách, slabá menstruace nebo velmi silná menstruace, která přichází předčasně nebo mírné krvácení bledé či jasně červené krve trvající dlouhou dobu, krev ve stolici nebo v moči, petechie (tečkovité krvácení).
Jazyk: bledý, tenký nebo oteklý v závislosti na tom, jestli převládá prázdnota krve nebo qi.
Puls: slabý, zadrhávající.


T38 - Sídlo středu (Central Mansion)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
doplnění čchi i jin sleziny a žaludku, vyloučení vlhkosti
Obraz: prázdnota qi sleziny a žaludku, prázdnota yin sleziny a žaludku, vlhkost ve středním ohřívači, prázdnota qi plic.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: doplňovat qi sleziny a žaludku, vyživovat yin sleziny a žaludku, přeměňovat vlhkost, zastavovat průjem a doplňovat plíce.
Indikace: řídká stolice, průjem, špatná chuť k jídlu, špatné trávení, pocity mírné plnosti a tíhy v epigastriu, nevolnost, slabost v končetinách, bolest v epigastriu, únava, cukrovka stařeckého typu (II. typu - NIDDM II), chronický kašel s bílým vodnatým hlenem, bledost bez lesku, hubenost.
Jazyk: bledý, mírně oteklý, lepivý ale spíše tenký povlak, mírný povlak bez zakořenění, velmi tenký povlak ve středu jazyka, středové žaludeční praskliny, příčné slezinové rýhy.
Puls: celkově slabý, mírně hladký, na pravé střední pozici může být plovoucí a prázdný.


T39 - Čistá čchi (Clear Qi)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
stáhnutí čchi plic, zastavení sípání
Obraz: qi plic neklesá, ledviny nenasávají qi.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: obnovit klesající funkci qi plic, vyhánět vítr, zastavovat dušnost.
Indikace: kašel, astma, sípavý dech, dušnost, pocit tlaku v hrudi, alergické astma, sezónní alergická rinitida se sípavým dechem.
Jazyk: bledý nebo normální.
Puls: slabý.


T40 - Čistý jang (Clear Yang) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: stáhnutí čchi plic, zastavení sípání
Obraz: stoupání jaterního yang, hleny blokující hlavu, prázdnota krve, prázdnota yang ledvin.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: krotit yang jater, tišit vítr jater, přeměňovat hleny, vyživovat krev, doplňovat yang ledvin, doplňovat qi sleziny.
Indikace: bolesti hlavy, které mohou být pulsující nebo tupé, závratě, pocity tíhy a otupělosti v hlavě, které jsou ráno výraznější, katar, pocity tlaku v hrudi, nevolnost, nepříjemná chuť, rozostřené vidění, zvracení při migrénových atakách, tiky, vysoký krevní tlak.
Jazyk: bledý nebo normálně zbarvený, oteklý, lepivý bílý povlak.
Puls: slabý a mírně hladký.


T41 - Vypuštění ohně (Drain Fire)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
pročištění horkosti jater a srdce, vysušení vlhkosti, utišení mysli
Obraz: oheň jater, oheň srdce, vlhká horkost v horním a dolním ohřívači.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: odvádět oheň jater, odvádět oheň srdce, pročišťovat horkost, přeměňovat vlhkost, tišit mysl, zklidnit éterickou duši (hun).
Indikace: bolesti hlavy, podrážděnost, sklony k výbuchům hněvu, rudý obličej, hořká chuť, zvuky v uších, závratě, zarudlé oči, žízeň, zácpa, suchá stolice, malé množství tmavé moči, krvácení z nosu, krev v moči a nebo ve stolici, pociťování horkosti, úzkost, neklid, nespavost, spánek přerušovaný sny, ušní infekce, vřídky na jazyku, cystitida s pálením při močení, uretritida, zánět pochvy, žlutý vaginální výtok, silná menstruace.
Jazyk: červený se zarudlými a oteklými okraji, červené tečky na okrajích a na špičce, žlutý povlak.
Puls: strunovitý a rychlý.


T42 - Čiré moře (Limpid Sea)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
vysušení vlhkosti, přeměnění hlenu
Obraz: hleny (vlhké, chladné nebo horké) ve středním a horním ohřívači.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vysušovat vlhkost a přeměňovat hleny.
Indikace: produktivní kašel s vykašláváním velkého množství hlenů, katar průdušek, nosu nebo hrdla, bílé nebo žluté hleny, pocity tlaku v hrudi, nevolnost, zvracení, bušení srdce, závratě, nespavost, lipomy.
Jazyk: bledý, oteklý s lepivým bílým povlakem v případě vlhkých či chladných hlenů, nebo červený a oteklý s lepivým žlutým povlakem v případě horkých hlenů.
Puls: hladký a pomalý v případě vlhkých nebo chladných hlenů, nebo hladký a rychlý v případě horkých hlenů.


T43 - Pročištění prázdné horkosti a osvěžení luny (Clear Empty-Heat and Cool the Menses)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: osvěžení prázdné horkosti krve, zastavení krvácení
Obraz: prázdná horkost krve, prázdnota yin.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: ochlazovat krev, pročišťovat prázdnou horkost, vyživovat yin, zastavovat krvácení.
Indikace: silná menstruace, která může začínat prudkým krvácením, nebo špiněním dlouho před řádným začátkem menstruace, nebo obojí; jasně červená nebo šarlatově červená barva krve, duševní neklid, úzkostlivost, nespavost, rozrušenost, pociťování horka v odpoledních nebo večerních hodinách, noční pocení, červeň na lícních kostech, sucho v hrdle.
Jazyk: červený bez povlaku, popřípadě s prasklinami.
Puls: plovoucí a prázdný, nebo tenký a rychlý.


T44 - Jasná luna (Clear the Moon) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
přeměna hlenů, rozhýbání čchi, uklidnění mysli
Obraz: hleny zahrazující hruď, stagnace qi jater, přítomnost nějaké horké jedovatosti.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: rozpouštět hleny, otevřít otvory mysli, zklidňovat játra, rozhýbávat qi, odstraňovat stagnace, rozpouštět horkou jedovatost, tišit mysl, zklidňovat éterickou duši (hun).
Indikace: předmenstruační napětí, podrážděnost, úzkostlivost, rozrušenost, deprese, pláč, oteklá, bolestivá a zvětšená prsa, břišní nadmutí, pocity tlaku v hrudi, mírná dušnost, pocity mírné tíhy na hrudi, vzdychání, smutek, obavy, katar, vykašlávání hlenů ráno, benigní hrudky v prsou, fibrocystická nemoc prsou, fibroadenomy, bledě žlutavá pokožka.
Jazyk: oteklý s mastným povlakem; pokud je přítomna horkost, tělo jazyka může být červené; je-li přítomna horká jedovatost, je na něm žlutý mastný povlak a červené tečky.
Puls: hladký.


T45 - Vyčištění paláce (Clear the Palace)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: přeměna hlenů, vyživení esence ledvin
Obraz: hleny a vlhkost zahrazují dělohu.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: rozpouštět hleny, odvádět vlhkost, oživovat krev.
Indikace: neplodnost, nadměrný vaginální výtok, ovariální cysty, bolesti ve středu cyklu, obezita,  syndrom polycystických ovárií, prodělaný zánět vejcovodů, nepravidelná menstruace, únava, pociťování tíhy, bledě žlutá barva pokožky, mastná pokožka.
Jazyk: oteklé tělo jazyka s mastným povlakem.
Puls: hladký.


T46 - Osvěžení luny (Cool the Menses) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: pročištění horkosti, osvěžení krve, zastavení krvácení


T47 - Vysušení nefritového údolí (Drain the Jade Valley)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
vysušení vlhkosti, zabití parazitů.
Obraz: vlhkost v dolním ohřívači, prázdnota qi.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: odvádět vlhkost, pročišťovat horkost a doplňovat qi.
Indikace: kandidóza, poševní svědění a zarudnutí, nadměrný poševní výtok, pocity tíhy v dolní části břicha, pocit břemena, katar, únava, řídká stolice nebo zácpa, svědění v konečníku, sliz ve stolici, bolesti ve uprostřed cyklu, cysty vaječníků, matná pokožka, mastná pokožka.
Jazyk: bledý, červený nebo normální s mastným povlakem na kořeni; povlak může být také mastný, ale bez kořene a odlupující se v malých flíčcích.
Puls: hladký, slabý.


T48 - Zmizelé červánky (Drain Redness)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: pročištění horkosti, osvěžení krve, odvětrání ohně jater
obraz: horkost krve, vlhká horkost.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: ochlazovat krev, pročišťovat horkost, odvádět vlhkost, zastavovat bolesti.
Indikace: bolestivá menstruace, jasně červená nebo tmavě červená krev bez sraženin, silná menstruace, pociťování horkosti, žízeň, duševní neklid, úzkostlivost, nespavost, předčasná menstruace, žlutý vaginální výtok, pociťování tíhy v dolní části břicha, bolesti v polovině cyklu, červená pokožka, zarudlé oči.


T49 - Ženský poklad (Female Treasure)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyživení jin ledvin a jater, ponoření jangu jater
Obraz: prázdnota yin jater a ledvin, zvedání se jaterního yang, prázdná horkost.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživovat yin jater a ledvin, ponořuje yang jater, pročišťovat prázdnou horkost, tišit mysl, zklidňovat éterickou duši (hun).
Indikace: návaly horka, noční pocení, sucho v hrdle v noci, suchá vagína, podrážděnost, nespavost, pociťování horka večer, závratě, ušní šelesty, deprese, bolesti hlavy charakterem pulsující, bolesti zad, snížené močení, tmavá moč, svědění, sklony k výbuchům hněvu, suché vlasy, červeň na lícních kostech.
Jazyk: červený bez povlaku, suchý a popraskaný.
Puls: plovoucí a prázdný, mírně strunovitý na levé straně.


T50 - Volný tok (Free Flow)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: tišení jater, rozhýbání čchi
Obraz: stagnace qi.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: tišit játra, rozhýbávat qi, odstraňovat stagnace, vyživovat krev jater, zastavovat bolesti.
Indikace: bolestivá menstruace s výrazným rozpínáním v břiše; bolest se může objevovat krátce před začátkem menstruace; dále se může objevovat podrážděnost, náladovost, deprese, nepravidelný cyklus, případně předmenstruační napětí, bolesti a pocity rozpínání v podžebří, vzdychání.
Jazyk: normálně zbarvený nebo mírně zarudlý po stranách, pokud je prázdnota krve jater výrazná, může být také bledý. Tělo jazyka může být celkově bledé, ale po stranách je mírně červené.
Puls: na levé straně je strunovitý, na pravé straně je slabý a zadrhávající; puls může být také celkově zadrhávající a pouze velmi slabě strunovitý, pokud je prázdnota krve jater výrazná.


T51 - Volný tok moře (Free-Flowing Sea)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyživení krve, doplnění jangu ledvin, rozhýbání čchi, uklidnění mysli
Obraz: prázdnota krve, prázdnota yang ledvin, stagnace qi jater.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživovat krev, doplňovat ledviny, tišit játra, rozhýbávat qi, odstraňovat stagnace.
Indikace: mírné předmenstruační napětí, podrážděnost, deprese, sklony k pláči, smutek, nespavost, rozostřené vidění, dřevěnění v končetinách, závratě, bolesti zad, časté močení světlé moči, matně bledá pokožka, opožďování menstruace, nepravidelný cyklus, slabá menstruace.
Jazyk: bledý a v závislosti na tom, jestli převládá prázdnota yang ledvin nebo krve, je ztenčený nebo oteklý.
Puls: hluboký, slabý, zadrhávající.


T52 - Osvobození z pout (Freeing Constraint)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: tišení jater, rozhýbání čchi, uklidnění mysli.
Obraz: prvořadá stagnace qi jater, případně se stázemi krve, zadržováním stravy, vlhkosti a hlenů, stagnací horkosti. Přípravek byl původně určen na šestero stagnací (qi, krve, stravy, vlhkosti, hlenů a horkosti), ale zde se využívá především na stagnaci qi.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: rozhýbávat qi, odstraňovat stagnace, tišit játra, zmírňovat duševní depresi.
Indikace: předmenstruační napětí, podrážděnost, sklony k výbuchům hněvu nebo potlačovaného hněvu, křik, duševní deprese, náladovost, deprimující myšlenky, potlačování hněvu, dlouhotrvající zášť nebo frustrace, nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace se sraženinami krve, únava (spíše ze stagnace než z prázdnoty qi), pocity tlaku v hrudi nebo v epigastriu, bolesti hlavy, říhání, mírný pocit nevolnosti, vzdychání, mírný pocit dušnosti, pocit napětí a bolesti v podžebří
Jazyk: mírně červený po stranách (v oblasti jater).
Puls: strunovitý a plný na obou stranách.


T53 - Růst nefritu (Growing Jade)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
vyživení esence a jin ledvin
Obraz: prázdnota yin a esence ledvin.
Účinky podle tradiční čínské medicíny:vyživovat yin ledvin, vyživovat esenci, posilovat dráhu početí a ústřední dráhu.
Indikace: neplodnost, prodělané potraty nebo vynechávání menstruace, slabá menstruace, nepravidelný cyklus, závratě, zvuky v uších (tinnitus), sucho v krku, suchá stolice, pociťování horka ve večerních hodinách, bolesti zad, deprese, mírná úzkostlivost, suché vlasy, zřídkavé močení s tmavou močí, noční pocení, červeň na lícních kostech.
Jazyk: červený bez povlaku.
Puls: plovoucí a prázdný.


T54 - Nebeská císařovna (Heavenly Empress)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
vyživení jin ledvin a srdce,  pročištění prázdné horkosti srdce
Obraz: prázdnota yin srdce a ledvin, prázdná horkost srdce.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživovat yin srdce a ledvin, pročišťovat prázdnou horkost srdce, tišit mysl.
obraz: prázdnota qi sleziny a žaludku, prázdnota yin plic a žaludku, prázdnota ledvin, horkost krve, vlhkost.Indikace: návaly horka, pocení, noční pocení, duševní neklid, úzkostlivost, pociťování horka večer, sucho v krku, suchá vagína, nespavost, palpitace, spánek přerušovaný sny, rozrušenost, deprese, únava, bolesti zad, závratě, ušní šelesty, suché vlasy, červeň na lícních kostech.
Jazyk: červený bez povlaku, špička je červenější, jazyk je suchý, popraskaný se středovou srdeční rýhou.
Puls: plovoucí a prázdný, vlnovitý na přední pozici levé strany.


T55 - Doplnění krve a zastavení toku (Invigorate Blood and Stem the Flow)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění krve a zastavení krvácení
obraz: krvácení ze stází krve.
Účinky podle tradiční čínské medicíny:oživovat krev, odstraňovat stáze, zastavovat krvácení.
Indikace: silná menstruace s tmavými krevními sraženinami, bolestivá menstruace, kdy se bolest po začátku menstruace zmírňuje; nepravidelný cyklus; menstruace, která se zastavuje a znovu rozbíhá; duševní neklid, rozrušenost, podrážděnost, bolesti v břiše, temné zbarvení pokožky.
Jazyk: fialový.
Puls: strunovitý nebo zadrhávající.


T56 - Vyživení Jin a sevření toku (Nourish Yin and Restrain the Flow)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyživení jin ledvin a zastavení krvácení
Obraz: prázdnota yin, prázdná horkost.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: vyživovat yin ledvin, pročišťovat prázdnou horkost, zastavovat krvácení.
Indikace: silné menstruační krvácení v samotném období menstruace a slabší krvácení po uplynutí normálního menstruačního období, jasně červená nebo šarlatově červená krev, noční pocení, sucho v hrdle v noci, závratě, ušní šelesty, bolesti zad, deprese, pociťování horka ve večerních hodinách, červeň na lícních kostech, suché vlasy a pokožka.
Jazyk: červený bez povlaku, nebo s povlakem bez kořene; může být také bez povlaku ale normálně zbarvený, pokud není přítomna prázdná horkost.
Puls: plovoucí a prázdný.


T57 - Volnost ústřední dráhy (Penetrating Vessel)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: posílení řídící a ústřední dráhy, napravení protisměrné čchi
Obraz: zvedání se qi v ústřední dráze do protisměru, prázdnota ledvin, prázdnota krve.
Účinky podle tradiční čínské medicíny: obrátit qi zvedající se do protisměru, harmonizovat ústřední dráhu (chong mai), doplňovat ledviny, vyživovat krev, uklidňovat mysl.
Indikace: rozpínání v podbřišku, bolesti v dolní části břicha, plnost a roztažení, plnost v oblasti pupku, plnost a rozpínání v oblasti epigastria, tlak v hrudi, pocity tísně v hrudi, pocit tlaku v podžebří, bolestivost a rozpínání v prsou, mírná dušnost, vzdychání, palpitace, pocit sevření hrdla, sucho v ústech ale bez potřeby pít, úzkostlivost, rozrušenost, obavy, bledá pokožka, oči bez bez jiskry a mírně roztěkané, studená chodidla, pocity paniky, nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace, předmenstruační napětí, pociťování horka v obličeji, bolesti zad, únava, rozostřené vidění a slabá menstruace.
Jazyk: normálně zbarvený, bledý nebo fialový.
Puls: strunovitý nebo napjatý na všech pozicích na pravé straně.


T58 - Podpora semínek (Planting Seeds)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění jangu ledvin, čchi sleziny a ledvin, vyživení esence
Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat a zahřívat yang ledvin, vyživovat krev, doplňovat a zvedat qi.
Indikace: opakované potraty, záznamy o potratech a neplodnosti, nepravidelný cyklus, opožďování se menstruace, slabá nebo silná menstruace, bolesti zad, závratě, zvuky v uších (tinnitus), pociťování chladu, deprese, časté močení světlé moči, bledý vzhled pokožky, řídká stolice, slabá chuť do jídla, pocity prohýbání se pod břemenem, únava, oslabená paměť, dřevěnění v končetinách, nespavost, rozostřené vidění.
Jazyk: bledý.
Puls: hluboký, slabý.

---------------------

 

 

 

 

T59 - Vzácné moře (Precious Sea)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:
vyživení krve, doplnění čchi
Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat qi, vyživovat krev, doplňovat ledviny.
Indikace: únava, ochablost, vyčerpanost, deprese, řídká stolice, oslabená chuť do jídla, rozostřené vidění, dřevěnění končetin, nespavost, oslabená paměť, závratě, slabá nebo silná menstruace, amenorea, nepravidelný cyklus, bledá pokožka, palpitace, bolesti zad, oslabené libido, neplodnost.
Jazyk: bledý.
Puls: zadrhávající nebo slabý.


T60 - Omezení toku (Restrain the Flow) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění čchi, zastavení krvácení

Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat qi a zadržovat krev.

Indikace: silná menstruace, která začíná prudkým krvácením (zaplavením), anebo pokračuje pomalým stékáním trvajícím dlouhou dobu; jasně červená a spíše řídká krev, únava, deprese, vyčerpanost, řídká stolice, oslabená chuť do jídla, bolesti zad, časté močení světlé moči, pocení, bledý vzhled pokožky.

Jazyk: bledý.

Puls: slabý.


T61 - Perla jednorožce (Unicorn Pearl) (tablety)

Doplňuje a zahřívá jang ledvin, vyživuje esenci, posiluje dráhy řídící, početí a ústřední


Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat a zahřívat yang ledvin, vyživovat esenci, posilovat dráhy řídící (dumai), početí (renmai) a ústřední (chongmai).

Indikace: neplodnost, bolesti zad, závratě, ušní šelesty, pociťování chladu, záznamy o vynechávání menstruace (amenorea) nebo slabé menstruaci, nepravidelný cyklus, časté močení světlé moči, únava, deprese, záznamy o potratech, bledá barva pokožky.

Jazyk: bledý a vlhký.

Puls: hluboký a slabý.

jazyk: bledý a vlhký

puls: hluboký a slabý


T62 - Ohřátí sídla (Warm the Mansion) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: prohřátí dělohy, doplnění jangu ledvin, vyživení esence ledvin

Účinky podle tradiční čínské medicíny:vyhánět chlad, zahřívat dělohu, doplňovat a zahřívat yang ledvin.

Indikace: neplodnost, bolestivá menstruace a opožďování se menstruace, nepravidelný cyklus, vynechávání menstruace, pociťování chladu, bolesti zad, časté močení světlé moči, únava, řídká stolice, deprese, bílý vaginální výtok, bledá barva pokožky.

Jazyk: bledý a vlhký.

Puls: hluboký, slabý, na levé zadní pozici napjatý.


T63 - Ohřátí luny (Warm the Menses) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: prohřátí dělohy, doplnění jangu ledvin, vyživení esence ledvin

Obraz: stagnace chladu v děloze, stáze krve, prázdnota krve, prázdnota yang ledvin.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:vyhnat chlad z dělohy, zahřát dělohu, oživovat krev, odstraňovat stáze, vyživovat krev, doplňovat a zahřívat yang ledvin.

Indikace: velmi bolestivá menstruace s křečovitými bolestmi, které se zmírňují po přiložení něčeho teplého (např. lahve s teplou vodou); červená nebo tmavá menstruační krev s malými tmavými sraženinami, opožďování menstruace, nepravidelná menstruace, neplodnost, jasně bledý vzhled pokožky, vyčerpanost, výrazný pocit chladu, který sílí v období menstruace; únava, bolesti zad, časté močení světlé moči, příležitostné mírný pocit horka v obličeji a suchá ústa nebo rty.

Jazyk: bledý, vlhký.

Puls: hluboký, napjatý, pomalý.


T64 – Ohřátí  paláce (Warm the Palace)

Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat a zahřívat yang ledvin, vyživovat krev, zastavovat bolesti.

Indikace: bolestivá menstruace, tupá bolest, slabá menstruace s bledou krví, opožďování menstruace, matně bledá pokožka, pociťování chladu, bolesti zad, časté močení světlé moči, deprese, únava, zácpa.

Jazyk: bledý a tenký nebo oteklý, v závislosti na tom, převládá-li prázdnota yang nebo krve.

Puls: slabý, zadrhávající.


T65 - Prospívání šlach (Benefit the Sinews) (tablety)

Model: stáze krve, hleny a vlhkost v kloubech, prázdnota ledvin

Účinky: oživovat krev, přeměňovat hleny, vypuzovat větrnou vlhkost, vysušovat vlhkost

Indikace: chronický   syndrom  bolestivých  blokád,   chronické  bolesti  kloubů   s oteklými  klouby
a deformací kostí, ztuhlost kloubů, bolesti zad, závratě, zvuky v uších, únava, nedostatek vůle, duševní
zmatenost, úzkostlivost, duševní neklid.

Jazyk: bledý, rudý nebo fialový, oteklý s mastným povlakem

Puls: zadrhávající nebo mírně hladký

U chronických syndromů bolestivých blokád se vlhkost v kloubech proměňuje na hleny, což vede k deformacím kostí. Blokování toku čchi a krve, které je způsobováno přetrvávajícím hlenem a vlhkostí v kloubech, může vést ke stázám krve, jež způsobují intenzivní bolesti a ztuhlost kloubů. Téměř vždy je v pozadí prázdnota jin nebo jangu ledvin. A tak má tento přípravek se zaměřením na klouby u jednotlivých škodlivin následující nezbytné základní příznaky:

•    stáze krve: intenzivní bolesti kloubů, ztuhlost kloubů, fialový jazyk
•    hleny: deformace kostí
•    vlhkost: oteklé klouby
•    prázdnota ledvin: bolesti zad, závratě, zvuky v uších (tinnitus)

Jazyk může být bledý nebo červený, podle toho, jestli převládá prázdnota jin nebo jangu ledvin. V případech výrazných stází krve může být jazyk buď bledě fialový, nebo červeně fialový. Puls bývá obvykle zadrhávající, což poukazuje na krevní stáze, ale ne hladký, přestože tu je přítomnost hlenu.
V některých případech může být hladký, ale zároveň pak prázdný na úrovni krve a trochu zadrhávající. Často bývá na obou pozicích ledvin slabý. Taoren, honghua, chuanxiong a danggui oživují krev. Ruxiang oživuje krev speciálně ve drahách. Banxia, chenpi a gualou přeměňují hleny. Xixiancao a haifengteng vyhánějí větrnou vlhkost z kloubů. Duzhong a gouqizi doplňují ledviny. Cangzhu a huangbai vysušují vlhkost. Shenqu se přidává na podporu vstřebání ostatních bylin.

Přípravek je  určen pro syndromové  modely  chronických  hlenů a  stází  krve, což jsou silně zablokovávající   škodliviny.   Taková   osoba   se   z duševního   i   emočního   pohledu   cítí   zatížená odpovědností. Hleny zahrazují otvory mysli, což může vyvolat pocit duševního zmatku. Stáze krve také mohou zahrazovat otvory mysli (protože srdce řídí krev a je sídlem mysli), to může ale znepokojovat mysl, a tak bude daná osoba úzkostlivá a nervózní.

Kontraindikace
Přípravek obsahuje některé byliny na doplnění ledvin, avšak jeho nejsilnější účinek je ošetření vrcholku - projevů syndromů chronických bolestivých blokád hleny a stázemi krve v kloubech, kdy přeměňuje hleny a oživuje krev. Proto se nesmí užívat kontinuálně déle než 6 měsíců. Avšak jeho podávání se může po patřičné přestávce 1 až 2 měsíců obnovit. Pokud se využívá i akupunktura, měla by se zaměřit na ošetření kořene obtíží, tj. na doplňování ledvin (jako i na napichování lokálních bodů v oblasti postižených kloubů). Přípravek je kontraindikován v těhotenství.


T66 - Rozehnání mraků (Breaking Clouds)

Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat a zvedat qi, rozhýbávat qi, pozvednout ducha, otevřít otvory mysli.

Indikace: duševní deprese, únava, smutek, sklíčenost, nedostatek vůle, negativismus, pocity viny, pocity neschopnosti, slabá chuť do jídla, chuť na sladká jídla, řídká stolice, mírná dušnost, slabý hlas, bledost.

Jazyk: bledý.

Puls: zadrhávající, bez „vlny“, krátký.

Kontraindikace: astma.


T67 - Čisté dráhy (Clear Channels)

Účinky podle tradiční čínské medicíny:odvádět vlhkost, vyhánět vítr, pročišťovat horkost, prospívat kloubům, oživovat krev.

Indikace: subakutní syndrom bolestivých blokád (bi) z vlhké horkosti, bolestivé, oteklé, horké a zarudlé klouby, revmatoidní artritida, dna.

Jazyk: oteklý s lepivý a žlutým povlakem.

Puls: hladký a rychlý.

Kontraindikace: těhotenství.


T68 - Osvobození slunce (Freeing the Sun) (tablety)

OSVOBOZENÍ SLUNCE je bylinná směs, vhodná jako podpůrný prostředek pro rychlejší regeneraci organizmu a zlepšení metabolické rovnováhy, zvláště u depresí, poruch trávení a nadýmání.

Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny
- doplnit čchi sleziny
- vyživit krev a rozhýbat čchi
- pročistit horkost jater
- uklidnit mysl, utišit ducha hun

Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik
- (bolestivé) roztažení břicha či nadbřišku, špatné trávení, mírně hořká chuť
v ústech
- nespavost, spánek rušený sny
- pociťování horka, bolesti hlavy, mírná žízeň
- úzkost, obavy, deprese
- zácpa, neformovaná stolice, střídání zácpy a neformované stolice
Jazyk s červenými stranami. Puls strunovitý (xian), rychlý (shuo).

Doporučení Giovanni Maciociho
Tablety OSVOBOZENÍ SLUNCE jsou určeny speciálně na pročištění horkosti jater vznikající ze stagnace čchi. Obsahují bylinky k uklidnění mysli a utišení ducha hun. Tato kombinace je více častá u mužů s dlouhodobou stagnací čchi jater (díky emocím), která vede k horkosti jater. Daly by se označit za mužskou obdobu zejména pro ženy určených tablet OSVOBOZENÍ LUNY (Freeing the Moon - T32) či tradičních pokroutek UVOLNĚNÍ NAPĚTÍ (HAX5.9 - xiaoyaowan); avšak i tak je OSVOBOZENÍ SLUNCE používáno rovněž velmi často u žen.

Účinné složky
Menthae haplocalycis herba (bohe, nať máty), Bupleuri radix (chaihu, kořen prorostlíku), Angelicae sinensis radix (danggui, kořen děhele čínské), Paeoniae lactiflorae radix (baishao, kořen pivoňky), Atractylodis macrocephalae rhizoma (baizhu, oddenek atraktylodu velkohlavého), Poria (fuling, sklerocium pórnatky), Gardeniae fructus (shanzhizi, plod gardénie), Moutan radicis cortex (mudanpi, kůra kořenů pivoňky), Cyperi rotundi rhizoma (xiangfu, oddenek šáchoru okrouhlého), Albizziae cortex (hehuanpi, kůra albície), Ziziphi spinosae semen (suanzaoren, semeno jujuby ostnité), Glycyrrhizae radix (gancao, kořen lékořice), Ziziphi jujubae fructus (dazao, plod cicimku jujuby).

Kontraindikace
Těhotenství.

www.zelenedrahokamy.cz


T69 - Harmonická luna (Harmonizing The Moon) (tablety)

Bylinná směs HARMONICKÁ LUNA je přípravek vhodný jako podpůrný prostředek pro regeneraci ženského organismu v průběhu menstruace (u silných a bolestivých menstruací, pocitů plnosti v břiše ap.).

Účinky tablet dle tradiční čínské medicíny
- osvěžit krev
- přeměnit stáze
- vysušit vlhkost
- doplnit ledviny

Použití tablet dle tradičních čínských charakteristik
- břišní akumulace
- endometrióza (ložiska tkáně podobné děložní sliznici na neobvyklých místech)
- endometriální vaječníkové cysty
- myomy
- bolestivá menstruace
- nadměrná menstruace

Účinné složky
Angelicae sinensis radix (danggui, kořen děhele čínského), Paeoniae radix rubra (chishao, kořen pivoňky, červený), Rehmanniae radix praeparata (shudihuang, kořen rehmánie, upravený), Ligustici chuanxiong rhizoma (chuanxiong, oddenek koprníčku), Curcumae zedoariae rhizoma (ezhu, oddenek kurkumy zedoárové), Sparganii rhizoma (sanleng, oddenek zevaru), Lycopi lucidi herba (zelan, nať karbince), Cinnamomi ramulus et cortex (guizhi, větvička skořicovníku), Poria cocos (fuling, sklerocium pórnatky), Moutan radicis cortex (mudanpi, kůra kořenů pivoňky), Liquidambaris fructus (lulutong, plod likvidambaru), Phellodendri cortex (huangbai, kůra korkovníku), Coicis semen (yiyiren, semeno slzovky porcelánové), Cuscutae semen (tusuzi, semeno kokotice), Rubiae cordifoliae radix (qiancaogen, kořen mořeny srdcolisté), Notoginseng radix (sanqi, kořen pavšehoje).

Kontraindikace
Těhotenství.


T70 - Doplnění kořenů (Invigorate the Root)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyloučení větrné vlhkosti, doplnění jangu ledvin

Obraz: větrná vlhkost v drahách, prázdnota qi sleziny, prázdnota krve, prázdnota yang ledvin.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:vyhnat vítr a rozpustit vlhkost v meridiánech, doplňovat yang ledvin, doplňovat qi sleziny, vyživovat krev.

Indikace: chronický syndrom bolestivých blokád (bi - revmatismus) z větru a vlhkosti v drahách, který se objevuje na pozadí prázdnoty yang ledvin, qi sleziny a krve. Hlavními příznaky jsou chronické bolesti zad, které se zhoršují při vystavení se chladu a vlhku, ale v teple se zmírňují, bolesti v kloubech bez otoků nebo s mírnými otoky, bolesti kolen, závratě, zvuky v uších, únava, pociťování chladu, časté močení, světlá moč, nedostatek vůle, pociťování chladu v zádech a v kolenou, slabá kolena, rozostřené vidění, brnění v končetinách, zácpa, oslabené trávení.

Jazyk: bledý.

Puls: hluboký a slabý.

Kontraindikace: těhotenství.


T71 - Prospívající země (Prosperous Earth) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění čchi sleziny
Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplňovat qi sleziny a plic, přeměňovat vlhkost.

Indikace: oslabené trávení, únava, mírné rozpínání a plnost v břiše, slabá chuť k jídlu, silná chuť na sladké, řídká stolice, potřeba ležet, tichý hlas, sklony k nachlazení, mírná deprese.

Jazyk: bledý.

Puls: slabý nebo prázdný.


T72 - Zvonivý kov (Ringing Metal) (kapsle)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:  pročištění horkosti plic, přeměna hlenů

Účinky podle tradiční čínské medicíny:rozpustit hleny, pročistit horkost, obnovit klesání plicní qi, zastavit kašel.

Indikace: akutní kašel s vykašláváním hojného žlutého hlenu, který vyplývá z infekce horních dýchacích cest, pocity tlaku v hrudi, horečka, žízeň, nespavost, pociťování horkosti, zarudlé tváře.

Jazyk: normální, červený nebo červený pouze vpředu s tlustým lepivým a žlutým povlakem.

Puls: hladký a rychlý.

Kontraindikace: těhotenství.


T73 - Vzrušená síla (Arouse Power) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění jangu ledvin, podpora sestupu čchi srdce, tišení mysli

Obraz: prázdnota yang ledvin, prázdnota qi srdce, horká vlhkost v dolním ohništi.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplnit yang ledvin, doplnit qi srdce, podpořit sestup qi srdce, odvést horkou vlhkost, tišit mysl.

Indikace: impotence, předčasná ejakulace, snížené libido, snížené sexuální funkce, frigitida, nespavost, deprese, bolesti v zádech, obtíže při močení, závratě, zvuky v uších (tinnitus).

Jazyk: bledý.

Puls: hluboký, slabý.

Upozornění a kontraindikace: U tohoto přípravku neexistují žádné zvláštní kontraindikace, je však třeba mít na paměti, že obsahuje poměrně horké yang tonikum (suoyang), a tak je třeba si být jist, že se opravdu jedná o prázdnotu yang. Z tohoto důvodu je pro užití tohoto přípravku významná a nutná přítomnost bledého jazyka.


T74 - Jasný duch (Bright Spirit) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: rozhýbání čchi jater a srdce, otevření otvorů mysli, přeměna hlenů

Obraz: stagnace qi jater a srdce, hleny ucpávající otvory mysli.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:rozhýbat qi jater a srdce, tišit mysl, přeměnit hleny, otevřít otvory mysli, posílit „přicházení a odcházení“ éterické duše (hun).

Indikace: deprese, náladovost, nerozhodnost, pocity marnosti, neujasněnost životních ideálů a cílů, trávicí obtíže s pocity roztažení a plnosti, vzdychání, bušení srdce, pocity roztažení nebo tlaku na hrudi, mírný pocit knedlíku v krku, hleny v krku, mírný pocit krátkého dechu, nechutenství, slabé a studené končetiny, nafialovělé rty, bledý obličej.

Jazyk: mírně bledě fialový po stranách v oblasti odpovídající hrudi, tedy ve střední části jazyka, který je nateklý, povlak lepivý.

Puls: strunovitý a velmi mírně přetékající na levé přední pozici, nebo strunovitý a hladký (klouzavý).


T75 - Buddhova ruka (Buddha´s Hand) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: rozhýbání čchi středu, odvedení vlhkosti, stlačení protichůdné čchi

Účinky podle tradiční čínské medicíny:rozhýbat qi ve středním ohništi, stlačit protichůdnou qi žaludku, odvést vlhkost.

Indikace: špatné trávení, roztažení nadbřišku s bolestí nebo bez ní, kyselé říhání, reflux do jícnu, nauzea, zvracení, říhání, pociťování plnosti v nadbřišku, lepivý pocit v ústech.

Jazyk: lepivý povlak, mohou být mírně zarudlé oblasti po okrajích jazyka v jeho střední části.

Puls: strunovitý na pravé střední pozici.

Upozornění a kontraindikace: Přípravek obsahuje aromatické produkty, jejichž dlouhodobé podávání může poškodit yin. Nicméně k tomu může dojít až po skutečně dlouhém podávání (cca 6 měsíců). Kontraindikován je v těhotenství.


T76 - Vyloučení škodlivé horkosti (Expel Toxic Heat) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: odstranění jedovaté horkosti ze tří ohnišť

Obraz: přítomnost jedovaté horkosti ve všech třech ohništích.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:odstranit jedovatou horkost ze tří ohnišť.

Indikace: karbunkly, vřídky, akutní ataka herpes simplex nebo herpes zoster, akutní ataka herpes na genitálu, akutní zánět mandlí s hnisáním mandlí, infikovaný ekzém, akutní ataka akné s velkými vředy, akutní ataka sinusitidy s hnisavým výtokem z nosu.

Jazyk: červený, červené tečky, nateklý, povlak tlustý, lepivý a žlutý.

Puls: rychlý a přetékající, nebo hluboký, tvrdý a rychlý.

Upozornění a kontraindikace: Je třeba si uvědomit, že přípravek obsahuje hodně hořkých a chladných bylin, jejichž dlouhodobé podávání může poškodit slezinu. Přípravek je určen ryze k odstranění jedovaté horkosti a měl by být proto podáván pouze omezenou dobu (ne déle než cca 2 měsíce). Jedinou výjimku z tohoto pravidla tvoří případy, kdy je podáván jen ve velmi malých dávkách (u dospělého jedna tableta denně) v kombinaci s produkty doplňujícími qi a ochraňujícími slezinu. Přípravek je kontraindikován v těhotenství.


T77 - Harmonický střed (Harmonize the Centre) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky:  doplnění čchi a jin žaludku a sleziny,  přeměna hlenů,  oživení krve

Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplnit qi a yin žaludku a sleziny, přeměnit hleny, oživit krev.

Indikace: cukrovka II. typu, nechutenství, špatné trávení, obezita, roztažení a plnost nadbřišku, únava.

Jazyk: povlak bez kořene, jazyk úplně bez povlaku nebo chybí povlak jen ve středu, přítomnost žaludeční rýhy<.

Puls: slabý nebo plovoucí a prázdný na pravé střední pozici.


T78 - Vyživení duše (Nourish the Soul) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyživení jin jater, ledvin a srdce, tišení mysli a hun

Účinky podle tradiční čínské medicíny:vyživit yin jater, ledvin a srdce, pročistit prázdnou horkost v srdci, tišit mysl, usadit éterickou duši.

Indikace: nespavost, strach, duševní neklid, rozrušenost, pocity neposednosti, velmi mírné hyperaktivní chování způsobené prázdnotou, noční pocení, závratě, zvuky v uších, v noci sucho v ústech, vstávání během noci s chutí popíjet malé množství vody, bušení srdce.

Jazyk: červený bez povlaku nebo s povlakem bez kořene, suchý, s možností srdeční rýhy.

Puls: plovoucí a prázdný nebo tenký a rychlý.


T79 - Hledající duše (Searching Soul) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění jangu ledvin, vyživení krve, podpora hun a vůle

Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplnit yang ledvin, vyživit krev jater, podpořit éterickou duši, posílit vůli

Indikace: deprese, ztráta orientace, duševní zmatenost, neujasněnost vlastních cílů, problémy se vztahy s lidmi, závislost na dalších osobách, přílišné ochranářství, nerozhodnost, nedostatek vůle, smutek, plachost.

Jazyk: bledý.

Puls: zadrhávající nebo strunovitý.


T80 - Ustálená duše (Settling the Soul) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: odvedení ohně, otevření otvorů a tišení mysli, přeměna hlenů

Účinky podle tradiční čínské medicíny:dvést oheň, otevřít otvory mysli, tišit mysl, usadit éterickou duši, přeměnit hleny.

Indikace: úzkost, nespavost, manické chování, ponocování a pracování do noci, uskutečňování příliš mnoha projektů najednou, utrácení peněz, nadměrná excitace, nadměrné vycházení za zábavou, nepřetržité mluvení či smích, zpívání.

Jazyk: červený s červenější špičkou a stranami, nateklý, lepivý žlutý povlak, centrální srdeční rýha s drsným, suchým, žlutým a lepivým povlakem uvnitř ní

Puls: hladký, přetékající, rychlý.

Upozornění a kontraindikace: Neexistuje žádná specifická kontraindikace k tomuto přípravku, je však zřejmé, že díky svým ochlazujícím účinkům a pročišťování ohně musí být kontraindikován, pokud není přítomen žádný oheň.


T81 - Cesty vody (Water Passages) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: přeměna vlhkosti a pročištění horkosti v měchýři,  doplnění ledvin

Obraz: vlhká horkost v močovém měchýři, prázdnota ledvin, pokles qi.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:přeměnit vlhkost a pročistit horkost močového měchýře, doplnit ledviny, zdvihnout qi.

Indikace: časté močení, obtížné močení, naléhavé močení, pálení při močení, bolesti v podbřišku, bolest v zádech, závratě, zvuky v uších, únava, pocity útisku a tíže.

Jazyk: bledý v případě prázdnoty yang ledvin, bez povlaku v případě prázdnoty yin ledvin; lepivý žlutý povlak u kořene jazyka.

Puls: slabý na obou pozicích ledvin.

Kontraindikace: těhotenství.


T82 - Čistý kov (Clear Metal) (kapsle)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: vyloučení větrné horkosti,  pročištění ying, prospění tekutinám

Obraz: útok dovnitř rychle prostupující větrné horkosti na pozadí horkosti plic a žaludku; horkost lokalizovaná ve vrstvě qi a ying.

Účinky podle tradiční čínské medicíny:uvolnit povrch, vyloučit větrnou horkost, pročistit horkost plic ve vrstvě qi, pročistit vrstvu ying, prospívat tekutinám.

Indikace: chřipka, horečka, averze k chladu, bolesti hlavy, bolest v krku, bolesti po těle, kašel, sputum, průjem, bolest břicha, krátký dech, bolest pohrudnice, krvácení z nosu a dásní, dýchací obtíže, zrychlené dýchání, chrůpky (chřestění) při nádechu.

Jazyk: červený s tučným, suchým a tmavě žlutým povlakem. Pokud horkost postoupí do vrstvy ying nebo krve, jazyk bude červený bez povlaku

Puls: rychlý-vlnovitý (přetékající). Pokud horkost postoupí do vrstvy ying nebo krve puls bude plovoucí-prázdný a rychlý.


T83 - Utišení ducha (Soothe the Shen) (tablety)

Charakteristika účinků dle čínské dietetiky: doplnění a rozhýbání čchi, vyživení krve a jin, otevření otvorů mysli
Anglický název: Soothe the Shen (Created by Giovanny Maciocia).

Účinky podle tradiční čínské medicíny:doplnit qi, vyživit krev a yin, rozhýbat qi, otevřít otvory mysli.

Indikace: deprese, úzkost, smutek, pláč, duševní zmatení, dezorientace, melancholie, nepokojný spánek, špatná paměť, unavenost, špatná chuť k jídlu, slabá menstruace.

Jazyk: bledý, nebo normální; v případě prázdnoty yin s nedostatkem povlaku.

Puls: slabý, zadrhávající nebo plovoucí-prázdný.


LT02 Uvolnění hrudi (Chest release)

Přípravek byl připraven na akutní hrudní infekci u dětí následující po infekci horních cest dýchacích, kdy hlavními příznaky jsou kašel, dušnost, hojné vykašlávání hlenů. Dítě může mít i teplotu. Puls je rychlý a hladký, jazyk má lepivý žlutý povrch.

Účinky: pročistit horkost plic, přeměnit hleny, obnovit klesající funkci čchi plic, zastavit kašel
Syndromy: hleny - horké hleny v plicích, plíce - horké hleny

Příznaky:
katar
nechutenství
neklidný spánek
produktivní kašel
žluté sputum
žízeň
neklid

Indikace: produktivní kašel po napadení vnějším větrem (tj. nachlazení, chřipka, infekce ucha), žluté sputum, katar, žízeň, neklid, neklidný spánek, nechutenství

Jazyk:
lepivý žlutý povlak, tělo jazyka může být červené nebo červené jen v přední třetině (oblast plic)

Puls:
hladký a rychlý (hua a shuo)

Upozornění a kontraindikace:
Byliny obsažené v tomto přípravku jsou zřetelně chladné povahy, a proto mohou potenciálně zraňovat slezinu. Nicméně tento přípravek je určen pouze na akutní kašel a užívá se maximálně několik týdnů. Během této krátké doby je poškození sleziny nepravděpodobné.


LT03 Čistý třpyt (Clear radiance)

Čistý třpyt - Clear Radiance je určený na kožní potíže dětí. Přeměňuje vlhkost, pročišťuje horkost a vyhání vítr z pokožky. Horkost se projevuje červenými papulami, začervenáním, svěděním. Vítr v pokožce svěděním a někdy ošupením kůže.
Syndromy: vítr v pokožce, vlhká horkost

Příznaky: neklidný spánek, svědění, kožní erupce, neekzamatózní dermatitida

Účinky: přeměňovat vlhkost, pročišťovat horkost, vyhánět vítr z pokožky
Indikace: chronický ekzém z vlhké horkosti, neekzematózní dermatitida s červenými papulami [kožní pupence, puchýře], kožní erupce s vezikulami (drobné duté útvary na kůži vyplněné čirou tekutinou), svědění, neklidný spánek
Jazyk: lepivý žlutý povlak
Puls: hladký – rychlý (hua – shuo)
Upozornění a kontraindikace: Přípravek má celkově chladnou povahu, a proto může potenciálně zraňovat slezinu. Nicméně toto riziko hrozí jen při dlouhodobém užívání (déle než 6 měsíců).


LT04 Suché spaní – Dry sleep

Suché spaní je připravený na noční pomočování dětí z prázdnoty a poklesu čchi sleziny a ledvin.. Doplňuje a zvedá čchi sleziny a ledvin, svírání a tišení mysli. Pročisťuje horkost, která může stav provázet.

Syndromy: ledviny - prázdnota qi, ledviny - nepevnost qi, slezina - prázdnota qi, slezina - pokles qi

Příznaky: nechutenství, slabé a klidné dítě, únava, noční pomočování

Účinky: doplňovat a zvedat čchi sleziny a ledvin, svírat, tišit mysl

Indikace: noční pomočování, mírně slabé a klidné dítě, může být krátkozraké, nechutenství, únava

Jazyk: bledý

Puls: slabý (ruo)

Upozornění a kontraindikace: Přípravek nemá žádné zvláštní upozornění ani kontraindikace.


LT05 Uvolnění uší (Ear Release)
Účinky: pročišťovat horkost a přeměňovat vlhkost v uších
Indikace: chronická bolest uší, „zalepené ucho“ (nahromaděním tekutiny), mírná nahluchlost, podrážděnost, žízeň, špatná chuť k jídlu, neklidný spánek, náchylnost k opakování infekcí uší

Jazyk: lepivý žlutý povlak
Puls: hladký (hua)

Upozornění a kontraindikace: Přípravek má celkově chladnou povahu, a proto může potenciálně zraňovat slezinu. Nicméně toto riziko hrozí jen při dlouhodobém užívání (déle než 6 měsíců).


LT06 – Malý strážce (Little Sentinel)

Účinky: doplňovat QI plic, sleziny a ledvin

Indikace: tendence k častým nachlazením nebo infekcím uší, slabé a klidné dítě, časté močení, nechutenství, únava

Jazyk: bledý

Puls: slabý (ruo)

Upozornění a kontraindikace: Přípravek nemá žádné zvláštní upozornění ani kontraindikace.


LT07 – Jasná mysl (Lucid Mind)

Účinky: vyživuje jin a krev jater, vyživuje krev srdce, potlačuje jang jater, tiší mysl, zklidňuje éterickou duši (hun), podporuje intelekt (yi), posiluje mysl (shen)

Indikace (podrobně): poruchy pozornosti s pohybovým neklidem u dětí (ADHD), nepozornost, hyperaktivita, impulsivnost, slabá koncentrace, stále v pohybu, dotýkání se a hra se vším v dosahu, neustálé brebentění, neschopnost v klidu sedět u jídla, ve škole nebo při vyprávění, pobíhání po místnosti, neustálé ošívání se, neschopnost se zaměřit, znuděnost ze zadání již po několika minutách

Jazyk: pravděpodobně bez povlaku

Puls: rychlý (shuo), plovoucí a prázdný (fu a xu)

Upozornění a kontraindikace: Přípravek nemá žádné zvláštní upozornění ani kontraindikace.


LT08 – Rozpuštění hlenu (Resolve Phlegm)

Účinky: pročistit horkost plic, přeměnit hleny, obnovit klesající funkci QI plic, zastavit kašel

Indikace (podrobně): produktivní kašel, který přetrvává týdny nebo měsíce po akutní respirační infekci, žluté sputum, pocit tlaku na hrudi, nechutenství, podrážděnost u mladších dětí, neklidný spánek, katar

Jazyk: červený v přední třetině (oblast plic), lepivý žlutý povlak

Puls: hladký a rychlý (hua a shuo)

Upozornění a kontraindikace: Přípravek má celkově chladnou povahu, a proto může potenciálně zraňovat slezinu. Nicméně toto riziko hrozí jen při dlouhodobém užívání (déle než 6 měsíců).


LT09 – Tichá noc (Silent Night)

Účinky: vyživovat YIN jater a ledvin, pročišťovat horkost jater a srdce, tišit mysl, zklidnit éterickou duši (hun)
Indikace (podrobně): neklidný spánek, problémy s usínáním, probouzení se během noci, u malých dětí a kojenců pláč uprostřed noci, noční můry

Jazyk: bez povlaku, červený v případě přítomnosti horkosti

Puls: plovoucí a prázdný (fu a xu)

Upozornění a kontraindikace: Přípravek nemá žádné zvláštní upozornění ani kontraindikace.


LT11 – Utišení krku (Throat Soothe)

Účinky: otevřít povrch, vyhnat větrnou horkost, prospívat hrdlu

Indikace (podrobně): nesnášení chladu, třesavka, horečka (nebo čelo horké na dotek), bolest v krku, oteklé hrdlo, oteklé mandle

Jazyk: červený po stranách (mezi středem a špičkou) a/nebo červený v přední třetině. V závažných případech budou v těchto oblastech červené body. Dávkování přípravku lze upravovat podle stupně zarudnutí těchto oblastí a přítomnosti červených bodů. Čím jsou tyto oblasti červenější a čím více je na nich červených bodů, tím vyšší bude dávka.

Puls: plovoucí a rychlý (fu a shuo), plovoucí může být jen v pozici plic


LT12 – Utišení žaludku (Tummy Soothe)

Účinky: rozhýbávat QI, přeměňovat akumulaci potravy

Indikace (podrobně): bolest a rozpínání v břiše, kolika u dětí, zácpa, podrážděnost

Jazyk: může být po stranách červený

Puls: strunovitý (xian)

Upozornění a kontraindikace: Přípravek nemá žádné zvláštní upozornění ani kontraindikace.

www.zelenedrahokamy.cz