Akupunktura je léčebná metoda, která patří do tradické čínské medicíny a spočívá v nabodávání speciálními jehlami do akupunkturních bodů na lidském těle.

Je to metoda stará tisíce let, Číňané ji používali již v době kamenné. Nejstarší nálezy kostěnných akupunkturních jehel jsou staré 7000 let.

V 6. století se začala šířit do Japonska a jiných asijských zemí. Do Evropy přišla tato metoda v 17. století, když v roce 1683 po svém dlouhodobém pobytu v japonském Nagasaki začal touto metodou léčit holandský lékař Willem Ten Rhyne. On dal také této metodě název akupunktura.   

Stará čínská filozofie taoismu učila,že člověk je součástí vesmíru a že veškerý život je prostoupen energií čchi. Tělo chápe jako rovnováhu dvou protikladných, vzájemně se doplňujících přirozených sil zvaných jin - ženský princip, obsahující vše negativní, tmu, noc, chlad, hmotu, klid,  a jang neboli mužský princip, obsahující vše kladné, tj. světlo, den, teplo, energii, aktivitu, pohyb.  Podle Číňanů, u koho je zachována rovnováha, ten je zdravý. Příliš mnoho energie jang může způsobit akutní bolest, bolesti hlavy nebo vysoký krevní tlak, příliš energie jin může vyvolat mrazení, zadržování tekutin, výtoky a únavu.

Pod kůží je síť nervů, jejíž nejdůležitější svazky vedou podél meridiánů, na nichž leží většina akupunkturních bodů. Existuje teorie, že zdravotní problém může být kdekoliv jinde v těle, než kde právě člověk bolest cítí.

Akupunkturní terapie se zaměřuje na rozpoznání jakékoliv nerovnováhy a její napravování pomocí vpichování jehel do příslušných bodů. Současná akupunktura pracuje se 700 účinnými body, moderní tabulky ale uvádějí až 2000 bodů. Tenké jehly terapeut vpichuje a otáčí jimi, aby se z bodu energie získala či rozptýlila. Jehly se vpichují lehce pod kůži nebo do hloubky 0,7 až 1,3 cm. Číňané vpichují jehly hlouběji do svalových tkání až 10 cm. Počet jehliček se pohybuje od jedné do dvaceti a nechávají se v bodě  tak dlouho, jak uzná terapeut.

Už během několika aplikací by měl člověk pocítit úlevu, stává se, že po první aplikaci se pacient cítí hůř. Pokud se po cca osmi návštěvách neobjeví zlepšení, většinou pak akupunktura není účinná.

Akupunktura dokáže pomoci v řadě problémů, jako bolestí hlavy, astmatu, revmatických bolestí, zažívacích potíží, vysokého tlaku a mnoho dalších.