Když nás jako děti přepadla viróza a nastoupila horečka, babičky a maminky měly osvědčený recept. Tvarohový zábal.

Tvarohové zábaly patří mezi staré osvědčené receptury našich babiček, které pomáhají ulevit při chřipkových onemocněních, virózách, angínách, bolestech v krku, vytahují horkost z těla a snižují tak horečku, ulevují při bolestech hlavy, šlach a svalů, ale i u popálenin a spálenin od sluníčka. Tvarohový zábal je vhodný tam, kde je horkost, zánět, otoky, bolest. 

Tvarohový zábal při horečce
tvaroh vytahuje horečku, aktivizuje imunitní systém, tlumí bolest a má detoxikační účinek. Položme tvaroh – 1 až 2 cm vrstvu na ručník nebo látkovou plenu a dejme jej kolem krku a na prsa. Celé zabalíme do teplé šály. 

Tvarohový zábal při bolestech v krku
tvaroh naneseme na plátno a přiložíme na bolavý krk. Na to přiložíme např. bavlněnou plenu nebo šátek a to všechno ještě zabalíme do teplé šály. Zábal můžeme po půl hodině sundat a znovu zopakovat, dokud je potřeba. Zábal můžeme na krku ponechat i přes noc.  

 

Tvarohový zábal při zánětu prsu kojících matek
kojícím maminkám se stává, že se jim zanítí prsní žláza a prs je bolavý a zarudlý. Zánět prsu může provázet i horečka. Prababičky si tento problém léčily jedině tvarohem. Studený tvaroh se po kojení nanese na plátně bolavé místo, přiloží se plena a ponechá, až tvaroh dokud nevyschne. Před kojením by se měl prs nahřát, po kojení znovu přiložit zábal.

Tvarohový zábal na oči
tvarohový zábal pomáhá i při zánětu spojivek, unaveným a podrážděným očím. Na kousek vaty nebo odličovací tampon naneste trochu studeného tvarohu a přiložte na cca 15 minut na oči.

Tvarohový zábal na klouby
na bolavé klouby aplikujeme tvaroh podobně jako při bolestech krku, ale celé to ještě zabalíme do igelitu, jako priessnitzův obklad. Tvaroh snižuje otoky a bolest kloubů, vytahuje z nich horkost. Aplikovat se může na kolena, kotníky, zápěstí, i na tzv. „tenisový loket“. Dává se na noc. 

Tvarohový zábal na pleť
pleťové masky zklidňují pokožku při spálení na slunci či poštípání hmyzem. Tvaroh se osvědčil i při potížích s akné.