Období s teplotami těsně nad bodem mrazu bývají nejhorším obdobím pro šíření nemocí z nachlazení. Záměrně je nebudeme nazývat všeobecně vžitým názvem chřipková onemocnění, protože chřipka jako taková je závažné infekční onemocnění dýchacích cest, které zpravidla vždy nemocného upoutá na lůžko a především u starších a rizikových pacientů může být velmi nebezpečné.

Na chřipku ani jiná virová onemocnění nezabírají antibiotika, ale některé přírodní produkty, byliny či vitamíny mohou alespoň zmírnit příznaky a preventivní užívání v období chřipkových onemocnění může podpořit imunitní systém, který se pak s napadením lehčeji vyrovnává nebo virový útok zcela odrazí. S infekcemi bojují léčitelé, šamani, babky kořenářky i lékaři v různých částech světa nejrůznějšími prostředky. Kromě těchto produktů, dodávajících tělu potřebné vitamíny, minerály, antioxidanty, a další důležité látky, je potřeba prevence v oblasti hygieny,  dodržování pitného režimu a pokud možno i dostatek spánku.

Z našich a evropských luk a strání

Česnek - pro svou léčivou sílu je velmi ceněný již od nepaměti a od nepaměti je i podáván jako velmi dobrá prevence proti chřipkám a nachlazení. Má dezinfekční, antibakteriální, antimykotické a antivirotické vlastnosti a proto taková česnečka v zimním období je takovou malou protichřipkovou bombou. Česnek je přírodní antibiotikum, zvyšuje imunitu, zlepšuje pocení a odkašlávání, uvolňuje křeče, snižuje tlak krve i hladinu cholesterolu v krvi, působí proti srážlivosti krevních destiček a zvyšuje celkovou odolnost organismu, snižuje velké množství rizikových faktorů, které hrají svou roli při vzniku a vývoji arteriosklerózy, prospívá kojícím matkám, cukrovkářům, zlepšuje náladu a potlačuje stres, zvyšuje potenci a libido. Lidé kteří nesnášejí česnek v syrovém stavu, nebo nechtějí, aby byli cítit česnekem, mohou zkusit česnek v tabletách. Lihové či olejové extrakty jsou odborníky dokonce označovány za mnohem účinnější než konzumace čerstvé zeleniny pro jejich lepší vstřebávání, lepší zachování účinných látek, a taky odbourání vedlejších nepříjemných pachových účinků.

Vincentka - minerální voda, zabírá na škrábání v krku popíjením či kloktáním. Vincentkou se doporučují proplachovat dutiny - nejlépe ve spreji nebo v rozprašovači.

Černý bez - je jednou z nejhojnějších a nejoblíbenějších bylin našeho lidového léčitelství. Existuje i české pořekadlo - "před heřmánkem smekni, před bezem klekni", které jasně mluví o jeho oblíbenosti a významu. Používá se především při nemocech z nachlazení. Uklidňuje, má potopudný účinek a slabé močopudné a projímavé účinky, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky, ulevuje zaníceným sliznicím, pomáhá proti střevním a žaludečním kolikám, plynatosti, nevolnosti a pomalém trávení, při bolestech hlavy a uší, při průjmech. Společně s lipovým květem, proskurníkovým kořenem a květem divizny je hlavní součástí čaje na pocení. Léčivý je celý keř, ale sbírá se hlavně květ, plod a list. Černý bez má i čistící účinek na náš organismus. Pomáhá nás zbavovat usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí tedy neduhy jako je revma a dna, popřípadě je výbornou prevencí těchto nemocí.

Heřmánek - je jednou z nejznámějších léčivek. Jeho užití je opravdu široké, má hojivý, regenerační, protizánětlivý a dezinfekční účinek, uvolňuje křeče, zvyšuje pocení. Jeho pomoc oceníte při nachlazení, bronchiálním kataru, kašli, ale i při jiných zánětech, střevních a žaludečních poruchách, nespavosti, bolestivé menstruaci, návalech krve, křečích v žaludku, zánětech močových cest, a heřmánek má i vliv na celkový nervový systém.

Echinacea - je bylina, která k nám přišla ze Severní Ameriky, ale už u nás tak zdomácněla, že zdobí hodně českých zahrádek. Její rozšíření je nejenom kvůli ozdobným, ale především kvůli léčebným vlastnostem.  Echinacea, česky třapatka, má ohromující léčivé vlastnosti a často se o ní mluví jako o léčivce nového milénia. Zvyšuje celkovou imunitu organismu, je účiná při nemocech z nachlazení - účinkuje nejen proti bakteriím, ale vykazuje aktivitu i proti virům. Jako prevence v protichřipkovém období je vynikající alternativou. Je účinná při nachlazení, kašli,  infekcích dutiny ústní, hrtanu, dýchacích cest, horečce, bolestech hlavy, herpes simplex, žaludečních vředech, při léčbě prostaty, infekce močových cest, vede k aktivaci bílých krvinek. Z nadzemní části třapatky nachové se vyrábějí léky pro léčbu nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran, z kořenů rostliny se vyrábějí léky pro léčbu chřipky.

Rakytník řešetlákový – mocným bojovníkem proti nemocem z nachlazení dělá rakytník vysokým obsahem vitaminu C (má ho desetkrát víc než pomeranč) a dalších vitamínů a léčivých látek  - obsahuje vitamín A, E a K, flavonoidy, karotenoidy, karoteny, kyselinu listovou, provitamín D, fytoncidy, třísloviny, minerální  soli (železo, bór, mangan), organické kyseliny a nenasycené mastné kyseliny. Aby člověk splnil svou denní spotřebu vitamínu C, stačí mu jedna jediná bobulka.  Pro léčitelské potřeby se využívají všechny části keře, včetně dřeva. Rakytník řešetlákový je rostlina známá již v dávné minulusti. Tradičně byl užívan v lidovém  léčitelství Ruska, Sibiře, Mongolska, Tibetu, Číny a dalších oblastí. Rakytníkový olej byl používán ruskými kosmonauty jako vitamínový doplněk a ochrana před  zářením. Vysoký obsah léčivých látek předurčuje rakytník pro použítí při nedostatečné imunitě, v době nachlazení, chřipek, či jako prevence před těmito virózami, ale je dokázán i účinek rakytníku při boji se stafylokoky, čí bakteriemi zažívacího traktu včetně salmonelózy. Rakytník se uplatňuje i při zánětech močových cest, či pohlavního ústrojí.

Lípa srdčitá - není jenom naším národním stromem. Léčivé jsou především květy, sbírané před plným rozkvětem, které obsahují účinné antispasmatické (proti křečím), diaforetické (zvyšují pocení), sedativní (uklidňující), hypotensivní (snižující krevní tlak), zvláčňující pokožku a slabě astringentní (svíravé) účinky. Čaj z lípy patří po staletí mezi nejtradičnější a nejúčinnější prostředky v boji proti nemocem z nachlazení. Čaj, často ve směsi s bezem nebo hluchavkou se používá při onemocněních dýchacího ústrojí, zejména při nachlazení a při kašli, kde pomáhá uvolňovat hleny. Také se podává při potížích s ledvinami a močovým měchýřem. Reguluje činnost trávicího ústrojí. Využívají se i listy, které spařené vodou a smíchané s vínem je účinným prostředkem při popáleninách a svalových křečích. V léčitelství se využívá dokonce i dřevo, ze kterého se vyrábí aktivované dřevěné uhlí - carbofit. No a v neposlední řadě je důležitý i pyl, ze kterého včely vyrábí velmi oblíbený, nezaměnitelný a hojivý lipový med.

Hluchavka bílá - odvar z hluchavky pomáhá uvolňovat hleny, usnadňuje tak odkašlávání při různých onemocněních horních cest dýchacích, zejména u dětí. Jsou 
prokázány i příznivý vliv na trávení.

Růže šípková - čaj z šípků příznivě účinkuje při nachlazení, uvolňuje zahlenění. Také působí jako povzbuzující prostředek v rekonvalescenčním období.

Mateřídouška obecná - Mateřídouškový čaj je účinný hlavně při onemocněních horních cest dýchacích. Navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy.

Šalvěj lékařská - odvar je vhodným prostředkem v boji s nemocemi horních cest dýchacích, jako je rýma, kašel, nachlazení, angína, ale pomáhá i při chřipce.

Máta peprná - obsahuje mentol, který pomáhá uvolňovat ucpaný nos, dýchací cesty a přináší úlevu při astmatickém zúžení průdušek. Zároveň pomáhá proti zápachu z úst.

Divizna velkokvětá - sušený květ se využívá při průduškových onemocněních a nemocech z nachlazení. Léčí kašel a má protizánětlivé účinky.

Jitrocel kopinatý - čaj ze sušených listů je oblíbený prostředek usnadňující odkašlávání při chronických zánětech průdušek, astmatu a dalších chorobách dýchacích cest. Pro tento účel se připravuje zápar z jedné polévkové lžíce nasušených listů.

Anýz - ničí choroboplodné zárodky

Světlík lékařský - uklidňuje podrážděné hlasivky, tlumí bolest hlavy

Proskurník - pomáhá při dráždivém kašli a zánětu hltanu

Naše příroda nám dává celou řadu dalších možností, jak bojovat s nemocemi z nachlazení. Někdo má oblíbenou tu, někdo jinou bylinu, tu, či jinou metodu. Z dalších evropských bylin jsou ještě velmi oblíbené při virózách např. tužebník, fenykl, meduňka, tymián, prvosenka, atd.

Byliny tradiční čínské medicíny
tradiční čínská medicína používá desítky bylin, většinou v osvědčených a přesně daných recepturách. Pohled východní medicíny na choroby se různí od západní, ta východní léčí především příčiny a u respiračních onemocnění je rozdíl, jestli je vám zima nebo se naopak potíte a je vám horko, jestli potřebuje ochladit, doplnit energii čchi nebo naopak potřebujete organismus zahřát, vyživit krev, vyhnat škodlivý vítr a uvolnit stagnující energii. Podle čínských léčitelů neexistuje jeden lék pro jedno onemocnění nachlazení pro všechny typy lidí, každý typ potřebuje jinou léčbu. Čínská medicína patří vůbec k nejúspěšnějším a přitom nezatěžuje zbytečně organismus.

Kustovnice čínská - goji je především jako jeden z nejlepších antioxidantů důležitá pro podporu imunity. Také příznivě ovlivňuje látkové přeměny cukrů a hladiny cukrů v krvi, snižuje krevní tlak, zlepšuje rozmazané vidění a pomáhá při bolestech hlavy, pomáhá pro překonání obecné slabosti a únavy. V Číně se gouqizi (činsky kustovnice) rovněž používá k doplnění yin ledvin i jater a zvlhčení plic, u závratí, bolestech hlavy, rozmazaném či slabém vidění, při kašli z prázdnoty plic. Z hlediska tradiční čínské medicíny má kustovnice vyrovnanou povahu, sladkou chuť a tropismus ke dráze ledvin a jater.

Jujube - Ziziphus zizyphus - cicimek datlový které se také přezdívá čínská datle, patří také mezi tradiční čínské léčivky. Tento silný adaptogen obsahuje řadu vitamínů a  tritepenoidních kyselin. Je skvělým prostředkem na léčbu zánětu v krku, tlumí kašel, odbourává stresové reakce organismu, které se po pravidelném užívání jujube zmírňují. Jujube dále podporuje tvorbu krvinek a příznivě působí na játra a slezinu. V současné hektické době má zvláštní schopnost účinně detoxikovat a zklidňovat organismus. Jujube také působí na nespavost,  blahodárně působí na žaludek, trávicí systém, snižuje krevní tlak, zpomaluje stárnutí, dobře léčí poranění úst a záněty ústní dutiny. Obsahuje vitamín C, B2, provitamín A, bioflavonoidy, měď, kobalt, jód, draslík, vápník, fosfor, železo, hořčík, zinek, mangan a rutin, dále škroby a sacharidy (25 – 30 %, sušená jujuba až 63,8 %), bílkoviny (2,6 – 3,4 %), tuky (3,7 %),  Jujuba roste v Jižní Asii, hlavně v Číně. Pěstuje se v Japonsku, Malé Asii a také ve Středomoří.

Kůra mandarinky
Kůra mandarinky obsahuje mj. karotenoidy, pektin a silice. Zmírňuje záněty dýchacích cest, nechutenství, zvracení. Obsažené diterpeny a terpenoidy mají velmi silné protinádorové účinky. Kůra obsahuje i četné flavonoidy (např. hesperidin, naryngin), které mají ve vysokých koncentracích příznivé účinky na srdečněcévní systém, ledviny a snížení krevního tlaku. V Číně se s oblibou používá jako prostředek na hubnutí u obézních lidí.

Schizandra čínská - klanopraška
Podporuje dýchání a pomáhá při léčbě kašle s dušností, zvyšuje krevní tlak a zlepšuje ostrost zraku. Používá se také při léčbě astenie, depresivních stavů, hypotonie, alergií, potravinových alergií, sinusitid, diabetu, astmatu, vracejícího se kašle a rýmy. Plody schizandry stimulují srdeční a cévní systém, mají povzbudivé účinky na centrální nervový systém, protože zvyšují odolnost těla vůči stresu i námaze. Jde o velmi silný antioxidant, a také detoxikant - s oblibou se používá pro detoxikace od kouření a alkoholu. V čínské medicíně je to bylina 1. řádu. Patří mezi nejcenější adaptogeny a je součástí mnoha bylinných směsí. Podobně jako třeba káva odstraňuje únavu, přitom ale neobsahuje kofein a je dokonce účinnější.

Slzovka
I západní výzkumy přisuzují slzovce protihorečnaté účinky, a i ona je vhodná při nemocech z nachlazení. Podle výzkumů se slzovce přiřazují účinky relaxace svalů, protinádorové, analgetické, sedativní, snižování hladiny cukru v krvi. Z hlediska tradiční čínské medicíny a v čínské dietetice se používá na vodnaté otoky, vykapávání moči, vlhké teplé nemoci, kdy je třeba posilovat slezinu a odvádět nadměrnou vlhkost. Rovněž u obtíží typu otoků dolních končetin a po těle, protože v tomto případě postihuje současně kořen obtíží i jeho vrcholek. Slzovka pročišťuje horkost, což v kombinaci s účinkem na odvádění vody umožňuje její úspěšné využití u syndromu horkého vykapávání moči, rovněž ve spojitosti s přítomností písku či kamenů v močovém měchýři. Využívá se i u blokád vlhkého a vlhce horkého typu s projevy bolestí ve svalech, kloubech nebo kůži, anebo zhoršením hybnosti kloubů. Předurčena je tedy pro ideální dietetické tlumení bolestí a křečí při revmatismu.

Ženšen - Panax ginseng
Panax ginseng neboli Žen-šen, je asi nejznámější léčivka na světě. Zná ho zřejmě každý. Tato trvalka je v tradiční čínské medicíně používaná minimálně 5000 let. Asiaté a nejen oni jej považují takřka za zázračnou bylinu, přispívající k dlouhověkosti a zvyšující fyzickou i psychickou výkonnost. Zvyšuje koncentraci, tlumí projevy únavy, podporuje paměť, zlepšuje činnost mozku, bystrost, podporuje paměť, učení a celkově stimuluje výkonost CNS. Ženšen má významný adaptogení a stimulační účinek, panax ginseng je defacto etalonem pro všechny ostatní adaptogeny a podle jeho účinků jsou porovnávány jiné byliny. Užívání Ženšenu významně pomáhá snižovat hladinu stresu, zvyšuje fyzickou i psychickou odolnost a chuť do života. I on bývá součástí některých bylinných směsí na respirační nemoci a nemoci z nachlazení.

Isatidis radix (banlangen, kořen borytu)
kořen borytu -  obecně známý banlangen je podle tradiční čínské medicíny chladný a hořký. Proto se doporučuje užívat především při horečnatých projevech nemoci. Banlangen Keli má silné antibakteriální a antivirové účinky. Jde o jeden z nejlepších a nejúčinějších přípravků tradiční čínské medicíny proti chřipce a  onemocnění horních cest dýchacích. Působí totiž i na viry a Číňané jej dokonce údajně úspěšně aplikovali nemocným při epidemii SARS. Působí na meridiány srdce a plic. Eliminuje horké jedy a nadměrné horko z krve, ulevuje bolestem v krku, rozptyluje vyrážku při akutních horečnatých onemocněních. Banlangen Keli se s úspěchem užívá při léčbě plicních infekcí a nemocech, které se projevují vyrážkou a skvrnami na kůži. Posiluje organismus, zvyšuje imunitu, pomáhá tišit červené a nateklé, svědivé vyrážky. Pročišťuje horkost z hrdla a uvolňuje vedro, vylučuje jedovatosti a obsahuje rostlinná antibiotika. Tropismus má k dráze srdce, jater a žaludku.

Bylinné směsi:
qingzao jiufei tang - BCX5.9-1259
Přípravek je vhodný jako podpůrný prostředek pro posílení organismu a orgánových funkcí spojených s horními cestami dýchacími. Pročišťuje suchost a svlažuje plíce, v tradiční čínské medicíně se používá na infekce horních cest dýchacích, chřipky, akutní a chronické bronchitidy, plicní TBC, zápaly plic, černého kašle, příp. i akutní hemiplegie - vždy s příznaky syndromu suchosti napadající plíce, napadení zevním suchem, zranění plic teplým suchem s hlavními projevy: suchý kašel bez hlenů, sucho v nose, sucho a vyprahlo v krku, případně s přítomností malého množství lepivého hlenu, který lze jen obtížně či bolestivě vykašlat

jiuwei qianghuo tang - EAM3.9-3029
Bylinná směs v tabletách od Sinecury vhodný jako podpůrný prostředek pro tonizaci organismu, zejména při nachlazení. V TČM vyvolává pocení a odstraňuje vlhkost, pročišťuje vnitřní horkost, přisuzují se mu tyto účinky: bolesti hlavy provázené zimnicí s horečkou bez pocení, ztuhlostí šíje či páteře, tupými generalizovanými bolestmi revmatického typu po těle, hořkem v ústech a mírnou žízní následkem postižení vnější větrně chladnou vlhkostí, chřipka s generalizovanými bolestmi těla, kdy je jazyk růžový či červený s tenkým a bílým povlakem, pulz plovoucí, kombinace vnějšího větrného chladu a vnitřní horkosti, nachlazení s bolestmi svalů, neschopností se potit a obavou z chladu, poškození způsobené poruchami čtyř ročních období, syndromy blokád a překážek  zapříčiněné chladnou vlhkostí, útok větrného chladu.

vhodná je kombinace: s WLH 1.9 (dangguiwan) pro rozhýbání krve u syndromů blokád z chladné vlhkosti


Byliny z Amazonie

Camu-camu
Toto ovoce podobné třešním je velmi silný antioxidant s mnoha léčivými vlastnostmi. Má extrémně vysoké množství vitamínu C a fytochemikálií. Zjistily se u ní také silné antioxidační, protizánětlivé, adstringentní, protinádorové, antivirové, antidepresivní a další vlastnosti. Obsahuje i několik aminokyselin, vitamíny skupiny B, beta-karoten, rutin, bioflavonoidy, vápník, železo, niacin, fosfor atd. Amazonské kmeny Camu Camu používají především jako prevenci proti virovým infekcím. Je účinný proti infekcím jako je herpes, pásový opar, plané neštovice a vůbec virová onemocnění, která vznikají hlavně u oslabených jedinců. Podle studií provedených s Camu Camu byl zjištěn i pozitivní účinek na zmírnění úzkostí a depresi.

Muňa - muňa
Je známá svoji mentolovou chutí a pronikavým aroma. Pomáhá zejména k léčbě chřipky a nachlazení, při horečnatých stavech a problémech s dýchacím ústrojím, při zánětech a infekcích dýchacích cest, při bronchitidě, astma, při zánětech vedlejších nosních dutin, při žaludečních problémech, bolestech břicha, při zažívacích potížích, k léčbám infekcí močových cest i nádorů, užívá se při stabilizaci  nepravidelné menstruace, jako analgetika, antiseptika a v neposlední řadě v kombinaci se šalvějí proti parazitům.

Vilcacora
Vilcacora, Uňa de Gato Kočičí dráp, Cat´s claw je „královnou" mezi peruánskými bylinami a jednou z hlavních složek mnoha bylinných kúr.  Vilcacora posiluje imunitu, při chronické infekci horních cest dýchacích, záněty vedlejších dutin nosních, jako prevence virových onemocnění (chřipky), astmatu, posiluje imunitu, pomáhá při chronickém únavovém syndromu, při zánětech kloubů, revmatizmu a artritidě, pro zlepšení metabolismu ledvin, při parazitních onemocněních, při oběhových chorobách, pomáhá při léčbě rakoviny všech druhů.

Chuchuasi
pochází z deštných pralesů Amazonie z Peru, Ekvádoru a Kolumbie. Strom dosahuje výšky až 30 metrů. Kůra stromu je extrémně tvrdá, červeno-hnědé barvy. I on je vhodným doplňkem při léčbě nemocí z nachlazení. Dále se chuchuasi užívá zejména k léčbě revmatických a artritických nemocí, při bolestech kloubů, jako prostředek posilující imunitní systém, při léčbě osteoporózy, jako očistný prostředek, při léčbě bronchitidy, chřipkových onemocněních, při oběhových chorobách, při uvolňování svalů, při vyrovnávání menstruačního cyklu, při menstruačních bolestech, jako prostředek posilující imunitu a nervový systém.

Graviola - anona
graviola je sice v poslední dobou synonemem pro účinný pomocný prostředek s rakovinou, ale její účinky jsou mnohem širší - pomáhá snižovat horečku, posilovat imunitu a pomáhá při nemocech z nachlazení. Graviola se používá jako pomocný prostředek při léčbě cukrovky, revma, jaterních onemocněních, proti parazitům, snižuje krevní tlak, při léčbě astma, aj.

Ájurvéda
Plod Amalaki
je v ajurvédské medicíně doporučován k vyživování tělesných tkání a celkovému posílení organizmu. Je to jeden z nejbohatších zdrojů vitamínu C, takže opět vhodný pro zvýšení obranyschopnosti organismu, navíc ulevuje při zažívacích potíích, posiluje srdeční a mozkovou činnost, zvyšuje tvorbu červených krvinek, zlepšuje zrak, příznivě působí na vlasy a v ájurvédské medicíně je označován jako prostředek proti stárnutí.  Amalaki není jen účinným antioxidantem, ale má i antibakteriální, antivirové, antimutagenní, nematocidní, anabolické, antihepatotoxické, protizánětlivé, antihistaminické, spasmolytické, hypolipidemické vlastnosti, inhibuje houby a kvasinky, zabraňuje hyperhidróze, ulevuje při hypotenzi, působí i jako anacidum a proti nádorům. Navíc zvyšuje syntézu bílkovin a je užitečná u stavů hypoglykémie.

ašvaganda
je základní stimulační tonikum indické Ájurvédy, používající se při slabostech těla i mysli. Dodává energii, snižuje stres, podporuje vitalitu a sex. Příznivě ovlivňuje plodnost, mozkový nutriet (potrava pro mozek), zlepšuje paměť, zlepšuje prokrvení malé pánve tím zvyšuje plodnost, má afrodiziakální účinky pro obě pohlaví, snižuje vysoký krevní tlak, slouží jako nervové tonikum. Ašvaganda je výborným protizánětlivým, antivirovým a baktericidním prostředkem. Vyživuje a regeneruje organismus. Zvyšuje obranyschopnost organizmu a snižuje riziko působení proti stresu a únavě. Blahodárně působí jako podpůrný prostředek cévního systému, dýchacího a trávícího ústrojí. Podle tisíciletých ayurvédských zkušeností pravidelné užívání withanie omlazuje, upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka.

www.zelenedrahokamy.cz