Antrax - Sněť slezinná je závažná bakteriální infekce zvířat, která se může v některých případech přenést také na člověka. Pokud se tak stane, postihuje nejčastěji kůži, méně často plíce.

Původně byl nazýván nemocí z dobytka, protože nejčastěji postihoval lidi, pracující s domácími zvířaty, a vůbec nejčastěji ty, kdo pracoval s ovčí vlnou. Ovce byly v minulosti nejčastějším přenašečem. Antrax způsobuje bakterie BACULUS ANTHRACIS, která produkuje spory schopné přežít v latentní podobě i po řadu let (např. v zemi nebo ve zvířecích produktech) a poté se znovu aktivovat. Zvířata se infikují během pastvy na kontaminované půdě. Člověk se může nakazit při manipulaci s materiály z nemocných zvířat prostřednictvím oděrky nebo boláku. K plicní formě antraxu může dojít po vdechnutí velkého množství spor, obsažených v kůži infikovaných zvířat.

V civilizovaných zemích je antrax velice vzácný, avšak v některých rozvojových zemích dochází i k velmi vážným epidemiím.

Příznaky a léčba
Při kožním antraxu se v místě vstupu spor do kůže objeví vyvýšená, svědící oblast, která se postupně mění ve velký puchýř a nakonec v černý strup, přičemž okolní tkáň je výrazně oteklá. V časných fázích je tato forma antraxu dobře léčitelná penicilinem. Bez léčby se může infekce rozšířit na lymfatické uzliny i do krevního oběhu a stát se fatální.

Našim zemím se antrax většinou vyhýbal. Mezi válkami onemocnělo jen kolem stovky lidí. Po válce bylo onemocnění spíš výjimečné. Antrax se stal před pár lety teroristickou biologickou zbraní. V USA přišlo několik infikovaných dopisů vysoce postaveným činitelům.