Artróza je nepříjemné degenerativní onemocnění kloubů, které patří k nejčastějším kloubním onemocněním. Příčinou je opotřebování kloubů, přesněji kloubní chrupavky, do té míry, že ztrácí svoji funkci a klouby pak drhnou, vržou a bolí.

Postihuje především velké nosné klouby dolních končetin. Artróza se vyskytuje převážně až po padesátce, hlavně u lidí s nadváhou. Svou roli tu hraje i dědičnost, úrazy kloubů, nadměrný, nebo naopak nedostatečný pohyb, ale i opakující se jednotvárný pohyb. Nejvíce jsou ohroženy ženy, ale po sedmdesátce už je artrózou postižena polovina populace včetně mužů. Artróza se léčí teplem, vodoléčebnými procedurami, rehabilitacemi, chirurirgicky a také přírodními léčivými prostředky.
ARTRÓZA - PRODUKTY

Artritida revmatická je onemocnění imunitního systému, v jehož důsledku dochází k zánětlivému onemocnění kloubů, které se často objevuje již u lidí v mladším věku. Projevuje se otoky, bolestí a ztuhlosti postižených kloubů. Zánět může v ojedinělých případech zasáhnout i oči a plíce. Postihuje až jedno procento populace. Vzniká poruchou imunitního systému. Zatím neznámý antigen způsobí, že protilátky napadají vlastní tkáně, které poškozují a vyvolávají v nich chronicky probíhající zánět. Revmatoidní artritida obecně je dlouhodobé, postupující a invalidizující onemocnění, provázené bolestí. Člověka postupně omezuje v pohybu a brání mu vykonávat běžné každodenní aktivity. Nejčastěji bývají postiženy zápěstí a drobné klouby na rukou a na nohou. Nejvýznamnější místo v léčbě revmatoidní artritidy zastávají léky a potravinové doplňky. Dále potom rehabilitace, lázně, fyzikální léčby, revmatochirurgie a protetiky.
ARTRITIDA - PRODUKTY

Osteoporóza, lidově řídnutí kostí, je nemoc, způsobená poškozením hladkého povrchu chrupavky, která pokrývá kloub. Chrupavka se ztenčuje, její povrch drsní a snižuje se schopnost snižovat tření při pohybu kloubu. Osteoporóza se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou osteoporózy může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk nebo menopauza. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšení tělesné výšky - až o 20cm, zmenšenou pohyblivostí a vytvořením hrbu. Více než polovina nemocných osteoporózou je ve věku nad 65 let. Nemoc nejčastěji postihuje ruce, kolena a kyčle.
OSTEOPORÓZA - PRODUKTY

Dna většinou postihuje více muže než ženy ve věku nad 40 let. říká se jí "Nemoc králů" nebo také "Nemoc bohatých" a je způsobená vysokou hladinou kyseliny močové v krvi a její ukládání ve tkáních. Imunitní systém se proti kyselině brání a vznikají tak záněty a bolesti. Postihuje drobné klouby na nohou a rukou. Nemoc nemá dlouho žádné příznaky, potom klouby zduří a začnou bolet. Zvýší se teplota v oblasti kloubu a postupně dochází k deformaci kloubu. Nemoc postihuje až 10% populace. Jde o chronické onemocnění, velký vliv mají genetické faktory. Dalšími příčinami je obezita a nadváha, nedostatek pohybové aktivity, dlouhodobé užívání diuretik, léků na podporu močení, nedostatek tekutin, přílišná konzumace vnitřností, masa, uzenin a alkoholických nápojů. Rozlišujeme primární a sekundární dnu. Pokud dna není léčena, může vést k degenerativním změnám na kloubech artritidě, dále může způsobit vysoký krevní tlak a vysoký cholesterol.
DNA - PRODUKTY

Revma - revmatické nemoci postihují klouby, kosti, páteř, svaly, vazy, šlachy, ale často napadají i jiné orgány. Revmatické nemoci se dělí do několika skupin. Nejznámější jsou revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc a lupénka. O revmatoidiní artritidě jsme psali výše, jde o poruchu imunitního systému, v jehož důsledku dojde k onemocnění kloubů. Lupénka neboli psoriáza je sice převážně onemocnění kůže, ale až u 20% pacientů se může objevit i kloubní postižení. Toto postižení je svým průběhem podobné revmatoidní artritidě. Tomuto postižení se říká psoriatická artritida. Příčina lupénky bude taky podobná. Je to neznámý spouštěč, který zblbne imunitní systém tak, že se pak obranné buňky pustí do zdravé tkáně. I příčiny jsou podobné. Stres, dědičnost, vnější vlivy prostředí.
REVMA - PRODUKTY

Bechtěrevova choroba dostala svůj název po ruském neurologovi Vladimiru Bechtěrevovi. Můžete se setkat i s názvem ankylozující spondylitida. Je to dlouhodobé chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje kloub mezi křížovou kostí a pánví, a páteřní klouby. Častěji postihuje muže a první příznaky se většínou objevují mezi 20. až 30. rokem života. Příčina nemoci je pořád neznámá, podezírá se HLA-B27 antigen - molekuly na povrchu buněk, podle kterých imunitní systém rozeznává cizí buňky. Nemoc se projevuje chronickou bolestí a ztuhlostí dolní části páteře. Bolest je největší, pokud pacient zůstává v klidu, při fyzické aktivitě se zmírňuje. Páteř se postupně stává stále méně ohebná, pacient si nejprve nedosáhne rukama na kolena, později se nemůže vůbec předklonit. V konečném stadiu je páteř neohebná úplně. Bechtěrevovu nemoc často provází chronická těžká únava, zánět oční duhovky a řasnatého tělíska, bolest oka a zvýšená citlivost na světlo. Mezi méně časté příznaky Bechtěrevovy nemoci patří zánět kloubů, plicní fibróza, odlučování nehtů od nehtového lůžka. Svou roli při onemocnění hraje i dědičnost. Choroba je nevyléčitelná, ale dá se zmírnit.