Oční vada - porucha vidění způsobená nesprávným sférickým zakřivením rohovky. Vyskytuje se také často společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí.

Způsobuje nepřesné zaostření světla na sítnici. I když oko může být zcela zdravé, nepravidelnosti zakřivení rohovky způsobují, že obraz v jednom směru je zvětšován jinak než ve druhém, a paprsky se tak nespojují v jednom bodě na sítnici.

V malém stupni je astigmatismus normální a není nutné ho korigovat brýlemi. Závažnější astigmatismus způsobuje rozostření obrazů. Člověk s astigmatismem může např. vidět horizontální linie zcela ostře, zatímco vertikální rozmazaně apod.

Léčba
Brýle s běžně sféricky zakřivenými skly astigmatismus korigovat nemohou. Nezbytné jsou speciální brýle s rozdílnými optickými vlastnostmi v různých místech čoček. Tyto tzv. cylindrické čočky musejí být fixovány ve velmi přesném úhlu. Anomální zakřivení rohovky mohou překlenout také tvrdé kontaktní čočky; dovedou vytvořit zcela souměrně zakřivený povrch a vrátit schopnost přesného vidění. Běžné měkké kontaktní čočky mají tendenci se spíše přizpůsobit nepravidelnostem v zakřivení rohovky.