Astma je onemocnění dýchacích cest s dlouhodobým zánětem sliznic v dýchacím ústrojí a opakovanými záchvaty dušnosti, doprovázené charakteristickým sípotem.

To způsobuje ztížené dýchání. O astmatu se mluví jako o civilizační chorobě, ale ve skutečnosti se objevovalo minimálně již ve starém Řecku. Ostatně i samotné slovo astma je řeckého původu.

Medicína zná dva druhy astma:

Astma bronchiale vyvolané zúžením dýchacích cest a astma cardiale vyvolané neschopností srdce odčerpávat krev z plic. V praxi je ale pojem astma používán takřka výhradně pro bronchální astma.

Astma, to jsou opakované záchvaty dušnosti, doprovázené charakteristickým sípotem a lišící se ve své závažnosti hodinu od hodiny, a den po dni. Onemocnění často začíná v dětství, a v dospělosti se zmírňuje nebo zcela vymizí.  Teoreticky se ale může objevit kdykoli.

Bronchiální astma se dělí na dva základní typy: vnější, při němž záchvat spoušti alergická reakce, a vnitřní, kdy nelze zjistit žádnou vnější příčinu.

Nejčastějšími alergeny zodpovědnými za vnější typ astmatu jsou pyly, domácí prach, roztoči, kožešiny a kůže. Vnější typ astmatu může být vyvolán rovněž virovou či bakteriální respirační infekcí, fyzickou námahou (zejména v chladném počasí), kouřením, škodlivinami v ovzduší, či alergií na některé druhy jídel či léků. Hlavní faktorem ale je dědičnost.

Vnitřní typ astmatu vzniká později než vnější, přičemž první záchvat se dostavuje většinou po infekčním onemocnění dýchacího traktu. Záchvatu mohou předcházet emocionální faktory, jako je stres nebo strach.

Výskyt:
V celosvětovém měřítku je nemocných na astma na 300 milionů. V Česku je cca každý dvanáctý člověk astmatik. V posledních desetiletích počet onemocnění nebezpečně stoupá a to především u dětí. Astma se stále častěji objevuje v rozvinutých zemích.

Hlavní příznaky:
Závažnost astmatických záchvatů se značně liší, od mírné dušnosti až po respirační selhání. Hlavními příznaky astmatu jsou dušnost, sípot, suchý kašel vyvolávaný někdy námahou, a pocit tísně na prsou. Při astmatickém záchvatu se dýchání stává mimořádně obtížným, člověk se zvýšenou měrou potí, zvyšuje se u něj srdeční frekvence, přichází značný stres a úzkost. Postižený nemůže ležet ani spát může ztratit i schopnost mluvit, zrychleně dýchá a hlasitě sípá. Při zvláště těžkém záchvatu může nízké sycení krve kyslíkem způsobit cyanózu (modravé zbarvení) kůže obličeje a zejména rtů, jinak je kůže bledá a studené vlhká. Takové ataky mohou být fatální.

Prevence:
Západní medicína říká, že dosud neexistuje žádná léčba, ale lze do značné míry předcházet astmatickým atakům. Pro ty, kdo trpí astmatem z vnějších příčin, jsou k dispozici testy umožňující zjistit, který z alergenů zodpovídá za spouštění záchvatu. Pokud se podaří takovou specifickou příčinu zjistit, je pak poměrné jednoduchá i náprava. Pokud se např. zjistí jako viník roztoč v peří, tam, kde mají peřiny prostě musí pryč a nahradit je jiný materiál. Pokud jsou viníky všeobecně roztoči, musí být dům udržován v pečlivé čistotě, zbavený prachu. O škodlivosti některých faktorů jako je kouření asi není třeba ani psát.

Léčba
K léčbě se používají např. antihistamika, což jsou léky potlačující prozánětlivou reakci imunitních buněk, dále zmírňují otoky probíhajícího zánětu rozšiřují dýchací cesty a uvolňují dýchání. Velmi účinou aplikací a vlastně i jakýmsi symbolem astmatika je inhalace z aerosolových zásobníků. Poslední dobou se hodně mluví např. o kryoterapii – opak sauny, kdy tělo vystavujete abnormálně nízkým teplotám. Astmatik by ale měl jakékoliv tyto pokusy nejdříve konzultovat se svým lékařem.

Přírodní produkty a doplňky
Existuje celá řada doplňků, které astmatikům a alergikům mohou pomoci. Ale samozřejmě i tady je potřeba připomenout, že při prvních projevech astmatu je potřeba navštívit lékaře a pak se držet jeho rad. Nicméně metody využívané ve východní medicíně jsou staré tisíce let.

Cordyceps sinensis – housenice čínská
- podporuje imunitu, působí antioxidačně, podporuje látkovou výměnu a vylučování metabolismů, působí jako přírodní antibiotikum, potlačuje mnohé škodlivé bakterie – pteumokoky, streptokoky, zlaté stafylokoky, atd.

Reishi – Ganoderma – Lesklokorka lesklá
-   i ona má kromě jiného imunostimulační, antibakteriální, antivirální účinky. Umí zastavovat kašel, přeměňuje hleny a působí antiastmaticky. 

Shiitake – Houževnatec jedlý
další z řady léčivých hub s antiastmatickými účinky.

BCX5.9 – 1259
přípravek z řady Sinecura se v tradiční čínské medicíně používá především na infekce horních cest dýchacích, při chřipce, brontichidě, TBC, černém kašli, astma, atd.

ASTMA - NĚKTERÉ BYLINY A POTRAVINOVÉ DOPLŇKY ZDE