Jde o chronické zánětlivé onemocnění, které může postihnout kteroukoli část trávícího traktu. Vyvolává bolesti, teploty, průjmy a ztráty na váze.

Nejčastějším místem zánětu při Crohnově chorobě je poslední úsek ilea - kyčelníku, jímž se tenké střevo napojuje na tlusté střevo. Střevní stěna se v důsledku chronického zánětu extrémně ztlušťuje a vznikají v ní hluboké penetrující vředy. Onemocnění většinou postihuje střevní stěnu v ostrůvcích; oblasti mezi postiženými místy se jeví zcela normálně, ale i ony jsou do určité míry postiženy.

Příčiny
Příčina onemocnění není dosud známa. Může být autoimunního charakteru (stav, kdy imunitní systém reaguje na vlastní organismus a poškozuje ho). Může jít o abnormální alergickou reakci nebo nepřiměřenou odpověď na bakterie či viry. Předpokládají se také určité genetické predispozice (vrozená náchylnost). Nemoc mohou vyvolat u náchylné osoby vlivy okolního prostředí. Crohnova choroba patří do skupiny zánětlivých onemocnění vnitřností označovaných IBD. Crohnova choroba může být těžko rozeznatelná od jiných forem IBD, jako je např. ulcerózní kolitidy. Během posledních desetiletí se počet onemocnění nebezpečně zvyšuje. V ČR se objevuje cca 9 nových nemocných na každých 100 000 obyvatel za rok. K onemocnění může dojít v kterémkoli období života, ale nejčastěji v době dospívání a pak u lidí nad 60 let. U mladých lidí je obvykle postižen kyčelník a onemocnění u nich způsobuje spastické bolesti břicha, průjmy a chronickou slabost v důsledku ztráty chuti k jídlu, anémie a ztrát na váze. Schopnost tenkého střeva absorbovat živiny z přijaté potravy je snížena. U starších osob postihuje onemocnění častěji oblast konečníku a způsobuje krvácení z něj. Když nemoc zasáhne trakčník, vyvolává krvavé průjmy. Vzácněji bývají postiženy také ústní dutina, jícen, žaludek a dvanáctník (horní část tenkého střeva).

Zhruba u 30 procent pacientů s Crohnovou chorobou vznikají píštěle. Vnitřní píštěle mohou propojit jednotlivé kličky střeva. Monou se však vyvinout také píštěle vnější, ze střev na povrch kůže na břiše nebo na zadku. V takových případech pak stolice proniká na povrch těla. Asi u 20 procent pacientů se tvoří abscesy.

Ke komplikacím postihujícím ostatní části těla patří záněty různých částí oka, závažné artritidy postihující různé klouby, ankylozujici spondylitida (zánět páteře) a kožní afekce (včetně ekzémů). Protože se choroba může prokázat v období puberty, které je charakteristické rychlým růstem jedince, až 30 % dětí mívá růstové poruchy.

Léčba

Crohnovu nemoc se většinou nepodaří vyléčit úplně. V první fázi se léčí akutní onemocnění a pak je důležité držet rozsah onemocnění na minimální úrovni. Při léčbě se nejdříve podávají protizánětlivé léky jako aminosalicyláty, kortikosteroidy či imunosupresiva. V případě infekčních onemocnění i antibiotika. V některých těžších případech může dojít k nutnosti operačního zákroku. Mnozí z nemocných potřebují užívat imunosupresiva, léky na potlačení funkce imunitního systému. Nemocní pak musí dodržovat jídelní režim, ve kterém mají vypozorováno, co jim škodí.

Největší komplikace:

Abscesy
Neprůchodnost střev
Píšťule
Riziko nádorových onemocnění
Snížení příjmu potravy
Snížená schopnost vstřebání živin – někdy vede k nutnosti nitrožilní výživy
Trhlinky a podráždění v řitní oblasti
Ledvinové kameny
Osteoporóza
Artritída
Omezení růstu u postižených v pubertě
Exzémy

Rakovina

Crohnova choroba je bohužel i rizikovým faktorem pro vznik nádorového onemocnění v postižené oblasti střeva. U těchto pacientů se proto doporučuje pravidelné endoskopické vyšetření, aby se včas nádory odchytly.

Crohnova choroba je příliš vážnou nemocí na to, aby si člověk myslel, že se vyléčí doma jen s pomocí bylinek, ale pro udržení co nejlepší kondice existují i zde vhodné potravinové doplňky - podívejte se sem.

Pacienti trpící Crohnovou chorobou jsou ohroženi nedostatkem vitaminu B12. Je potřeba její ztrátu doplnit. Zde

Z hlediska tradiční čínské medicíny je vhodným doplňkem Maitake neboli trstnatec lupenitý

JINÉ PRODUKTY JAKO DOPLŇKY NEBO BYLINY