Abscesem prsu trpí ženy v době laktace, tj. doby, kdy produkují mléko pro kojení.

V prsní žláze se nahromadí hnis, když není včas a správně pomocí antibiotik léčen zánět prsu (akutní mastitida), obvykle infekčního původu. Dochází k němu nejčastěji během prvního měsíce po prvním ženině porodu. Na prsu mohou vzniknout dva typy abscesů. První typ vzniká v souvislosti s kojením v místě přisání kojence. Neléčený absces pak progreduje. Druhým typem je subareolární absces, který vzniká na pigmentované oblasti okolo bradavky a nesouvisí s kojením.

PŘÍZNAKY
Příznakem je bolest v postižené oblasti. Nejprve se dostavují příznaky akutní mastitidy: prsy se napínají a stávají citlivými či bolestivými, objevit se může také horečka a třesavka. Absces se vyvíjí pouze v určité oblasti, která se vyznačuje výraznou ztuhlostí, zarudnutím a mimořádnou bolestivostí.

LÉČBA A PREVENCE
K omezení bolestivostí poslouží dobře jednoduchá analgetika. Vlastní absces se ale léčí pomocí chirurgické incize a drenáže hnisu v celkové anestézii. Drén je nutné ponechat v ráně ještě několik dní. Po chirurgickém zákroku bolest velmi brzy ustupuje a také hojení postupuje rychle. Někdy se používá ozařování infračervenými paprsky.

Infekčnímu postižení prsů lze zabránit jejich pečlivým omytím a osušením po každém kojení. Pravděpodobnost vzniku abscesu se snižuje, jestliže jsou prsy vyprazdňovány pravidelně. Bývají nasazena antibiotika.