Absces dentální je hnisem naplněná dutina ve tkáni obklopující kořen zubu.

PŘÍČINY
Absces může vzniknout tehdy, když bakterie proniknou do zubní dřeně spleti nervů a krevních cév vyplňující centrální dutinu zubu a způsobí její odumření. Nejčastěji k tomu dochází v důsledku zubního kazu, který zničí zubní sklovinu a zubovinu, a umožní tak bakteriím zasáhnout až dřeň. Cestu ke dřeni může ovšem bakteriím otevřít také poranění zubu - bakterie mohou využít buď přímo místo zlomem zubu, nebo poškozenou cévu. Absces se pak formuje v důsledku šíření infekce ze dřeně do okolních tkání. Abscesy ovšem mohou vznikat i v důsledku paradentózy, při níž se bakterie hromadí v hlubokých kapsách mezi zuby a dásněmi.

PŘÍZNAKY A ZNÁMKY
V postiženém zubu je cítit bolest nebo pulsace, a kousání či žvýkání se stávají mimořádně bolestivými. Dáseň kolem postiženého zubu je choulostivá a může být zarudlá nebo oteklá. Neléčený absces nakonec vytvoří v čelisti malý kanálek na povrch dásně, kde vznikne furunkl. Ten pak může prasknout, přičemž se hnilobně páchnoucí hnis vyleje do ústní dutiny a bolest ustoupí. Pokud se absces rozšíří do okolních tkání a kostí, dochází k otokům žláz na krku a tvářích. Nakonec se mohou dostavit i příznaky infekce, jako je bolest hlavy a horečka.

LÉČBA ZUBNÍHO ABSCESU
Zubař se obvykle snaží zachránit zub léčbou zánětu zubní dřeně. Musí otvorem v korunce zubu zavést drén až do dřeně, aby odtud mohl hnis uniknout. Dřeňovou dutinu pak pečlivě vyčistí a dezinfikuje. Pokud se infekce rozšířila mimo zub, je třeba aplikovat antibiotika. Jakmile se mu podaří infekci zlikvidovat, zubní dutinu vyplní cementem a uzavře. Pokud nemůže být infekce vyléčena, musí zub ven. Tato extrakce odstraní i zdroj infekce a vytvoří drenáž abscesu. Pro potlačení jakýchkoli reziduí infekce se aplikují antibiotika.

LANDOVA ÚSTNÍ VODA KE KOUPI ZDE