Slezina je orgán určující kvalitu naší imunity, harmonii a délku života. Je to orgán, který je za normálních okolností nenahmatelný, tmavě fialový, prokrvený, ve velikosti zaťaté pěsti, uložený pod levým žeberním obloukem, hluboko při páteří.

Mají ji všichni savci. I když se tváří nenápadně a skrytě, je pro lidský organismus důležitým hráčem. Funguje jako článek imunitní obrany, dochází v ní k syntéze protilátek, podílí se na recyklaci železa, funguje jako rezervoár krve a snad nejdůležitější schopností sleziny je to, že je jakýmsi krevním filtrem. Třídí zdravé a poškozené červené krvinky likviduje zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další nepotřebné či škodlivé materiály. Histologicky je tvořena bílou a červenou pulpou. Poškozené krvinky se zachycují v červené části pulpy a tam zaniknou. Naproti tomu bílá část pulpy se podílí na tvorbě protilátek. Díky čištění lymfatického systému a odváděním chemických látek a barviv z těla je významně zodpovědná za kvalitu imunitního systému a celkového zdraví a pohody.

Co slezině prospívá:

Potraviny sladké chuti jako: dýně, mrkev, cibule, meruňky, broskve, švestky, datle, fíky, banány, hrušky, hrozny … , z koření: fenykl, skořice, šafrán, vanilka, z olejů: olej z dýňových jader, řepkový, lněný, sezamový, slunečnicový, olej z pšeničných klíčků, z hub: houby lesní, pórnatka kokosová – MRL PORIA, shiitake, hlíva ústřičná a ostatní jako: ořechy: lískové, dýňová semena, slunečnicová semena, mandle, sezam … a v neposlední řadě: Tradiční bylinná čínská medicína

Co slezině nesvědčí:

Slezině a žaludku jistě nesvědčí zchlazující jídla a chladné nápoje, nepravidelná a uspěchaná, neklidná konzumace potravin, ne nadarmo se za starých časů říkalo: „Nemluv u stolu“, dále příliš horké jídlo, větší konzumace alkoholických nápojů a kávy a příliš jídla krátce před spaním. Jsou to ale i léky, hlavně antibiotika.

Jak se projevuje narušená slezina

Pokud dojde k narušení funkce sleziny, zpravidla dojde ke krvácení, ke kterému dochází obvykle po úrazu. Může dojít až k šoku, postižený zbledne a jeho tep se prudce zrychluje. Pokud dojde k sepsi, otravě krve, slezina se aktivuje a zvětší několikrát svůj objem. V tomto případě ji lékař může nahmatat, na rozdíl od normálního stavu. Takto vzniklá slezina se označuje jako septická. Onemocnění sleziny může být symptomem některých druhů onemocnění - leukémie, Hodgkinova lymfomu, pravé polycytemie, hepatitidy, infekční mononukleózy či jaterní cirhózy.

Co slezině pomůže

Ke zlepšení funkce sleziny jsou obvykle doporučovány potravinové doplňky umožňující snadný průběh trávení a zlepšující funkci sleziny. V našem e shopu nabízíme přírodní např. bylinné přípravky od firmy SINECURA, Vita Harmony, tradiční čínskou medicínu od firem MRL Mycology Research Laboratories, Ltd., a GIOVANNI MACIOCIA.

 

 

 

Slezina má několik funkcí. Je článkem imunitní obrany organizmu. Dochází v ní k syntéze protilátek. Slouží také jako krevní filtr s velkým množstvím makrofágů. Ty pohlcují a destruují poškozené nebo zanikající erytrocyty, leukocyty, bakterie a další materiál. Podílí se na recyklaci železa. Funguje jako rezervoár krve. Ve slezině se normálně objevuje krvetvorba ve fetálním období. Po vytvoření funkční kostní dřeně tvorba krvetvorných elementů ve slezině zaniká a objevuje se teprve, když je v organizmu krvetvorných elementů málo.

 

Patologie sleziny[editovat | editovat zdroj]

myeloidní metaplazie

splenomegalie

hepatosplenomegalie

hypoplazie sleziny, aplazie sleziny

accesorní slezina

bloudivá slezina

nádory sleziny

primární – hemangiom, lymfangiom, hemangiosarcom, lymfangiosarcom

sekundární – Hodgkinova nemoc

Uložení sleziny[editovat | editovat zdroj]

Slezina je uložena intraperitoneálně v levé klenbě brániční (rg. hypochondriaca sinistra), v rozmezí 9. až 11. žebra, kopíruje průběh 10. žebra, hluboko při páteři. Zespoda je levé ohbí tlustého střeva, zprava pak slinivka břišní a žaludek. Za fyziologického stavu není hmatná. Poklepem na levém boku je patrné ztemnění v axilární čáře v rozmezí 9. až 11. žebra.

 

Vyšetření sleziny[editovat | editovat zdroj]

U zdravých lidí by slezina neměla přesáhnout levý žeberní oblouk. Tím pádem není při pohmatu břicha prokazatelná. Onemocnění, která jsou přímo spojena se zvětšením sleziny, je celá řada. Při zvětšení sleziny je ji možno již hmatem rozpoznat přes břišní stěnu. Pohmatové vyšetření se provádí následovně: pacient je na zádech a lékař začne vyšetření ve spodní části břicha. Následně pokračuje do prostoru levého horního kvadrantu. Slezina se při dýchaní pohybuje, proto je pacient lékařem vyzván k nádechu. Zvětšenou slezinu je lékař tedy schopen prsty rozeznat. Další možností je RTG vyšetření a ultrazvuk.