Játra jsou největším orgánem v dutině břišní, uložené v ní vpravo nahoře. Jsou důležitým orgánem, který zajišťuje energetickou látkovou výměnu, přeměnu živin, detoxikaci.

Vyrábějí teplo, účastní se na přeměně vitamínů a hormonů, tvoří žluč, významně se podílí na tvorbě krve a její srážení, regulují krevní oběh a podílí se i na trávení potravy v tenkém střevě. Mají plno důležitých funkcí a při jejich selhání dochází k poruše homeostázy, objevují se hormonální poruchy, poruchy metabolismu a srážení krve, ascites, selhání ledvin a poruchy funkce mozku, které mohou vést až k jaternímu kómatu a smrti. pohledu čínské medicíny játry vykonávají důležité funkce související s krví, čchi i tělesnými tekutinami. Uschovávají krev, řídí vnitřní dostupnost organismu, postup organismu a vzestup čchi v něm. Jsou podřízena prvku dřevo a k jejich systému v rámci těla patří žlučník, šlachy a vazivo, nehty a oči.

Když bolí játra, bolí v pravé polovině břicha pod žeberním obloukem a mohou mít různé příčiny: Absces, cirhóza jater, rakovina jater, žloutenka, alkoholické poškození jater.

 

Játra dospělého člověka leží v horní pravé části břicha a váží okolo 1,5 kg. Jsou dobře zásobená krví.  V klidu jimi protéká až dva litry za minutu. Kromě jaterní tepny, která k nim přivádí čerstvou okysličenou krev, do nich přichází i žilní krev z vrátnicové žíly, která je nasycená vstřebanými aminokyselinami a sacharidy z žaludku a střev.