Novorozenecká žloutenka nemá nic společného se žloutenkami typu A,B a C. Vyskytuje se v různé intenzitě až u poloviny všech novorozenců mezi 2. a 3. dnem života.

Je způsobena rozpadem červených krvinek (erytrocytů), z nichž se následně uvolňuje krevní barvivo (hemoglobin). Dítě tak zežloutne, děti s červeným zabarvením kůže pak dostanou oranžový nádech.

Tato žloutenka ve většině případů není nebezpečná a nepůsobí dítěti žádné potíže. Ve vážnějších případech ale je nutné přistoupit k léčbě. Mizí většinou sama dvou týdnů. Důvodem tohoto rozpadu červených krvinek je jejich přebytek v krvi a tím je také přechodně zvýšená hladina rozpadových látek. O likvidaci rozpadlých krvinek se pak postarají játra. Odvedou je žlučí do střeva a stolicí pak ven. Část rozpadových produktů ukládá v kůži a zbarvuje ji do žluta. Nejlepší prevencí je časté kojení, které pomáhá vyloučení bilirubinu dřív, než se dostane do krve. Pokud se musí přistoupit k léčbě, vhodná je léčba modrým světlem, které bilirubin rozkládá. Ve velmi vážných případech je nutná transfuze krve.