Jen málokdy bývá rakovina jater prvotní, tzn. že vzniká v játrech. V takových případech je i velmi těžko diagnostikovatelná.

Lze ji určit nahlédnutím do dutiny břišní a vyjmutím vzorku tkáně. Také se dá určit rentgenem jaterních cév. Pokud je proces ohraničen, má naději na úspěšnou léčbu operací nebo rentgenoterapií. Výhodou je, že játra jako jediný orgán v lidském těle mají schopnost dorůst. Dokonce lze odtranit až 80% orgánu. Bohužel je nutné tuto léčbu provádět v počátcích onemocnění.

Když už operativní metoda nepomůže, mají pacienti ještě šanci v podobě relativně nového léku – biologického přípravku Nexavar, který lze získat pouze na předpis a po vyšetření na onkologických odděleních nemocnic. Tento přípravek sice nemoc nevyléčí, ale zpomaluje růst rakovinových buněk. Rakovinou jater u nás ročně onemocní kolem tři sta padesáti lidí. Pomoci může i nová metoda biologickým přípravkem Nexavar. Ten zpomaluje růst rakovinových buněk, i když nemoc úplně nevyléčí. Má ale své nedostatky. Za prvé má hromadu vedlejších účinků a za druhé je pěkně drahý. Pacient musí sáhnout cca pro 60- 80 tisíc. K rizikovým faktorům rakoviny jater patří žloutenka typu B a C. Dále potom druh plísně, která se vyskytuje ve špatně uskladněných potravinách. V burských oříšcích, obilí, rýži či sóji. Tato plíseň je důvodem vysokého počtu onemocnění rakoviny jater v asijských zemích.

Z přírodních produktů se jako nejefektivnější, stejně jako u jiných druhů rakovin jeví léčivé houby. Především coriolus, ze kterého se v Japonsku vyrábí lék krestin, reishi, choroš, blazei, z bylin graviola či noni. Je ale potřeba vždy přistupovat k těmto produktům jako k doplňku léčby. 

Častější je druhotná rakovina jater, protože třetina všech rakovin metastázuje právě do jater. Jsou to všechny zhoubné nádory vnitřností, ale i prsou a štítné žlázy.

Nejčastější příznaky jsou ztráta chuti k jídlu, letargie, úbytek hmotnosti, a většinou i bolesti v pravé horní polovině břicha pod žeberním obloukem. Ve vyšším stádiu onemocnění přichází žloutenka a tekutina v břišní dutině.

Z oblasti tradičních medicín, ať už je to čínská, amazonská, tibetská aj. existuje celá řada bylin a bylinných přípravků. které v řadě případů dokáží zabrat a pomoct. A je na čase, aby i tzv. moderní medicína začala brát tyto po tisíciletí prověřené metody vážně. Ostatně ona sama v řadě případů právě z tradiční medicíny vychází.