Atopický je slovo řeckého původu a znamená cizí, zvláštní, něco co vyvěrá na povrch. Atopický ekzém je zánětlivé onemocnění kůže, provázené svěděním a suchostí pokožky, většinou jako reakce na podráždění z vnějšího nebo vnitřního prostředí.

Obvykle se projevuje již v miminkovském věku. Má dlouhodobý průběh s opakovanými novými záněty. V České republice může mít problémy s atypickým exémem 10 až 15 % obyvatel a bohužel se zvyšuje.

Proč vzniká atopický ekzém?

ekzém je vlastě projev alergické reakce těla, které se snaží odstranit příčinu. Alergickou reakci mohou spustit nejrůznější druhy potravin, mohou to být saponáty, vlněné látky, zvířecí srst, prach, či pyl. Velkou roli zde hrají dědičné vlastnosti. Trpí-li atopickým ekzémem oba rodiče, je až 80% pravděpodobnost, že dítě jím bude trpět také. Má-li ekzém jeden z rodičů, šance je zhruba 1:1.

Jak se atopický ekzém projevuje?

Postiženému člověku nejdříve zarudne a zduří kůže. Nastoupí pupínky a puchýřky, které svědí a nutí postiženého k rozškrabávání, čímž vzniká problém spojený s horší hojitelností a riziku infekce a to především u malých dětí. Aby se neškrábaly, doporučuje se aplikovat na postižená místa studené obklady, studený krém a na noc i rukavice či návleky, aby se neškrábaly. Nejhorší období je jaro a podzim.

Formy atopického ekzému

Atopický ekzém se nejčastěji objevuje již kolem 3. měsíce života dítěte. Červené pupínky, šupiny a puchýřky se nejprve objevují na tvářích, čele a bradě a pak se začnou rozšiřovat po celém těle. Po prvním roce života často dochází k úplnému zahojení. Většinou se ale atopický ekzém vrací a zase ustupuje v různých etapách života. Dětský exzém často, a to až v polovině případů, úplně ustupuje v 7. roce života, bohužel u poloviny zůstává. Ale i tam, kde ustoupil, tak se pak často vrací zase v době puberty. Obecně ale platí, že nikdy nevíte, kdy zase uhodí. A hlavně, asi u 10% pacientů může ekzém propuknout až v dospělosti.

Prevence

Je to smutné, ale prevence před vznikem ekzému příliš účinná není, protože je to většinou dědičná záležitost. Přesto je dobré udržovat některé zásady, aby se ekzém neprojevil naplno. Ty zásady jsou hlavně dodržování určité disciplíny, jako dát si pozor na chemické látky, vyloučit dráždivé čistící prostředky, omezit nošení oděvů ze syntetiky a vlny, pohybovat se s neprašném prostředí, nečichat k pylnatým rostlinám, nenechat se píchnou od vček, pečovat o pokožku vhodnými mastmi a oleji.

Léčba

Západní medicína léčí atopický ekzém antihistaminiky, v těžších případech kortikoidy. Důležitá jsou ale i symptomatická opatření, která sice neřeší příčinu nemoci, ale pomáhají nemocnému zvládnout příznaky a vyrovnat se s nimi. To je především promaštění kůže, nejlépe krémy k tomu určenými. V našich e-shopech jsou nejoblíbenějšími a nejprodávanějšími krémy především produkty s příměsí konopí, měsíčku, heřmánku a speciální čínské směsi. Čínská medicína léčí ekzémy bylinnými přípravky.

Co doporučit - některé vyzkoušené produkty

 

Konopný olej, konopná mast

Olej bohatý na esenciální mastné kyseliny je velmi účinný v péči o suchou a citlivou pokožku postiženou ekzémy a lupénkou. Vyvážený obsah omega nenasycených mastných kyselin výrazně posiluje odolnost pokožky, má silné regenerační, zvláčňující, antibakteriální a protizánětlivé účinky, brzdí rozvoj alergických reakcí. Omezuje vznik vrásek a stárnutí pokožky. Napomáhá hojení ran, popálenin i bércových vředů. Velmi příznivě působí na vlasy a nehty, lze ho využívat k vlasovým zábalům i pro vnitřní užití. Mast je nejúčinnější z listu nebo palic, záleží na druhu konopí.

YBE Regenerační krém nebo  olej

Základem receptury krému YBE je starý prostředek na záněty sliznic a kůže, který se předával v jihočínské lékařské rodině od doby dynastie Ming. Mezi hlavní složky patří oddenek niťolistu čínského - Coptis chinensis, který obsahuje berberin, látku blížící se svým účinkem mnohým širokospektrým antibiotikům. Působí například na hemolytického streptokoka - původce zápalu plic, na kmeny Neisseria meningitidis původce zánětu mozkových blan, na stafylokoky způsobující kožní infekce ale i na celou řadu baktérii způsobujících průjmy a střevní choroby. Dokonce je účinný i na bakterie Antraxu a mykobakterie tuberkulózy! Působí však i na viry chřipky a mnoho druhů plísní, a to zejména kožních. Další složkou krému je slavná pryskyřice borneolum získávaná z tropických borovic rodu Dryobalanops aromatica. Od starověku je hojně užívána na léčbu nejrůznějších kožních vředů včetně svrabu. Tišivý účinek bylin podporuje i čistěný přírodní síran sodný obsahující i vápník a hořčík. Rostlinné složky tohoto přípravku doplňuje i kořen reveně dlanité - Rheum palmatum - jedné příbuzné naší reveně kadeřavé - Rheum rhabarbarum. V krému je i výtažek z rostliny Isatis tinctoria, který s oblibou používali staří malíři - vyráběla se z něj indigová modř, ve starověku se z ní vyrábělo modré barvivo. Rostlina samotná patří mezi léčivky tradiční čínské medicíny a má antimikrobiální i antivirové účinky, které se uplatňují při zevním i vnitřním užití.

Dračí krev Sangre de drago

Jedna z nejhojivějších přírodních látek vůbec. Míza z amazonského stromu Croton lechleri. U nás většinou prodávaná jako dračí krev.