Opravdu trvá léčená rýma týden a neléčená sedm dnů, jak se traduje? Není to pravda. Z osobních zkušeností mohu potvrdit, že dva dny na rýmu úplně stačí. Pravda, záleží na imunitě konkrétního člověka, ale i ta se dá časem zvýšit. 

Důležité zásady při léčbě rýmy:

1) pít dostatek tekutin. Nemusí to být jen lipový či bezový čaj, i když ty jsou velmi účinné. Dobrá hydratace totiž zabraňuje vstupu dalších infekčních činitelů. Nedoporučuje se pít alkohol, i když já velmi rád používám starý babiččin recept - horké mléko, med, syrový žloutek a rum. Možná bych tady ale použil rčení, co tě nezabije, to tě posílí. Na mne působí velmi dobře, ale nemusí to být u všech. Některý léčitel by řekl: mléko zahleňuje, žloutek sice posiluje, ale je tu nebezpečí salmonely, a alkohol odvodňuje. Med to už nezachrání. Takže smrtelná kombinace, ale pro mne a jistě i pro další skvělá medicína a správná volba.  

2) česnek. Pokud nemáte problémy s česnekem, tak taková česnečka je neuvěřitelným zabijákem virů a bakterií.

3) hovězí nebo slepičí vývar. Pokud nejste vegetariány nebo vegany, je to pro vás ta správná volba. Takový vývar není jen lékem na kocovinu, ale funguje i při rýmě a nachlazení. Za času našich prababiček to byla ta nejúčinnější meducína.

4) bylinky. O účincích čajů z černého bezu, lípy, máty či jitrocele jsou tak notoricky známé, že i pro nezastánce  přírodní medicíny jsou základem samonaordinované léčby. Do takového čaje samozřejmě patří med a citrón jako zdroj vitamínu C.

5) Napaření nohou. Horká lázeň, ve které prohřejeme hlavně nohy a ruce až k lokům je velmi účinným aktem. Existuje totiž spojení mezi teplotou chodidel a nosní dutinou, neboť se i dnes často říká, že nastydl od nohou.

6) Éterický olej z máty či eukalyptu v kapesníku (jen pár kapek) je rovněž skvělý zabiják bakterií. A samozřejmě i inhalace v lavoru s horkou vodou a hlavu pod ručníkem.

7) Nosní kapky. S nimi opatrně. Tzv. dekongestanty, tj. látky, snižující otok nosní sliznice jsou v malém množství prospěšné, ve velkém ale dochází k obrácenému efektu a pocit ucpaného nosu bude horší než před aplikací.  To už si raději nos vypláchněte solným roztokem. Velmi účinným je i koloidní stříbro.

8) Spánek. Spánek uzdravuje a při nachlazení a rýmě je účinným lékem.

9) Mastičky. Podrážděný nos si mažte bylinkovými mastmi. Výborná je konopná, heřmánková či měsíčková mast. Trochu mentolu krásně zprůchodní dýchací cesty.

10) Prevence. Mytí rukou. Účinné, ale bohužel bychom museli žít v absolutně čistém, bezprašném prostředí, nejlépe bez lidí a ve vakuu a nedotýkat se ničeho, čeho se dotknul někdo jiný. Byliny a přírodní produkty. Jsou produkty, které neuvěřitelným způsobem posilují imunitu. Například produkty z léčivých hub. Reishi, coriolus, cordyceps, oříš, hlív, atd. No a samozřejmě standardní nekuřte, nepijte, žijte zdravě.