Priessnitz se nejčastěji používá při vysokých horečkách a při bolestivých kloubech. 

Priessnitzův (priznicův) obklad

Nejen naše babičky, ale i moderní medicína používá metody, které využívají přírodní zdroje a ani lékaři se nebrání např. při onemocnění angíny radit: „udělejte si Priznicův obklad“. Kus plátna či savé látky namočené ve chladné vodě se překryje igelitem a suchou, nejlépe hřejivou látkou (např. ručníkem), a nechá se působit asi 2 hodiny. Podle potřeby se proces opakuje.

Mladý Vincent Priessznitz inspirovaný moudrostí přírody si vyléčil studenou koupelí a studenými zábaly několik svých zranění a pověst o jeho léčebných metodách se začala rychle šířit - pacientů přibývalo. Aniž by to tehdy tušil, navázal na starou Hippokratesovu zkušenost, že studená voda působí na některé nemoci a zranění hojivě. Byl ale první, kdo pacienta nejdříve zahřál, než ho ponořil do léčebné studené lázně. Vincent tak zavedl studené zábaly celého těla i jeho částí a v r.1838 získal povolení vídeňské lékařské komory, aby on, člověk bez medicínského vzdělání mohl své ,,očistné lázně" provozovat. Rok poté se v lázních léčilo na sedmnáct set pacientů a na počest zakladatele těchto léčebných metod Unesco zahrnulo jeho výročí narození mezi významná data.

Jak udělat správně Priessnitzův obklad? Ve studené vodě namočte látku, například ručník, kterou ještě před přiložením na tělo vyždímejte. To proto,  aby tělo lehčeji obklad zahřálo. To je totiž důležitý mezistupeň. Potom látku přiložte na tělo tak, aby dokonale přilnula. Chladný obklad překryjeme igelitem a ten obalíme suchou látkou. Co probíhá pod igelitem? Teplota těla v místě obkladu se nejdříve sníží - jen na pár minut, poté se stabilizuje a po půlhodině se prudce začne ohřívat. A co se děje s cévami v těle? Cévy se chladem nejdříve zúží a v druhé fázi rozšíří. Ve třetí fázi, která by měla trvat cca hodinu dochází k přehřátí. Cca po dvou až třech hodinách od přiložení  by se měl obklad sundat. Další zábal, pokud je potřeba, opakujeme po dalších třech hodinách.  

Vinzenz Priessnitz se narodil (1799-1851), žil a působil v dnešním lázeňském městě Jeseník, dříve Gräfenberk. Byl německé národnosti, zakladatel hydroterapie, zakladatel světově proslulých lázní. Prosazoval léčbu prací, čerstvým vzduchem a čistou horskou vodou.  Narodil se do rodiny prostého chalupníka. Od svých 12 let se staral o hospodářství, matku, sestru a slepého otce. Podle legendy jej k léčení vodou inspirovala zraněná srna, kterou mladý Priessnitz sledoval, jak se léčí u horského pramene, kam si chodila umývat rány. Když mu při svážení dřeva skříply otěže ruce, vyléčil si sám zranění mokrými zábaly. To mu bylo 14 let. V 16 letech utrpěl další těžký úraz. Přes hrudník mu přejel koňský povoz. Ranhojič tehdy prohlásil zranění za nevyléčitelné a pokud to vůbec pžřežije, bude z něj nadosmrti mrzák. Jenže Priessnitz se vyléčil sám pomocí studených obkladů a vody a zlomená žebra si rovnal o opěradlo židle. To se okamžitě začalo šířit po celém kraji. A i když neměl žádné vzdělání, začali se na něj obracet lidé z celého kraje. Začal léčit zvířata i lidi - i ty nejvýznamnější a přijížděli za ním pacienti až z Vídně.  Bylo mu 23 let, když dal přestavět rodinnou roubenku na zděnou budovu s patrem (vůbec první na Gräfenberku) a v přízemí vznikl první vodoléčebný ústav na světě. Dostával se do konfliktu s místními ranhojiči. Frývaldovští lékaři Dittrich a Günter na něj podali stížnost, že laik léčí zadarmo a úspěšně každého, kdo přijde, čímž přicházejí o živobytí. Priessnitzovi byl časem povolen provoz malého lázeňského zařízení se dvěma vanami, které smělo hostit pouze místní obyvatele, a to pod dohledem frývaldovských lékařů. V roce 1837 získal povolení od císařské komise a i když neměl lékařské vzdělání, získala jeho vodoléčbu statut nového pozoruhodného jevu v oblasti zdravotnictví. Do lázní zavítalo každoročně na 1500 pacientů ročně a sjížděli se sem lékaři z celé Evropy, aby studovali Priessnitzovy léčebné metody.

Priessnitz se používá nejčastěji při vysokých horečkách při chřipkových onemocněních, nebo jako obklad bolestivých kloubů. Díky obkladu se zmírňuje bolest a startuje se proces hojení. Do obkladu se mohou přidat bylinné ingredience v podobě odvarů.