Vypadávání vlasů může u člověka být přechodné nebo trvalé, částečné nebo úplné, ložiskové nebo difúzní. Průměrně roste člověku na hlavě asi 100 tisíc vlasů. U zrzavých o 20 tisíc méně naopak u blonďatých až o jednou tolik. Na každý centimetr čtvereční se vtěsná až 120 vlasů, za 1 den vlas vyroste o 0,35 mm za den a přibližný průměr vlasu je 0,07 milimetru.

Průměr normálního zdravého vypadávání vlasu se různí, ale nejčastěji se uvádí okolo 100 vlasů za den, po mytí vlasů to může být až 300 vlasů. Vlas neroste průběžně jako například nehet, ale každá vlasová cibulka, místo odkud vlas roste, prochází opakovanou fází růstu a klidu, která je u každé cibulky různá.Vlasová cibulka během celého života vyprodukuje asi 10 – 12 vlasů a každý růst vlasu je rozdělen na tři období. 1 fáze, růstová, trvá i několik let a týká se asi 85% celkového počtu vlasů. 2 fáze, zániku, trvá 1 – 2 týdny a týká se 1% vlasů, 3 fáze je období těsně před vypadnutím a trvá asi 2 – 4 měsíce a týká se asi 14% vlasů, tehdy vlas sám vypadne nebo je vyčesán. Jednotlivé vlasové cibulky nejsou synchronizovány s okolními, vlasy se proto mohou nacházet v různých stádiích růstu.

Příčiny nemoci
Příčin vypadávání vlasů je značně velký počet a mnohdy není lehké zjistit, proč k vypadávání dochází. První skupinu tvoří onemocnění vrozená, kdy již od dětského věku dochází ke vzniku lysých ložisek na hlavě, nebo mohou vlasy chybět zcela a to většinou chybí i jiné ochlupení na těle a léčebně se většinou nedá nic dělat. Druhou, největší skupinu onemocnění tvoří různé poruchy získané během života. Malou skupinou jsou chorobné změny kůže hlavy, zjizvení se zánikem vlasových cibulek a nevratným výpadem vlasů v postižené lokalitě. Nejčastější příčiny vypadávání vlasů jsou těžký, trvalý psychický stres, fyzické vypětí, těhotenství, užívání léků, infekce, nedostatek vitamínů, podvýživa, onemocnění štítné žlázy, těžké operace a také těžký, příliš utažený účes. U mužů, kdy hraje důležitou roli dědičnost a mužské pohlavní hormony, dochází k vypadávání vlasů, které začíná na čele, postupně na celém temeni až zbývá úzký lem v týle.

Příznaky nemoci
Příznaky jsou různé, u mužů dochází postupem věku k vytváření koutů na čele a lysinek na temeni, u žen je výpad vlasů difúznější, někdy dojde k rychlému výpadu vlasů pouze v určitých místech na hlavě a vznikají ohraničené, kruhovité lysinky, které má na svědomí porucha imunitního systému. Úbytek vlasů, je mnohdy více viditelnější na polštáři, po koupání a na hřebenu při česání.

Léčba nemoci
Pokud se vám zdá, že s vašimi vlasy není něco v pořádku, vyhledejte dermatologa. Stanoví příčinu a pomůže vám s léčbou. K určení příčiny většinou postačí zkušenému lékaři podrobná anamnéza, kterou získá rozhovorem s vámi a posoudí stav vlasu a kůže, případně provede běžné krevní testy, vzácně se odebírají vzorky poškozené kůže k laboratornímu vyšetření. Při nutnosti podrobnějšího zhodnocení vás lékař požádá o získání dlouhodobějšího počtu vypadaných vlasů na den a na základě výsledků vypadaných vlasů a jejich kvality určí důvod nebo sestaví tachogram, který je metodou, při níž dermatolog vytrhává pacientovi na různých místech hlavy malé chomáčky vlasů a zkoumá jejich kořínky pod mikroskopem. Modernější metodou je fototrichogram, při které se ve vlasech hladce vyholí malá ploška kůže, silně zvětšená se vyfotografuje a lékař po třech dnech spočítá jednotlivé znovu vyrůstající vlasy. Při běžné poruše vám dermatolog doporučí vitamínové nebo aminokyselinové doplňky, aplikace speciální, hluboko zmražené kaše nebo dráždivých roztoků na pokožku hlavy, které zvyšují prokrvení a tím přináší výživu pro vlasové cibulky a další. Pokud se jedná o nevratné poškození cibulek a výpadu vlasů, provádí se transplantace vlasů.

Co nám může pomoci
Při přechodném problému prořídnutí vlasů zejména při stresu, po nemocích, při dietách, těhotenství čí porodu se většinou se zotavením z nemoci, zotaví i vlasy. Při poruše imunitního systému se problém s vlasy těžko léčí, naštěstí u až 80 % do dvou let těchto poruch vlasy opět narostou. Bohužel při kompletní ztrátě vlasů, která může být doprovázena ztrátou i dalšího ochlupení na těle a transplantace vlasů zde není možná je jedinou možností zakoupení a nošení paruky. Pro prevenci se o vlasy dobře starejte, jemně pročesávejte, nenoste stažené účesy, vyhněte se požívání nekvalitní kulmy a po mytí vlasům dopřejte regenerační balzám, bylinkové zábaly a oleje. Poté nechte vlasy nejlépe volně uschnout nebo je vysušte pouze vlažným vzduchem. Nevystavujte své vlasy ostrému polednímu slunci, vyhněte se stresům a přísným dietám. Pro zdravé vlasy, jejich růst, pevnost a lesk se doporučuje užívat některý z vitamínových doplňků a bylinných zábalů. Léčitelství doporučuje hlavně rdesno mnohokvěté, kopřivu, heřmánek, zeměžluč lékařskou, Aloe vera, Bobkový lis, Petrželku kadeřavou a Lopuch

Zajímavosti
Častým stříháním vlasy opravdu nezesílí. Růstové pole vlasu je hluboko pod pokožkou a stříhání vlasů nemá na ni žádný vliv. Heřmánek
Heřmánek má značné zklidňující účinky, působí jako sedativum a zklidňuje pokožku hlavy. Obsahuje látku alfa-bisabolol, která je antiseptická, protizánětlivá a antimikrobiální. Kromě toho také zvyšuje lesk vlasů.