Dlouhodobými trávicími problémy podle průzkumů trpí až polovina populace a jen polovina z nemocných navštíví lékaře. Navštívit lékaře je ale velmi důležité, hlavně pro vyloučení přecitlivělosti na laktózu či jiné onemocnění střeva.

A podle dalších výsledků u poloviny z postižených, odborníci diagnostikují dráždivý tračník neboli střevní neurózu. Nejvíce se s ní setkávají starší děti a mladí lidé ve věku kolem 20 let a trpí pak s ní po celý život. Obtíže se objevují i u věku kolem padesátiletých pacientů, u kterých se většinou zjistí, že těmito problémy trpěli už dříve, příznaky ale byly mírné. U této věkové skupiny je nutné provést i podrobné vyšetření, aby se vyloučily další organické postižení zažívacího traktu, zejména nádorové onemocnění. Dráždivý tračník není organickou poruchou, je důsledkem změněné funkce střev.

Příčina nemoci
Problémy způsobují především faktory psychické, nesprávná životospráva a strava. Velkou skupinou pacientů tvoří ti, kteří jsou vystaveni každodennímu stresu, zejména žáci, studenti a manažeři. Další příčiny jsou potravinová alergie, dietní chyby, nadměrné užívání antibiotik a kandidóza (rozmnožení kvasinek v trávícím traktu). Problémem je, že funkční poruchy nepředstavují jednotné onemocnění, což je hlavním z důvodů, proč zatím nejsou objasněny všechny příčiny a okolnosti jejich vzniku. Syndrom dráždivého střeva je jednou z nejčastějších příčin bolestí břicha a poruch střevní činnosti, neohrožuje pacienta na životě, ale často velmi negativně ohrožuje jeho pracovní povinnosti a využití volného času. Dráždivý tračník není organickou poruchou, ale je důsledkem změněné funkce střev.

Příznaky nemoci
Střevní neuróza se projevuje potřebou vyhledat okamžitě a většinou i vícekrát za sebou toaletu a často s bolestmi břicha, někdy až křečovitého nebo kolikovitého rázu. Občasné jsou i žaludeční nevolnosti, zvracení, hlen ve stolici nebo pálení žáhy. Další příznaky jsou pro pacienta velmi nepříjemné, patří mezi ně nadýmání, říhání, kručení v břiše či zápach z úst. Problémy, které souvisí s trávicí soustavou, mohou vyvolat také narvozitu, malátnost, nespavost a i bolesti zad.
Pokud se problémy projevují nejméně tři měsíce v roce, lékař stanoví diagnozu onemocnění střev.

Léčba nemoci
Pokud postižený navštíví lékaře, aby vyloučil závažné choroby a stanovil vhodnou léčbu, a celkově změní životní styl a stravovací návyky, dokáže své nesnáze minimalizovat. Je důležité najít duševní klid a pohodu, věnovat se pravidelnému a vhodnému příjmu potravy, přiměřené fyzické práci a tělesné činnosti. V jídelníček je dobré omezit tučné a sladké pokrmy, pomerančové a grapefruitové šťávy, margaríny, instantními výrobky, červené maso a potraviny obsahující těžce stravitelnou buničinu (slupky, kořenovou zeleninu, ořechy, otruby, kukuřice, luštěniny)). U průjmových forem vynechat mléko, sýry, zkvašené nebo na kvašení náchylné nápoje, mošt a šampaňské. Při akutním záchvatu je vhodný půst s čajem a suchary. Individuálně je také vhodné omezit sůl.  koření, ocet a bublinkové nápoje. Strava by měla být bohatá na vlákniny, přírodní polysacharidy, bezlepkové obiloviny (celozrnná rýže, proso, pohanka), živý jogurt, zeleninu a ovoce, ryby a drůbež. Velmi důležité je pomalé a důkladné kousání potravy. Masáže a relaxace nám pomáhají snížit napětí a stres. Z cvičení mají příznivý vliv na vegetativní nervový systém strečink, plavání, chůze, jóga, Tai - chi či Chi – kung. Klystýry pročišťují střeva a pomáhají při nadměrné plynatosti a nadýmání.

Co nám pomůže
Vědecké studie ukazují jako největšího pomocníka v léčbě šťávu z celého listu Aloe vera s velmi hojivými účinky na trávící trakt. Dále pro udržování svalového napětí trávicího traktu a pro zklidnění psychiky vitamín B komplex a B12 pro správné vstřebání potravy, syntézu bílkovin a metabolismus cukrů a tuků, i pro prevenci anémie. Pupalkový olej, který slouží k doplnění esenciálních mastných kyselin potřebných k ochraně střevní stěny, Vojtěška, jež obsahuje vitamín K, potřebný k tvorbě střevní mikroflóry a pro správné trávení a chlorofyl vhodný k hojení a čištění krevního řečiště, Česnek pro podporu trávení a rozklad toxinů ve střevě a pro bakteriocidní účinky a doplňky k doplnění příznivé střevní mikroflóry a podporující regeneraci jater. Několik kapek valeriánské esence na kostku přírodního hnědého cukru snižuje napětí a úzkost. Esence saturejky pomáhá léčit křeče ve střevech (tři kapky na jednu čajovou lžičku přírodního cukru, užívat mezi jídly). Kmín luční povzbuzuje činnosti žaludku střev, odstraňuje nechutenství i nadměrnou plynatost a potlačuje křeče hladkého svalstva žaludku a střev. Pomáhá vylučovat trávící enzymy, omezuje kvasné a hnilobné procesy ve střevech a podporuje vylučování žluči. Užívá se čaj olej a tinktura v množství 3x denně 1 gram. Dalšími účinnými bylinkami jsou mrkev obecná, borůvka černá, jahodník obecný, divizna velkokvětá, ředkev setá, bříza a domácí jablečný sirup, pokud ráno vypijete sklenici vlažné vody s 2 lžičky jablečného octa a medu, šetrně povzbudíte pohyb střev.