Arytmie srdce je charakteristická nepravidelným srdečním tepem. Může jít jen o krátkou příhodu záležitost, jen jeden vynechaný úder, nebo může mít závažnější podobu a způsobit nepravidelný tlukot srdce nebo velice rychle či pomalu v prodloužených intervalech.

Srdce se stahuje více než stotisíckrát denně, když pumpuje životodárnou krev tisíci kilometry tepen, tepének, žil a vlásečnic. Nepravidelný srdeční rytmus může tuto činnost narušit, a proto vyžaduje pečlivé lékařské vyšetření i když najít arytmii může lékař i při běžném interním vyšetření.

Příčiny nemoci
U mnoha pacientů není příčina této nemoci jasná, někdy je příznakem srdečního onemocnění (např. koronární choroby srdeční, onemocnění štítné žlázy a ledvin), někdy ji mohou zavinit určité léky či porušená rovnováha draslíku nebo hořčíku v organismu. Abnormální rytmus srdce může také vyvolat velká dávka kofeinu, alkoholu, silné kouření s silný dlouhodobý stres.

Příznaky nemoci
Mezi příznaky patří bušení srdce nebo silné údery, chvění v hrudi nebo v krku, únava, pocity na omdlení, dušnost, bolesti na hrudi či záchvat mdloby

Léčba nemoci
Některé formy arytmie srdce mohou být velmi závažné, až 80% umrtí diagnostikované jako náhlá srdeční smrt je přisuzováno právě srdeční arytmii. Léčba arytmie se většinou provádí pomocí léků, nebo pomocí elektrických zásahů, jako jsou defibrilace, při které se pomocí elektrického výboje z defibrilátoru depolarizují všechny srdeční buňky, kardioverze, kde se pomocí elektrického výboje upraví rytmus srdce, většinou v krátké narkóze nebo kardiostimulace, což znamená stimulaci srdce, přiváděnou umělými elektrickými podněty, většinou v podobě kardiostimulátoru.

Co nám pomůže
Pacientům se srdeční arytmií často prospívají potravinové doplňky s obsahem hořčíku, který je životně důležitý pro koordinaci nervové a svalové činnosti včetně činnosti srdečního svalu. Hloh, léčivka užívaná jako srdeční tonikum již celá staletí, zvyšuje přítok krve do srdce, vydatnost srdečních stahů a upravuje rytmus srdce, stejně tak Jinan dvoulaločný.  Koenzym Q10 pomáhá stabilizovat srdeční rytmus a může příznivě působit hlavně u lidí, kteří již dříve prodělali infarkt nebo trpí jiným srdečním onemocněním. Rybí tuk, který rovněž zklidňuje arytmii srdce, pokud jíte rybu 2x týdně, není zapotřebí. Mangan pomáhá udržovat v dobrém stavu nervy, a aminokyseliny taurin a karnitin zlepšují zásobení srdce kyslíkem. Kozinec, užívaný v tabletách, tobolkách, tinktuře nebo jako čaj, obsahuje různé látky, které stabilizují srdeční rytmus. Dále Mrkev obecná i Jahodník obecný se osvědčuje při srdečních chorobách a při hypertenzi. Jmelí bílé snižuje krevní tlak (rozšiřuje vlásečnice) a zpomaluje srdeční tep. Libeček lékařský je další bylinkou, která podporuje činnost srdce. Bylinné čaje jsou velmi účinné, proto omezte příjem na tři šálky denně. I potravinové doplňky s draslíkem pomáhají při arytmii arytmii. Všechny uvedené doplňky lze užívat současně, ale lékař musí určit, které jsou vhodné právě pro vás a v jakém pořádku a množství je máte užívat. Účinek se může projevit již během týdne, ale většinou je zapotřebí je užívat déle. Nekuřte, pravidelně cvičte, nestresujte se a zkuste různé relaxační techniky.

Nápoj na posílení srdce slovenské babičky
Ingredience: 0,5 kg medu, šťávu ze 7 citrónů, šťávu z 5 velkých hlaviček česneku
Postup: Med, citrónovou a česnekovou šťávu smícháme a necháme odstát v temnu a chladu. Užíváme 3 - 4x denně 2 lžíce asi 30 minut před jídlem po dobu 1 měsíce