Únava může být příznakem některých zdravotních problémů jako přepracovanosti, nesprávné nebo nedostatečné výživy, nedostatku čí přemíry pohybu, nespavosti či nesprávných životních návyků a může být i průvodním jevem při klimaktériu a depresích.

Únava je celkový pocit vyčerpání, kterého je těžké se zbavit. Únavový syndrom, při kterém únava trvá až šest měsíců a neustupuje ani po spánku a dostatečném odpočinku, bývá provázen bolestmi svalů, poruchami paměti a horečkou. Únava se stává nemocí, pokud trvá déle než dva týdny nebo je provázena horečkou, hubnutím, nevolnostmi, chrapotem nebo bolestmi ve svalech a pokud je únava příčinou ospalosti během dne a znemožňuje nám každodenní povinnosti a normální aktivity.

Příčiny nemoci
Únava může být původcem některých zdravotních problémů jako přepracovanosti, nesprávné nebo nedostatečné výživy, nedostatek čí přemíra pohybu, nespavost či nesprávné  životní návyky, snížená imunita či chronická infekce. Bývá také spojena s cukrovkou, poruchami funkce štítné žlázy nebo nadledvinek a se srdečními, jaterními nebo ledvinovými nemocemi. Může být i průvodním jevem při klimaktériu a při zvýšeném stresu a depresích. Dále únavu může způsobit nedostatek kteréhokoli potřebného vitaminu nebo minerálu.

Příznaky nemoci
Únava je celkový pocit vyčerpání, kterého je těžké se zbavit. U únavového syndromu, při kterém únava trvá až šest měsíců a neustupuje ani po spánku a dostatečném odpočinku, bývá provázena bolestmi svalů, hubnutím, nevolnostmi, poruchami paměti a horečkou. U mnohých pacientů může být původcem únavy stres, úzkostné stavy, deprese nebo snížená imunita či chronická infekce. Bývá také spojena s cukrovkou, poruchami funkce štítné žlázy nebo nadledvinek a se srdečními, jaterními nebo ledvinovými nemocemi. Nedostatek kteréhokoli vitaminu nebo minerálu může oslabit imunitní systém a způsobit únavu, mohou ji také zavinit některé léky. Nemoc může způsobit změny osobnosti, hlavně sklon k snadnému rozčilování, netrpělivosti nebo depresi, snížená schopnost soustředění, obtíže s výkonem běžných úkonů, snížení zájmu o dříve oblíbené činnosti, vše za stálého pocitu únavy. Únava se stává nemocí, pokud trvá déle než dva týdny nebo je provázena horečkou, hubnutím, nevolnostmi, chrapotem nebo bolestmi ve svalech a pokud je únava příčinou ospalosti během dne.

Léčba nemoci
Máte-li pochyby, zda vaše únava přechází v nemoc, navštivte lékaře a nechte se vyšetřit a udělat krevní zkoušky k vyloučení poruchy funkce štítné žlázy a chudokrevnosti.

Co nám může pomoci
Příznakem únavy může být nerozpoznaný nedostatek vitaminu B12, většinou způsobený nízkými hladinami žaludeční kyseliny a další látky, které se účastní krvetvorby, jako železo, kyselina listová, vitamin B6. Doplňky by se měly používat, pokud je jako příčina únavy vyloučena skrytá choroba. Úlevu po užívání doplňků a vitamínů bychom měli pozorovat asi po dvou měsících. Doporučuje se začít s vitaminy a ženšenem, který účinně zvyšuje vlastní tělesnou energii, poté přidejte hořčík a lněné semínko. Rybí tuk nebo lněný olej, hlavně u vegetariánů, pomáhá doplňovat omega 3 mastné kyseliny chránící a zvyšující imunitu. Komplex vitaminů B posiluje nervový a imunitní systém. Vitamin C zlepšuje imunitní funkce. Kromě doplnění vitamínů a minerálů dbejte na správné složení vašeho jídelníčku, nevynechávejte snídani, večer jezte lehká, netučná jídla, omezte pití alkoholu a kofeinových nápojů. Choďte spát a vstávejte každý den ve stejnou dobu, pokud vám to dovolí situace, zdřímněte si na 20 minut po obědě nebo po práci, ne déle aby vám narušilo noční spánek. Snažte se cvičit nebo choďte na pravidelné delší procházky.