Podle klasické medicíny je zvětšení prostaty projevem stárnutí organismu. Prostata je žláza velikosti vlašského ořechu, která je umístěna na spodní straně močového měchýře a obklopuje močovou trubici.

Produkuje prostatickou tekutinu, která vyživuje a transportuje spermie, ale zároveň je místem nejhojnějšího výskytu problémů mužské močopohlavní soustavy. Zvětšení prostaty či zánět prostaty se může stát chronickým, může nebezpečně ohrozit ledviny a podle posledních průzkumů v posledních letech přibývá případů rakoviny prostaty u mužů nad 65 let.

Příčina nemoci
Nemoc může vyvolat bakteriální infekce, nedoléčený akutní zánět nebo, pohlavní nemoci.

Příznaky nemoci
Běžnými příznaky jsou vysoká horečka, bolesti svalů a kloubů, bolest hluboko v podbřišku, bolestivé sezení, tupá bolest v hrázi těsně za šourkem, výtok z močové trubice, bolest při močení a stolici nebo častější nucení na močení během dne, časté močení v noci, oslabení proudu moči se sklonem k přerušovanému močení s pocitem neúplného vyprázdnění a poruchy v sexuální aktivitě. Jako další komplikace může být abces, šíření infekce na varlata a nadvarlata a vznik drobných kaménků v prostatě.

Léčba nemoci:
Klasická léčba probíhá krevním vyšetřením a ultrazvukem, běžně za pomocí antibiotik, radioterapií, případně chirurgickou léčbou.

Co nám může pomoci
I u této nemoci je důležitá vaše životospráva, životní styl a prevence. Při prvních potížích je doporučováno vyhýbat se kouření, pití alkoholu, kofeinových nápojů, chlorované a fluorované vody. Vynechejte z jídelníčku kořeněná a konzervovaná jídla, rajčata a jejich produkty, omezte konzumaci masa, mléčných výrobků a rafinovaných sacharidů, zejména cukru. Naopak proti zbytnění prostaty pomáhá dostatek rostlinných bílkovin dodávajících organismu aminokyseliny glycin, alanin a kyselinu glutamovou. Dobrým zdrojem jsou pivovarské kvasnice, luštěniny, ořechy a kukuřice. dýňová semena s vysokým obsahem zinku. Prospěšná je i strava s vysokým obsahem vlákniny, celozrnné potraviny, dýňová semínka s vysokým obsahem zinku a dostatek zeleniny. Z potravinových doplňků se doporučuje užívání zinku, selenu, vitamínu C, vitamín E a esenciálních mastných kyselin Omega 3. Pravidelné cvičení nebo chůze je pro toto onemocnění nejvhodnější, vyvarujte se jízdy na kole a pohybu venku za příliš chladného počasí.