Parkinsonova nemoc je degenerativní onemocnění nervového systému, které  postihuje obvykle generaci staršího věku, ale bohužel touto nemocí trpí i lidé mladší než 40 let, u mužů častější než u žen.

Lidem trpícím tímto onemocněním odumírají buňky v oblasti mozku nazývané bazální ganglia a přestávají produkovat látku dopamin, která je důležitá pro přenos vzruchu mezi jednotlivými nervy. Jeho nedostatek je pak příčinou progresivní ztuhlosti, třesu a ztráty svalové koordinace. Ve většině případů nelze stanovit přesnou příčinu onemocnění, i když v malém počtu onemocnění je prokázaný původce virové mozkové infekce, antipsychotické léky nebo některé toxiny.

Příznaky nemoci
Počáteční příznaky bývají mírné, v průběhu onemocnění se ale vždy zhoršují. Hlavní příznaky jsou třes nebo chvění končetin a svalová ztuhlost, pomalá až šouravá chůze, nahrbení dopředu, slintání, řídké mrkání, potíže s polykáním a mluvením, mikroskopické písmo, inkontinence moči, zácpa, úzkostné stavy, deprese, náhlé poklesy krevního tlaku, někdy zmatenost a ztráta paměti.

Léčba nemoci
Každý, kdo trpí Parkinsonovou chorobou by měl být pod lékařským dohledem. Vitamínové přípravky a doplňky užívejte až po poradě se svým lékařem. Jejich užívání mohou pomoci zmírnit nebo zpomalit vývoj příznaků, hlavně v počátečních stadiích onemocnění. Doplňky lze je užívat jednotlivě nebo v kombinaci, pro zlepšení stavu je ale nutné dlouhodobé užívání. Pomoci si můžete i pravidelným cvičením a chůzí, choďte každý den, posilujte svaly, abyste si zachovali sílu. Udržujte se v činnosti novými zájmy, trénujte mozek různými úkoly a snažte se vyvarovat stresu.

Co nám pomůže
Většina doplňků včetně vitaminu B6 působí zvyšování produkce mozkové chemické látky dopaminu, jejíž hodnoty jsou u lidí s tímto onemocněním často vyčerpány. Koenzym Q10 a NADH, vitamin B6, E, C a Selen jsou antioxidanty, které pomáhají chránit buňky, včetně buněk, které dopamin produkují. B komplex, který je nutný pro nervovou sestavu. Mezi dobré zdroje vitaminu B6 patří avokádo, brambory, banány, ryby a drůbež. Vitaminy C a E mohou být zvláště účinné u nemocných, kteří ještě nezačali užívat klasické léky. Omega - 3 mastné kyseliny z rybího tuku nebo lněného oleje vyživují nervovou tkáň, která zvyšuje hladinu dopaminu. Jinan dvojlaločný zlepšuje krevní oběh v mozku, což pomáhá zajistit správnou výživu mozkových buněk. K masáži svalů užívejte zázvorový a jalovcový masážní olej, který vám zlepší i krevní oběh. Spolehlivá léčba Parkinsonovy choroby zatím neexistuje, tak i léčivé byliny mohou být užitečné hlavně na posílení mozkové tkáně a mohou pomoci pacientům zvládat jejich stav a někdy i zpomalit samotné onemocnění. Lidové léčitelství doporučuje ploštičník, ženšen, Gingo biolbu, mučenku, kozlík a pupalkový olej, který může snížit prudkost a frekvenci třesu. Do jídelníčku přidejte hodně syrové stravy včetně semen, zrn a ořechů. Jezte hodně potravin s obsahem aminokyseliny fenylalaninu, jako jsou mandle, para ořechy, ryby, pekanové ořechy, sezamová semena a luštěniny. Užívejte za studena lisovaný olivový olej, jako cenný zdroj nenasycených mastných kyselin.

Chelátová terapie
U některých pacientů s parkinsonovou chorobou byl zjištěn vysoký obsah olova v mozku. Jednou z cest, jak olovo odstranit je chelátová terapie, která spočívá v látkách tvořící vazby s kovy, které na sebe vážou toxické kovy a jiné látky, které narušují funkci organismu, a pomáhají je odstranit prostřednictvím ledvin. Chelátory mohou být podávány ústně nebo aplikovány nitrožilně.