Lymská borelióza je infekční onemocnění vyvolané bakteriemi Borrelia burgdorferi, které jsou přenosné ze zvířete na člověka, mezi něž patří převážně klíště obecné, někdy i jinými druhy krev sajícího hmyzu jako jsou hlavně komáři, blechy a muchničky.

Nákazou jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří často a dlouhou dobu pobývají v listnatých lesích, v prázdninových táborech, nebo sezónní lesní pracovníci v místech, kde je větší pravděpodobnost setkání s klíštětem. Pouze malá část nakažených lidí však onemocní klinickými příznaky boreliózy. Poté, co se klíště přisaje, vyčkává několik hodin, než se začne živit krví hostitele, poté pokračuje v odsávání tři až čtyři dny, při čemž může dojít k nakažení. Čím déle je klíště přisáto, tím se riziko onemocnění zvyšuje. Pouze malá část nakažených lidí však onemocní klinickými příznaky boreliózy.

Příčiny nemoci
Nákazou jsou nejvíce ohroženi lidé, kteří často a dlouhou dobu pobývají v listnatých lesích a lukách. Dospělí jedinci mohou přežívat na řadě živočichů, především na lesní zvěři, ptácích, veverkách, kravách, koních, kočkách, psech, ještěrkách a podobně. Poté ze svého hostitele odpadá v různých přírodních nebo kulturních porostech, nebo díky domácím zvířatům můžou být zaneseni až donašich příbytků. Nejhojněji se klíště vyskytuje v létě a na podzim. Klíště při sání vypouští do krve látky proti srážení krve a spolu s tím i bakterie borelie. Při nakažení boreliózou člověk automaticky nezískává imunitu, je tedy možné se znovu nakazit a onemocnět.

Příznaky nemoci
První stádium onemocnění:
První potíže se objeví za několik dní až měsíců po přisátí klíštěte. Její příznaky jsou velice variabilní. U odolnějších jedinců mohou být příznaky velice mírné, až nepatrné. Ve většině případů však mezi hlavní příznaky po nakažení patří červená vyrážka, která se kruhovitě šíří, zatímco střed se postupně hojí. V menší míře se může skvrna ztratit a objevit se na zcela jiném místě těla. Skvrna bývá většinou ve velikosti kolem 5 cm nebo i větší a provází ji svědění pokožky. Nemoc obvykle prochází třemi stadii, ačkoliv ne každý pacient prodělá všechny. Tři dny až tři týdny po kousnutí klíštěte se objevují na kůži malé vyvýšené pupínky a vyrážka, které mohou pokrýt celý trup. Ty vymizí po několika dnech až týdnech. Když se vyrážka objeví ihned na místě kousnutí, může jít jen o reakci na něj, nikoliv na bakterii, která způsobuje lymskou boreliózu. Průvodní příznaky tohoto stádia se projevují jako chřipkové, horečkou, zimnicí, zvracením a bolesti v krku. Po týdnech i po měsících se může objevit nervové příznaky, obličejové ochrnutí, ztuhlost šíje a poruchy citlivosti. V té době může dojít i k zbytnění sleziny a otokům mízních uzlin, prudkým bolestem hlavy, rozšíření srdečního svalu a abnormálnímu srdečnímu rytmu. Po dlouhé době se ještě následkem bakterie může projevovat chronická bolest hlavy, bolesti kloubů postihující kolena, otoky a bolesti jiných kloubů a dokonce i degenerativní svalové poruchy. Dále se mohou dostavit srdeční obtíže dušnost, bolesti hrudníku, kašel, bušení srdce a nepravidelný srdeční rytmus. Třetí stádium onemocnění se rozvine u některých nemocných po měsících nebo až letech od přisání klíštěte. Může dojít k zánětu mozku a míchy, k atrofii kůže a k rozsáhlým zánětům kloubů, u menší části může dojít k erozím chrupavek a kostí.

Léčba nemoci
Protože je kousnutí klíštěte obvykle bezbolestné, inkubační doba dlouhá a příznaky nemoci rozsáhlé, nemoc může být lékařem rozpoznaná až v pozdějším stadiu. V zájmu dalších možných komplikací v pokročilejším stádiu by k léčbě mělo být přistoupeno co nejdříve. Příznaky připomínají roztroušenou sklerózu, dnu, lupus a chronický únavový syndrom, a chybná diagnóza není ničím neobvyklým. Jakmile dojde k projevům artritidy, bolest kloubů a ztuhlost se může projevovat ještě po letech. Při včasném zjištění nemoci je neúčinnější léčba antibiotikama. Lymská borelióza je léčitelná a téměř vždy jsou její následky odvratitelné, pokud je léčba zahájena včas.

Co nám pomůže
Lidové léčitelství dopuručuje výtažky z pupene topolu černého, který pomáhá při doléčení boreliózy, pupalkový olej s vitaminem E, který pomáhá tlumit bolest a záněty, řasy chlorella, jako zdroj živin a minerálních látek, Koenzym Q10 a Ginkgo biloba, který může pomoci při nervových potížích, poruchách sluchu a zvonění v uších. Do svého jídelníčku zařaďte dostatek česneku, jako přírodní antibiotikum a prostředek k posílení imunity. K doplnění živin potřebných pro regeneraci tkání doplňujte včelí pyl nebo mateří kašičku. Při bolestech kloubů jezte ryby nebo lněný olej, protože obsahují protizánětlivé Omega 3 mastné kyseliny. Z bylinek pomáhá vojtěška, kořen pampelišky, Echinacea a luční jetel. V případě, že jsou předepsána antibiotika, konzumujte denně acidofilní výrobky a pro zmírnění bolestí si dopřávejte horkou koupel.

Prevence
Nejúčinnější prevencí proti přenosu nákazy na člověka jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa jsou repelentní prostředky. Přesto bychom měli mít ochranné oblečení, vyšší obuv, světlejší oděv pro snadné rozpoznání klíšťat a po návratu domů oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch, denně kontrolovat domácí miláčky a při odstraňování klíšťat z jejich těla zvířat musíme dbát stejných pokynů jako při odstraňování klíšťat u lidí. Klíště by mělo být odstraněno co nejdříve, nejprve postižené místo desinfikujem a poté pomocí pinzety uchopíme klíště u hlavičky nikoli u zadečku, to byste vymáčkli obsah jeho střev do ranky i s bakterií, a opatrným kýváním do stran jej uvolněte, dokud se klíště nepustí. Nikdy klíště nemačkejte a nepolévejte olejem. Po vyjmutí klíštěte opět místo dezinfikujeme.