Hypertenze (TK) je trvalé zvýšení krevního tlaku nad stanovenou hranici, které bohužel nemá jasné příznaky, a vy o své nemoci často nemusíte vědět. Pokud se neléčíte, vystavujete se riziku onemocnění srdce a cév a následně srdečního infarktu či mozkové mrtvice.

Všechny tyto choroby souvisejí s kornatěním tepen (aterosklerózou), se zvýšeným rizikem cévních příhod mozkových příhod, které vysoký tlak ještě urychluje. U běžně nemocných se onemocnění zvýšeným tlakem projevuje nad 140/90 mm Hg v závislosti na věku a pohlaví, u nemocných s cukrovkou a ledvinami je hranice hodnoty ≥ 130/80 mmHg.

 

Příčiny nemoci
U většiny nemocných příčinu vysokého krevního tlaku je neznámá. Aby se hypertenze projevila je většinou zapotřebí spolupůsobení několik faktorů a možných genetických dispozic. Obecně se lékaři shodují v tom, že hlavními faktory je nadměrný přísun kuchyňské soli, obezita, větší konzumace alkoholu, nedostatek pohybu a stres. Tyto příčiny se řadí mezi tzv. primární hypertenzi. U některých pacientů je TK důsledkem jiného onemocnění, jako jsou nemoci ledvin, hormonálního systému, onemocnění žláz s vnitřní sekrecí, zvýšený tlak v těhotenství, některé neurologické nemoci nebo zúžení aorty, která jako hlavní tepna vede ze srdce. Tento vysoký tlak je nazýván jako sekundární hypertenze. Proto je větší riziko hypertenze je pro lidi s nadváhou, při vysokém užívání soli, u alkoholiků, při užívání hormonální antikoncepce, zneužívání léků a drog, při nadměrné konzumaci kávy a čaje u lidí trpících chronickým stresem.

Příznaky nemoci

Vysoký krevní tlak je zjištěn náhodně nebo až v době komplikací. Podle statistiky trpí muži hypertenzi dvakrát více než ženy. Při ateroskleróze tepen srdce dochází k ischemické chorobě srdeční, která se projevuje bolestmi hlavy, především v oblasti čela a spodiny lebeční, bušením srdce, rychlým srdečním tepem, bolestmi na hrudníku závislé na námaze, dušností, nadměrným pocením, otoky kotníků, poruchami vidění, únavou, nespavostí, krvácením z nosu, závratí a poruchy vědomí nebo infarktem myokardu. Důsledkem infarktu pak může být selhávání funkce srdce. Postižení mozkových tepen může vést k cévní mozkové příhodě, s poruchami hybnosti, řeči, sluchu a rovnováhy. Ateroskleróza tepen v očích vede k postupné ztrátě zraku a k zhoršování funkce ledvin. Onemocnění se projevuje zvýšeným arteriálním tlakem nad 140/90 mm Hg. Krevní tlak může být totiž zvýšen vlivem stresu při návštěvě v ordinaci, proto je nutné, aby hodnoty TK byly opakovaně vyšší a to alespoň dvakrát ze tří měření při dvou návštěvách. Někdy se musí přistoupit ambulantnímu monitorování krevního tlaku, při kterém je vám měřen tlak po celý den. Pokud je TK stabilní, provádí se kontrolní vyšetření jednou za 3 - 4 měsíce.

Léčba nemoci

V případě vzniku hypertenzní krize, která je charakteristická náhlým výrazným vzestupem TK s hodnotami nad 140 mm Hg, s bolestmi hlavy či akutní dušnost je nutná okamžitá hospitalizace. Volba léku, kterým budete léčeni, závisí na řadě okolností, především na vašich okolních onemocněních.

Co nám pomůže

Pokud vám bude zjištěn vysoký krevní tlak, lékař po zjištění vaší anamnézy, vám pravděpodobně doporučí změnit váš životní styl. Omezte přísun soli, nezdravá a tučná jídla, nekuřte, omezte alkohol a pití kávy, vyvarujte se stresu, relaxujte a udělejte si čas na zdravý pohyb. Veliký význam má pravidelné cvičení, doporučuje se asi 30 minut 3x týdně cvičit aerobní sporty, mezi které patří rychlá, chůze, běh, plavání, jízda na kole či aerobic. Do svého jídelníčku zařaďte bílé maso, zejména ryby a drůbež, větší množství vlákniny jako zeleninu a ovoce, čerstvě vylisované šťávy z řepy, karotky, celeru, petržele, špenátu, citrusových plodů, rybízu a konzumaci tmavého chleba, celozrnného pečiva, těstovin a rýže, česneku a potravinových doplňků. Doporučuje se užívat hořčík s vápníkem, jejichž nedostatek souvisí s vysokým tlakem, Koenzym Q, který zlepšuje srdeční činnost a snižuje krevní tlak, česnek, jenž rovněž snižuje krevní tlak, Lecitin, který hlavně zlepšuje funkci jater a snižuje krevní tlak, vitamín E, který zlepšuje srdeční funkci a Selen na podporu srdeční činnosti. Lidové léčitelství doporučuje pro snížení krevního tlaku užívat papriku, fenykl, řebříček, lesní jahody, jmelí bílé, a petržel. Na zklidnění nervů je chmel a badrián, brutnák, mařinka, třezalka tečkovaná, kozlík lékařský, libeček a med.. Pokud se vysoký TK kombinuje s nadváhou, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu nebo onemocnění ledvin a vy nevěnujete dostatečnou pozornost radám lékaře ohledně režimových opatření a léčby, dochází k urychlenému rozvoji aterosklerózy, kdy dochází k zužování tepen a nedokrevnosti cílových orgánů.