Hemeroidy, to je onemocnění žilních cév v konečníku neboli křečové žíly konečníku. Ty jsou pak purpurově až tmavě červeně masitě zduřené, tvořené rozšířenými žilami v dolní části konečníku.

Mohou být vnitřní, zevní v ústí řitního otvoru nebo vyhřezlé, který vystupuje z konečníku. Obtíže s hemoroidy se mohou vyskytnout v každém věku a jsou velmi časté. Jsou pravděpodobně podmíněny geneticky, ale k jejich rozvoji přispívá hlavně životní styl s nezdravými stravovacími návyky s převahou sedavých činností. Dále se onemocnění může objevit v těhotenství, po porodu a při některých chorobách, zvláště jaterních.

Příčiny nemoci
Onemocnění vzniká z různých příčin. Nejčastěji příčinou je však tlačení na stolici vsedě. Tlakem dochází ke zvyšování žilního tlaku, zvětšení a zduření žilní pleteně a následně může dojít ke krvácení nebo k výhřezu cévní pleteně, kryté střevní sliznicí, před řitní otvor, který si potom lze nahmatat. Dále se jedná o příčiny způsobené chronickou zácpu, zvedání těžkých předmětů těhotenství, dlouhodobým sezením nebo stáním, obezitu, stravou s nízkým příjmem vlákniny, poškozením jater a při potravinové alergii.

Příznaky nemoci
Nejčastějším příznakem této nemoci je krvácení, které je vždy spojeno právě s vyprazďňováním. Nacházíme světlou krev na povrchu stolice, která s ní není promíchána. Při častém a větším krvácení se může objevit až chudokrevnost. Při déletrvajícím průběhu dochází ke zvětšování hemoroidů, které pak lze nahmatat kolem konečníku jako elastické hroznovité útvary různé velikosti, někdy na pohmat bolestivé. Zpočátku je možno je zasunout zpět do řitního kanálu. Později zůstávají vyhřezlé trvale. Poté se mohou vyskytovat další příznaky, jako je svědění konečníku odchod hlenu na povrchu stolice, pocit plnosti nebo zduření kůže kolem konečníku. Bolest se projevuje až při větším rozsahu nebo při trombóze žilního uzlu. Lékaře byste měli navštívit pokud dlouhodobě a silně krvácíte, při bolesti v břiše, při změně dosavadních vyprazdňovacích návyků, při trvalých bolestech v oblasti konečníku, když má vytékající krev tmavou barvu a když se příznaky hemoroidů nově objeví u člověka staršího 50 let.
Léčba nemoci
Bez lékařského vyšetření se neobejdete. Pokud najdete při stolici malé množství krve, nepropadejte panice, u většiny případů jde o krvácející hemeroidy. Pokud nekrvácíte stále a množství krve není extrémně velké, tak k lékaři akutně nemusíte, krvácení spontánně ustane, ale návštěvu lékaře neodkládejte. Pokud si nahmatáte elastické bolestivé uzlíky, jdou většinou zastrčit zpět do řitního otvoru. Pokud je uzlík nafouklý zduřelý a na dotyk výrazněji citlivý až bolestivý, jedná se zřejmě o trombózu neboli ucpání žíly. Teď už vás to k lékaři pravděpodobně donutí. Vyšetření není bolestivé a je prováděno s ohledem na vaše soukromí a pocit intimity. Lékař vyšetřením vyloučí i jiná onemocnění s podobnými příznaky, jako jsou hlavně výchlipky tlustého střeva, nádory tlustého střeva a konečníku , nárůstky či polypy střevní sliznice, nárůstky kůže konečníku, řitní trhlina a střevní zánět. Krvácení do stolice jako takové může znamenat i vážnější onemocnění, proto nelze podceňovat. Riziko spojené s promeškáním včasné diagnozy nádorového onemocnění tlustého střeva je se stoupajícím věkem vysoké. Léčba je možná několika způsoby podle závažnosti onemocnění. Mezi ně patří dietní režim s domácím ošetřováním, sedacíma koupelema, sklerotizací, která způsobí jejich zjizvení, dále zmrazením, podvazováním, laserovou léčbou a chirurgicky. Velmi elegantní metodou je nasazení elastické gumičky na hemoroidální uzel, čímž lze dosáhnout jeho odumření a odloučení.
Co nám pomůže
Zbavte se zácpy, která vznik hemoroidů podporuje každodenní vyprazdňování je velmi důležité. Nastavte si dietau s zvýšený příjmem tekutiny, nejméně 2 l denně. Strava by měla obsahovala dostatek vlákniny, vitamínů, rutinu a citrínu. Nejlépe vyhovuje vegetariánská strava se zvýšenou konzumací pohanky, ovoce, zvláště bobulovitého, jablek, citrusů, česneku, otrub, luštěnin, celozrnných těstovin a rýže, celozrnného chleba, ořechů, semínek a listové zeleniny. Naopak omezte sladkosti s rafinovanými sacharidy a vyhněte se konzervovaným potravinám, smaženým a kořeněným jídlům, kávě, tabáku, alkoholu a soli. Příznaky, jako jsou bolestivost a svědění, můžete zmírnit pomocí mastí a čípků. Přírodní léčba doporučuje sedací koupele s odvarem dubové kůry a aromaterapeutické koupele s přidáním kapek éterického cypřišového, jalovcového, heřmánkového či mátového oleje. Důležitý je také pravidelný pohyb jako chůze, plavání a cvičení a naopak vyhněte se dlouhému sedění. Hemeroidy pomáhá léčit vitamín C s bioflavonoidy, rutin, organicky vázaný zinek, který podporuje hojení, vitamín E, ten podporuje krevní oběh a brání vzniku pocitů tíhy v nohách, Koenzym Q10, který zlepšuje okysličování tkání, podporuje krevní oběh a imunitu, Lecitin, šťáva z celého listu aloe vera má silný protizánětlivý účinek a posiluje játra, jejichž oslabení se může podílet na vzniku hemoroidů, Korolen speciální regenerační přípravek na krevní oběh. Lidové léčitelství doporučuje pro místní léčbu mast z kostivalu lékařského, kaštanu nebo villínu virginského. Dále se můžeme léčit pomocí jahodníku obecného, řebříčku, třezalky tečkované, divizny velkokvěté, topolu, a šťávou aloe vera.