Křečové žíly – varixy je převážně rodové onemocnění na dolních končetinách, jehož hlavní příčinou jsou genetické a hormonální faktory a ženy postihuje čtyřikrát častěji než muže.

Zdravé žíly jsou opatřeny chlopněmi, které umožňují proudění krve jen jedním směrem a zabraňují zpětnému toku. Jestliže tyto chlopně zeslábnou a úplně se nedovírají, krev se může vracet zpět, hromadí se, proud krve je snížen a výsledkem jsou uzlovité, vyboulené žíly viditelné pod kůží, které se kroutí, mají ztenčenou stěnu a jsou rozšířené. Dalšími příčinami vzniku křečových žil může zvýšený tlak na žíly, jako obezita, těhotenství nebo zvedání těžkých břemen.

Onemocnění často souvisí s prací vykonávající ve stoje nebo vsedě a nedbají na pohyb a cvičení. Riziko vzrůstá i při onemocnění jater nebo selhávání krevního oběhu.

Příčiny nemoci
Příčinami vzniku křečových žil může zvýšený tlak na žíly, jako obezita, těhotenství nebo zvedání těžkých břemen. Onemocnění často souvisí s prací vykonávající ve stoje nebo vsedě a na nedostatku pohybu a cvičení. Riziko vzrůstá i při onemocnění jater nebo selhávání krevního oběhu. Další zhoršující vlivy a příčiny onemocnění jsou zácpa, hluboká žilní trombóza, vysoký krevní tlak, nedostatek vlákniny, vitamínu C a bioflavonoidů ve stravě.

Příznaky nemoci
Počáteční stadia křečových žil jsou spíše vadou kosmetickou, pak ale přichází nepěkný vzhled končetin s vyboulenými, vinutou kresbou modrých žil a jejich uzlovité ztluštění, většinou na lýtku, v kolenní jamce a na vnitřní straně stehna. Postižená lýtka jsou na pohmat bolestivá, zvláště po delším stání, v horších případech otékají kotníky. Kromě projevů patrných na první pohled přináší onemocnění ještě další obtíže jako jsou otoky zhoršující se během dne, pocit tíhy, tlaku a únavy v končetinách, bolesti, svědění kůže, ekzém, noční křeče a při poranění křečových žil vznik bércových vředů. Závažnost projevů se může lišit i v závislosti na denní době, ma počasí nebo u žen na fázi menstruačního cyklu.

Léčba nemoci
Základem klasických léčebných postupů křečových žil je podpora žilního systému kompresí neboli stlačením pomocí stahovací pryžové punčochy, která zmírní bolesti a zabrání dalšímu poškozování a rozšiřování žil. Na metličky a malé žilky lékaři doporučují aplikovat metodu tzv. sklerotizací, při níž se pomocí jehly a injekční stříkačky aplikuje do rozšířených žil látku, která vyvolá místní chemické poškození a zánět. Účelem je srůst žilních stěn a uzavření žíly. Dále přichází v úvahu operační odstranění větších žil, kdy onemocnění se ale vrací, pokud se neodstraní příčina. Při ošetření varikózních žil se s velkou úspěšností užívá moderní terapie laserem jehož výhodou je přesné zacílení bez poškození okolních struktur.

Co nám pomůže
Při zánětu žil je nutné upravit stravu tak, aby obsahovala dostatek vlákniny, vitamínů, rutinu a citrínu Nejlépe vyhovuje vegetariánská strava se zvýšenou konzumací pohanky, bobulovitého ovoce, citrusových plodů, česneku, jablek, otrub, luštěnin, celozrnných těstovin, rýže a chleba, ořechů, semínek a listové zeleniny. Naopak omezte potraviny s rafinovanými sacharidy, konzervovaným a smaženým jídlům, alkoholu a soli. Pokud kouříte, přestaňte! Jako doplněk byste měli užívat vitamin C, E a flavonoidy, které vám zlepší krevní oběh a posílí žilní stěny, Koenzym Q10, Lecitin a Korolen. Lidové léčitelství doporučuje kaštan, který můžete nahradit listnatcem kopinatým, a který je schopen zvládat otoky, zánět a zabraňuje hromadění tekutin. Dále olej z divizny který léčí vředy, otoky a zmírňuje bolesti při křečových žílách, jmelí bílé, pití čerstvé mrkvové šťávy, obklady z kostivalu lékařského, borůvky působící svíravě, celkově posilují, omlazují a protizánětlivě. Nohám rovněž ulevíte koupelemi v odvaru z kůry bílého dubu, čímž podpoříte krevní oběh. Začněte pravidelně cvičit, dejte přednost chůzi, plavání a jak vám to situace umožňuje, mějte nohy ve zvýšené poloze nad úroveň srdce, vyvarujte se dlouhému stání a sezení, nezvedejte těžká břemena a nepřekládejte nohy křížem. Neškrábejte si svědící pokožku na křečových žilách, jinak si můžete způspbit vznik vředů a krvácení. Noste elastické punčochy, nenoste těsný oděv ani boty, neboť to vše může bránit pohybu krve k srdci.

křečové žíly v e-shopu