Anémie neboli chudokrevnost je onemocnění krve. V ní je snížena koncentrace hemoglobinu (červeného krevního barviva) pod normální stav. V důsledku toho je snížena schopnost krve dodávat kyslík tkáním. Příčinou anémie je porušená tvorba červených krvinek, nebo jejich zvýšený zánik.

Hladina hemoglobinu u mužů je určena v rozmezí 140–170 g/l a u žen v rozmezí 110–160 g/l. Při poklesu pod spodní hranici se tedy jedná o anémii. Hladina každého jedince se určuje jednoduchými krevními testy zahrnutými do běžného krevního obrazu u lékaře.

 

Příznaky:

Častá únava, malátnost, nevýkonnost, slabost, závratě, pískání, hučení v uších, poruchy soustředivosti, poruchy chutě k jídlu, plynatost, úbytek na váze, dušnost při námaze, bolest na hrudi při námaze, pocit silného bušení srdce, bledost kůže a sliznic.

 

Specifické pro jednotlivé typy anémie jsou např. lomivé, rýhované až lžičkovitě vyhloubené nehty, pálení jazyka a ústních koutků, žloutenka.

 

Typy Anemie

 

Sideropenická anémie

Anémie z nedostatku železa. Ten vzniká především při dlouhodobé a postupné ztrátě krve, která vyčerpává zásoby železa v organismu. Tímto problémem jsou nejčastěji postiženy ženy se silným menstruačním krvácením. Ke ztrátě železa krvácením dochází např. i u hemoroidů, polypů konečníku, vředovém onemocnění střev, kolorektálního karcinomu, jícnových varixů, tumorů žaludku apod. Další možnou příčinou je nedostatek železa v potravě (zejména u veganů). Anémie se může též rozvinout při neschopnosti železo vstřebávat. Pokud vznikne chudokrevnost z nedostatku železa, je vhodnou kombinací užívání potravních doplňků železo dodávat. Vitamín C železo pomáhá vstřebávat.

 

Perniciózní anémie a Anémie z nedostatku kyseliny listové

Další možnou příčinou chudokrevnosti někdy bývá nedostatek vitaminu B12  nebo kyseliny listové - nejčastěji jsou tímto postiženi alkoholici, kuřáci a těhotné a kojící ženy. Perniciózní anémie může vzniknout i v důsledku stravovacích návyků popř. poruchy vstřebávání některých látek. Rizikovou skupinou jsou vegetariáni a vegani. Nadbytek železa ale působí jako oxidant a vytváří v těle volné radikály.

 

Anémie u chronických chorob

Stává se tak například při infekcích, nádorových onemocněních, poruchách metabolismu, systémových nemocech pojiva, u onemocnění ledvin. Anémie bývá většinou mírná a léčbou je léčba základního onemocnění.

 

Aplastická anémie

Aplastická anémie je anémie charakterizovaná nedostatečnou tvorbou krevních buněk vedoucí k úbytku všech krevních elementů - červených krvinek, bílých krvinek i krevních destiček. Toto onemocnění je způsobeno poruchou kmenové (mateřské buňky), která vytváří všechny tři druhy krvinek. Aplastické anémie mohou být vrozené nebo získané.

 

Můžete si pomoci sami?

Anemie je složité onemocnění, se kterým byste měli okamžitě k lékaři. Ale prevencí tomuto můžete zabránit. Měli byste se snažit jíst pestrou stravu složenou ze zelené zeleniny, červeného masa, ryb, vejce a mléko. Pokud některou z těchto potravin z nějakého důvodu nejíte, snažte se je doplnit vhodnými doplňky a vitamíny.