Jaterní cirhóza je chronické onemocnění jater, při kterém dochází k nekróze jater, neboli k přestavbě jaterní tkáně a cévního řečiště jater a následně ke zvýšené tvorbě vaziva.

Postižení cirhózou umírají v průměru o deset let dříve, než je celkový věkový průměr. Mezi postižené patří nejčastěji sociálně slabší vrstvy obyvatelstva. V ČR jsou nejčastějšími příčinami virové infekce jater a nadměrné užívání alkoholu. K jaterní cirhóze může vést také obstrukce žlučových cest a chronické srdeční městnání.

 

Příčinou úmrtí cirhotiků jsou častěji následné komplikace onemocnění než vlastní poškození jater. Jedná se především o krvácení z jícnových varixů, hepatocelulární karcinom, zánětlivé komplikace (hlavně plicní) a selhání ledvin. Nejvíce cirhotiků je ve Francii a v Itálii, což může být způsobeno jejich nadměrnou konzumací vína.

 

Podle charakteru příznaků rozlišujeme kompenzovanou a dekompenzovanou formu jaterní cirhózy.

 

Kompenzovaná cirhóza svými projevy připomíná chronický zánět jater. Nemocní si stěžují na nespecifické příznaky, jako například pocity plnosti po jídle, změny stolice, lehké otoky v oblasti kotníků a noční močení. U žen se mohou objevit poruchy menstruačního cyklu ve smyslu vynechání menstruace, nebo úplného vymizení. Lékařské vyšetření prokáže zvětšení jater a postupně také zvětšení sleziny. Onemocnění pozvolna přechází ve fázi dekompenzace.

 

Dekompenzovaná cirhóza se projevuje různě. Nemocní si stěžují na nepřekonatelnou únavu, slabost, vyčerpanost, nechutenství, úbytek svalové hmoty, zvětšování břicha a otoky. U žen jsou časté poruchy menstruačního cyklu, muži si stěžují na pokles libida a potence. Časté jsou bolesti kloubů a páteře.

 

Nemocný cirhózou mívá velké břicho, tenké končetiny, vypadá unaveně a má zpomalené reakce. Jeho kůže je bledá až ikterická s četnými pavoučkovými névy. Rty a jazyk jsou červené („lakované“), na dlaních bývá erytém. Typické jsou projevy sklonu ke zvýšené krvácivosti,  petechie (drobné tečkovité krvácení do kůže či sliznic), podlitin, krvácení z dásní, nosu atp. U mužů mizí ochlupení hrudníku, často se objevuje gynekomastie a může dojít až k atrofii varlat. Na břišní stěně jsou zvýrazněné cévy, jako důsledek vzniku kolaterálního oběhu. Břišní stěna je ochablá, a proto se snadno tvoří kýly. Játra jsou zvětšená, na pohmat tuhá s ostrým okrajem. Postupně se zvětšuje také slezina. Objevují se otoky dolních končetin různého rozsahu.

 

Léčba a prevence

V počátečních stádiích je důležitá rozumná životospráva, dieta a umírněná konzumace alkoholu. V dalších stádiích zmírňujeme projevy onemocnění a v pokročilých stádiích lze zvážit možnost transplantace jater. Mezi preventivní opatření patří kromě omezení užívání alkoholu i očkování proti viru žloutenky typu A a B.

 

Jak si mohu pomoci sám

Je nutná návštěva lékaře. Sami si jaterní cirhózu nevyléčíte. Je to onemocnění s častou úmrtností. Prevencí je vyvarování alkoholu. Lidská játra mají vysokou regenerační schopnost, takže i alkoholici, kteří přestanou pít, mají šanci, že se játra opraví, pokud ještě nedosáhly stavu nemoci. Nebezpečné jsou i některé léky. Například i předávkování Paralenem může dojít k poškození jater.