Bronchitida neboli zánět průdušek je akutní nebo chronický zánět výstelky velkých dýchacích cest v plicích. Může být akutní nebo chronická. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu.

Akutní bronchitida je nárazové přechodné onemocnění, vyznačující se horečkou a kašlem, která odezní během dvou týdnů, chronická bronchitida (CHB) je dlouhodobý problém s přetrvávajícím kašlem několik měsíců a i když bývá považována za „banální kuřácký kašel“, vede velmi často k chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Ta bývá příčinou trvalých obtíží a invalidity a u nás jí trpí téměř každý pátý obyvatel. Při chronické bronchitidě přetrvává kašel s vykašláváním zbarveného hlenu několik měsíců, pak může ustat a po čase se opět vracet i po celé roky Pro kuřáky je rozhodně toto onemocnění velmi nebezpečné.

 

Příčiny nemoci

Na vzniku bronchitidy se může podílet pomnožení virů nebo bakterií. Následkem je hromadění sekretu a hlenů, způsobující neustálý kašel, který se může zhoršovat, když jsou hleny infikovány. Akutní bronchitida se může rozvinout náhle, po běžném nachlazení, chřipce nebo opakované akutní infekce dýchacích cest. Nejčastěji může být vyvolána virovou, méně často bakteriální infekcí třeba Streptokokem. Často se zánět průdušek kombinuje se zánětem průdušnice a jde pak o tracheo-bronchitidu. Další příčinou jsou dlouhodobé dráždění dýchacích cest tabákovým kouřem, uhelným prachem, dráždivými výpary či znečištěným ovzduším. Akutní či chronickou virovou nebo bakteriální nákazu může způsobit i zvýšená únava či přepracování. Rovněž psychosomatické příčiny, hlavně zadržené konflikty mohou nemoc rozvinout. Ale hlavní příčinou chronické bronchitidy je kouření cigaret. Na vzniku CHB nemá vliv kouření doutníků a dýmky. Je ale i určitá vrozená citlivost průdušek, proto se CHB u stejně silných kuřáků nevyvíjí stejně rychle a na pozoru by měli být rovněž alergici a pracující v chemickém průmyslu.


Příznaky nemoci

Hlavním příznakem akutní bronchitidy jsou vytrvalý kašel, zejména ráno po probuzení, vykašlávaní hustého hlenu, dušnost, bolesti na hrudníku, dýchací potíže, bolesti hlavy, ve svalech, kloubech a zádech, zvýšená teplota nebo horečka a celková slabost.

Hlavním projevem chronického zánětu průdušek je chronický kašel trvající alespoň 3 měsíce v roce., 2 roky po sobě, spojený s vykašláváním různých hlenovitých až hleno-hnisavých sekretů, někdy s příměsí krve. Při chronické obstrukční plicní nemoci se k projevům přidává ještě postupně narůstající dušnost, nejprve jen při námaze, později i v klidu únava a nevýkonnost. Vlivem sníženého množství kyslíku v krvi mohou být kůže a sliznice promodralé, v pokročilejších stádiích se objevuje hubnutí a celková sešlost. Toto onemocnění zhoršuje průtok krve plícemi, a proto postupně dochází k selhávání pravé srdeční komory.


Léčba nemoci

Zajděte k lékaři a nechte se řádně vyšetřit. Při akutní bronchitidě si vlezte do postele, dodržujte klidový režim, užívejte bylinky nebo léky podporující vykašlávání a hodně pijte. Pokud je to s vámi vážné a jste kuřák, přestaňte kouřit, případně změňte zaměstnání. Po konzultaci s lékařem začněte cvičit a zvyšujte svou fyzickou aktivitu třeba rychlou chůzí, během, plaváním, cyklistikou apod. Na dechové obtíže jsou podávány léky, nejčastěji ve formě aerosolů, které jsou vdechovány a způsobují roztažení průdušek. Akutní i chronické příznaky bronchitidy je možné účinně ovlivnit užíváním potravinových doplňků. Do jídelníčku zařaďte česnek jako přírodní antibiotikum a cibuli, které mají protizánětlivé účinky. Dostatečně pijte vodu a bylinné čaje. Vyhněte se hlenotvorným potravinám jako jsou mléčné výrobky, cukr a slazené ovoce, bílá mouka a nadýmavé zelenině.


Co nám pomůže

Které doplňky užívat při bronchitidě

Každodenní multivitaminový a minerální doplněk může pomoci předcházet nachlazení a jiné běžné infekcím, které mohou vyvolat bronchitidu. Jinými doplňky si zase můžete posílit imunitu nebo uvolnit hleny při vykašlávání. Doplňky určené pro akutní bronchitidu užívejte jen v průběhu onemocnění, pro chronickou bronchitidu je musíte užívat dlouhodobě. Důležitý při likvidaci hlenů a hojení poškozené plicní tkáně je Vitamin C a E, užívejte ho společně s účinnými antioxidanty flavonoidy (nebo bioflavonoidy), což jsou přírodní antivirové a protizánětlivé látky. Při akutní bronchitidě pomáhá zřeďovat hlen mateřídouškový čaj. Oman pravý a jitrocel napomáhá vykašlávání, tymián uvolňuje hleny a zázvor stimuluje činnost plic. Léčivky třapatka (echinacea) a kozinec mají antibakteriální, antivirové účinky, podporují imunitu a prevenci. a proto je můžete použít k prevenci. Černá ředkev, ptačinec, jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) a divizna uvolňují ucpané plíce a průdušky a podporují v nich krevní oběh. Při bronchitidě nám může pomoci i aromaterapie. Do koupele přidáním cypřišového nebo eukalyptového éterického oleje, inhalacemi nebo masáži hrudníku si přivodíme příjemné uvolňovací pocity.

Z čínské medicíny doporučujeme pro podporu imunity reishi, cordyceps nebo bylinkové přípravky.