Artróza je nepříjemné degenerativní onemocnění kloubů postihující především velké nosné klouby dolních končetin. Artróza se vyskytuje se až ve vyšším věku, hlavně u lidí s nadváhou a u věku nad 50 let. Artritida je zánětlivé onemocnění u kloubů, většinou revmatického původu, objevující se již v mladším věku.

Klouby osob trpících artrózou postupně ztrácejí chrupavku, která je pokrytá hladkou, gelovou hmotou, tlumící nárazy a zabraňující kostem v přímém dotyku. Nejčastěji bývají postižené klouby prstů, kolen, kyčlí a páteře. Pokud vzniká zánět a poškození chrupavek i vazivových tkání v okolí kloubu, jde již o chronické onemocnění revmatoidní artritidu. Obě tyto nemoci mají různé příčiny, doplňující léčba může ale být podobná.

 

Příčiny artrózy a artritidy

Artróza může být důsledkem dlouholetého opotřebování a poškození kloubů. Příčinou může být i dědičnost, nadváha a neschopnost organismu regenerovat chrupavčitou tkáň. Společné je jim to, že chrupavky pokrývající kloubní hlavice se ztenčují a mizí, což může být velice bolestivé.


Příznaky artritidy

Únava, úbytek na váze, zvýšená teplota a ztuhlost kloubů, po kterých za několik týdnů následuje zarudnutí a bolestivý otok v oblasti zápěstí, prstů, kolen, kotníků. Okolí kloubů bývá výrazně teplejší.


Příznaky artrózy

Mírné bolesti, ztuhlost kloubů a omezená pohyblivost, zvláště ráno a po odpočinku se problémy zvolna zhoršují.


Léčba nemoci

Při prvních příznacích kloubního nemocnění navštivte lékaře. Na základě rentgenového vyšetření lékař stanoví klasickou léčbu s analgetiky, fyzikální s balneologickými a vodoléčebnými procedurami a léčebnými rehabilitacemi, nebo léčbu chirurgickou.


Co nám může pomoci

Antioxidanty, jako vitaminy C, E a zinek, se užívají u obou nemocí k ochraně buněk před poškozením. Glukosamin, cukr, který je jedním ze stavebních kamenů chrupavky, patří k nejúčinnějším lékům zmírňující kloubní bolesti obou nemocí, užívání ,musí být dlouhadobější.Tento prostředek a jiný mu podobný lze je kombinovat i s analgetiky. K doplňkům vhodným k užívání s glukosaminem patří niacin, který je zvláště účinný při bolestech v kolenou, stromová pryskyřice z boswelie a namibijská bylina ungárie můžou zastavit zánět a umožnit výstavbu chrupavky. Záněty tlumí i doplňky s obsahem rybího tuku, jako Omega 3 mastné kyseliny, zvláště při revmatoidní artritidě. Mírně, bez zátěže cvičte, věnujte se plavání a chůzi. Nedopusťte, aby ztuhlé klouby omezily vaši fyzickou aktivitu, neboť nehybnost oslabuje svaly v okolí kloubů a tím je ještě více destabilizuje a zvyšuje bolest. Bolestem ulevuje i místní aplikace 20 minutového tepla nebo chladu aplikovaná 3x denně.


Zajímavosti:
Lidové léčení doporučovalo proti artrózním bolestem nošení měděného náramku, kůže totiž vstřebávala trochu tohoto protizánětlivého minerálu, avšak doplňky s mědí a zinkem zajišťují pravidelnější příjem.


Pro zmírnění artrózy mazání z mrkeve, křenu a kmínu

Ingredience: 1 lžíci nastrouhané mrkve, 1 lžičku kmínu, 1 lžíci nastrouhaného křenu

Postup: Vodu smícháme se všemi ingrediencemi a necháme 5 minut povařit. Přes den potíráme bolestivá místa.

Babiččiny rady: Při záchvatu bolesti vezměte zelný list, nahřejte na kamnech nebo pomocí žehličky a použijte jako obklad, který přiložíte přímo na bolestivé místo a překryjete obvazem. Místo zelí můžete zkusit léčivé bylinky jako mátu, levanduli či rozmarýn. Proti bolestem kloubů zabírá čaj, který si připravíte z nati pampelišky, sporýše, kopřivy, máty a měsíčku. Naložením květu kaštanu do lihu, získáte účinné k mazání při bolestech nohou a artróze.