Bolest v krku

Bolest v krku je sice jen příznakem onemocnění, ale bez vhodného léčení se samotnou nemocí snadno stává. Pocit škrábání a pálení, který začíná vzadu v ústech a šíří se dolů k hrtanu, je převážně vyvoláván zánětem. Následkem infekce je zarudnutí, zduření a bolest v krku.

Příčiny nemoci

Příčin může být hned několik jako stres a únava či nachlazení. Nejčastějšími příčinami bolestí v krku jsou ale bakteriální a virové infekce, způsobené i alergií, znečištěným ovzduším, suchým vzduchem a tabákovým kouřem. Viry vyvolané nachlazením napadají sliznici v hrdle přímo, při alergii vzniká bolest v krku díky přítomnosti většího výskytu hlenu a otoku sliznic. Při virové infekci bývá nástup bolestí prudký, ale její proběh je mírnější a bolest rychleji odchází. Bakteriální infekce má těžší průběh, bývá provázena horečkou a silnou bolestí při polykání.

Příznaky nemoci

Hlavními příznaky jsou zarudnutí, pálení nebo bolest v krku vystřelující až do uší, ztížené a bolestivé polykání, pocit překážky v krku, chrapot či zvětšené krční uzliny.


Léčba nemoci

Bolení v krku bývá ošemetné, raději vyhledejte lékaře, hlavně pokud je bolest v krku velmi silná a máte velké polykací potíže, máte-li horečku přes 38°C bez příznaků nachlazení a objeví-li se současně i vyrážka, může se jednat o bakteriální infekce. Lékaře navštivte i při mírných bolestech v krku přetrvávající jeden týden.


Co nám může pomoc
i

Bolest v krku se účinně může vyléčit pomocí přírodní léčby, která přináší nejen úlevu od bolestí a jiných nepříjemných pocitů, ale může ztlumit i zánět v hrdle. Doplňky posílí vaši imunitu, pomáhají hojit zanícenou tkáň v hrdle a zmírnit bolest. Dají se užívat společně a tak dlouho, dokud trvají příznaky, mohou se kombinovat s volně prodejnými léky i s předepsanými antibiotiky a dobře poslouží jako prevence. Hlavními doplňky jsou vitamin C, česnek a echinacea, které mají antivirové a antibakteriální vlastnosti a doporučují se při prvních známkách podráždění v hrdle. Zinek zažene bolest a postará se o zkrácení nemoci. Mezi účinné léčivky patří americký jilm, který potlačuje infekce a alergické reakce, dále proskurníkový kořen, vodilka, lékořice, malinové listí, šalvěj, borůvka, černý rybíz, tymián, šalvěj a mocná aloe. Pokud jste užívali antibiotika, konzumujte dostatek probiotik. Při potížích se rovněž doporučuje časté kloktání během dne, účinný priznicový zábal, zvlhčovač vzduchu, který brání vysychání sliznic, větší konzumace vlažných a teplých tekutin a určitě po dobu nemoci nekouřit a vyhýbat se zakouřeným prostorám.

 

Můžete vyzkoušet: BCX4.9-1229,  BCX5.8-1258 či BCX5.9-1259 od Sinecury. Pro posílení imunity doporučujeme Reishi, Cordyceps, Outkovku nebo si vyberete z jiných produktů například zde

 


Bylinková kloktadla:
1 lžičku směsi vodilky, lékořice, malinového listí a amerického jilmu zalijeme šálkem horké vody, necháme 10 minut louhovat, poté scedíme a teplým odvarem kloktáme několikrát za den. Nebo 1 lžičku šalvěje, můžeme smíchat s tymiánem, zalijteme 200 ml vroucí vody, necháme zchladnout, scedíme a kloktáme. Pro výplach úst a hrdla při angíně a nachlazení můžeme použít borůvku černou nebo černý rybíz


Rady babiček:
Smícháme velkou sklenici vlažné vody se lžící domácího jablečného octa a několikrát denně kloktáme. Od bolesti si můžeme ulevit konzumací zázvorové kašičky či zázvorového čaje s citrónem a medem. Skoro vždy léčily bolest zábaly a osvědčeným 2 - 3 denním priznicovým obkladem. Na jemném struhadle nastrouháme větší cibuli, rozprostřeme ji rovnoměrně na kus gázy nebo látky, přiložíme na krk a ještě omotáme suchou šálou, výpary z cibule mají blahodárný účinek i na nosohltan a horní cesty dýchací a výsledek se dostaví již po několika hodinách, zábal je možné i několikrát opakovat, místo cibule můžeme použít stejně účinný tvaroh s česnekem. Nebo zábaly s tvarohem smíchaným se syrovátkou či mlékem na kaši, rovněž natřený na kus látky, přiložený na bolavé místo a šálou omotaný udělá své. Proti bolesti v krku se používala i mast, která obsahovala křen a vlaštovičník nebo obklad, který byl namočen do odvaru z celeru a petržele. A aby se z krku uvolnil hlen, doporučovalo se vypít nalačno odvar z anýzu, ibišku a topolového dřeva oslazený medem, či stačilo 3 dny žvýkat hřebíček, který je vhodný při škrábání v krku a zánětu nosohltanu. Moravské babičky by bolavý krk zabalily do pleny namočené teplé vodě a polité v místě přiložení slivovicí, podobně zabalily do kapesníků namočených ve slivovici i chodidla či ruce a překryly nejlépe igelitovým sáčkem a teplou šálou.


Domácí lék z aloe
Ingredience: 300 g aloe, ½ kg včelího medu, 7 dcl bílého vína, 5 dcl čistého lékárenského lihu

Postup: 300 g čerstvé aloe rozmixujeme nebo pomeleme na masovém strojku. Poté smícháme s ostatními ingrediencemi, nalijeme do tmavé láhve, uzavřeme a uložíme na dobu 5 dní na tmavé místo. Po 5 dnech se procedí jen tolik tekutiny, kolik je jí třeba na týden. Prvních 5 dní užíváme 1 lžičku 3x denně každé 2 hodiny před jídlem, pak 1 hodinu před jídlem 1 lžíce. Užívání se doporučuje po dobu 2 - 3 týdnů, nejlépe je 2 měsíce v roce. Lék potěší všechny, kteří věří v mnohostranné léčebné účinky této zázračné rostliny. Léčí TBC plic, žaludeční vředy a jiné vnitřní zánětlivé nemoci, za dva dny dokáže vyléčit chřipku i angínu, vyléčí se nejen zastaralé nemoci, které trvají i roky, ale i nemoc žaludku, trvalé bolesti hlavy, srdce, astma, ekzémy, sklerózu, revma, ledvinové otoky, srážlivost krve, ženské nemoci a jiné. Pro nápoj používáme aloe starou 3 – 5 let, řezanou až devátý den po zalití.