Cystitida je zánět močového měchýře a močové trubice, odvádějící z močového měchýře moč. Toto onemocnění postihuje mnohem častěji ženy. Léčení má být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin.

Příčiny nemoci
Cystitida je důsledkem bakteriální infekce. Normální moč je sterilní, neobsahuje žádné bakterie. Pouze cestou z močového měchýře se smývá malé množství bakterií ze sliznice močové trubice. Někdy však bakterie v močových cestách imunitní obranu organismu přeperou, rozmnoží se a vyvolají zánět. Pokud se častěji potlačuje nucení na moč, může se zvyšovat pravděpodobnost zánětu močových cest a močových infekcí. K jejich vzniku může také přispívat nedostatek osobní hygieny a těhotenství, při kterém je močový měchýř stlačován plodem a nemůže se dobře vyprazdňovat.

Příznaky nemoci
Mezi časté příznaky patří palčivé pocity nebo bolest při močení, časté nucení na moč, vymočení jen nepatrného množství moči přes silné nucení, zapáchající, zkalená nebo nezvykle tmavá moč a křeče nebo pocit tíže a bolesti v oblasti podbřišku.

Léčba nemoci
Léčení by mělo být okamžité a většinou si vyžádá antibiotika, protože recidivy těchto infekcí mohou vést k závažným onemocněním ledvin. Vyhledejte lékaře pokud pocity pálení, bolesti a jiné příznaky trvají déle než 24 až 36 hodin i přes domácí léčení,  pokud je pálení provázeno výtokem z pochvy nebo penisu, obsahuje-li moč krev nebo pokud jsou shora uvedené příznaky provázené bolestí v zádech, zimnicí a horečkou.

Co nám pomůže
Doplňky a bylinky začněte užívat již při prvních známkách pálení při močení. Začněte vitaminem C, který okyselí moč, která se tak stává nehostinnou pro bakterie. a klikvou, jejíž šťáva podle výzkumů výrazně snižuje riziko onemocnění a zároveň také posiluje imunitní systém, rovněž okyseluje moč, ale mnohem důležitější je, že brání infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest. Doplňky lze užívat společně s echinaceou, léčivkou, která zvyšuje obranyschopnost imunitního systému. Pijte hodně tekutin, aby se odplavovaly bakterie a toxiny. Léčitelé používají při léčení zánětu močových cest mnoho různých bylinek, ať už jednotlivě nebo ve směsích. Patří mezi ně bezinkový květ, pýr plazivý, přeslička, buchu (agathosma), Medvědice lékařská, Řepík lékařský, kopřiva a planá mrkev. Lze je užívat jako tinkturu nebo čaj. Přírodní produkty zkoušejte do 36 hodin, a nezmizí-li obtíže, vyhledejte lékařskou pomoc. Doplňky můžete užívat společně s antibiotiky a pomoci tak léčbě.

Co ještě dělat
Pijte sklenici vody každou hodinu, slabého heřmánkového čaje, brusinkové, celerové a mrkvové šťávy nebo každou hodinu vypijte jednu čajovou lžičku zažívací sody rozpuštěné ve vodě, nejméně 3x po sobě. Vymočte se vždy hned, když pocítíte nucení, udržujte zevní pohlavní ústrojí a krajinu kolem konečníku čistou a suchou. Před pohlavním stykem a po něm se omyjte. Krajinu konečníku omývejte vždy zpředu dozadu, abyste zabránili zavlečení bakterií do močových cest. Mezi nohy si položte láhev s teplou vodou zabalenou v ručníku. Pomůže to zmírnit pálivé bolesti při močení. Noste bavlněné prádlo, a po cvičení nebo plavání se rychle převlékněte do suchého prádla.
Protiinfekční bylinkový čaj si připravíte přelitím dvou lžiček směsi buchu, kukuřičných vousů a plané mrkve (Daucus carrota) šálkem horké vody, necháte 15 minut louhovat a scedíte. Sladíme medem. Uklidňující účinek má odvar z ječných krup s medem a citrónem.