Housenice čínská (Cordyceps sinensis) patří do řady zázračných léčivých asijských hub. Je to velmi vzácný, parazitující druh, žijící ve vysokých nadmořských výškách Himalájí. Velké množství účinných látek z ní dělá naprosto unikátní potravinový doplněk.

Má protirakovinné účinky, podporuje imunitu, má významné antioxidační účinky, podporuje látkovou výměnu a vylučování škodlivých metabolitů, pozitivně ovlivňuje činnost jater (mj. u cirhóz) a ledvin, plic. Tradičně se používá pro doplňování plic (kašel, dušnost a alergie).

Doplňuje síly v sexuální oblasti. Je to přírodní antibiotikum, potlačuje mnohé škodlivé bakterie (pneumokoky. streptokoky, zlaté stafylokoky), má protizánětlivé účinky. Také má omlazující a obnovovací účinky. Tradičně je považován za produkt schopný udržet svěžest mládí. Snižuje hladinu lipidů a cholesterolu v krvi, pomáhá regulovat a rozpouštět tromby. Obnovuje pokožku bez lesku. Pro jeho sílu ho čínští vrcholoví sportovci hojně využívají po tréninku pro znovuobnovení sil organismu. Je to významný prostředek na zmírňování vedlejších účinků radioterapie i chemoterapie.

Ale: poptávka po této houbě je tak velká, že je vědomě některými společnostmi nahrazována jiným druhem housenice – Cordyceps militarium, který by v drsných vysokohorských podmínkách vůbec nepřežil a který je velmi hojný v nížinatých oblastech v úrovni moře. Ten ale zdaleka nedosahuje kvality toho vysokohorského a naopak spíše lidský organismus zatěžuje a způsobuje snižování imunity. Tato záměna bývá tak častá, že někteří čínští informovaní odborníci nevěří jakémukoliv prodávanému cordycepsu, pokud si jej sami nepřivezou přímo z hor. Mezi ověřené výrobky patří např. výrobky společnosti MRL.