Pórnatka kokosová není v západní medicíně není tak známá jako jiné léčivé houby – Cordyceps, Outkovka či Reishi, ale v Asii je velmi ceněná, respektovaná a považovaná za jeden z nejlepších přírodních produktů, podporujících slezinu.

Kromě nejrůznějších a až neuvěřitelných zdravotních účinků je vysoce ceněna i pro svou velmi dobrou stravitelnost. Ve volné přírodě roste podobně jako evropské lanýže pod zemí. Pórnatku kokosovou byste mohli najít v teplejších oblastech Číny, Japonska nebo na americkém kontinentě. Američtí indiáni z ní dokonce dělali chleba. Evropští osadníci, když viděli, jak ji indiáni kopou ze země, ji nazývali Indiánské brambory. Zmínka o porii je již v čínské Knize písní z 11. století př.n.l. Plodnice dorůstají do velikosti kokosového ořechu a nejsou až takovou vyjímkou plodnice, které váží přes 30 kg.

V Číně se tradičně používá i jako tonikum pro starší a nemocné lidi, naopak dětem se podává pro správný růst díky svým výživovým vlastnostem. Má protinádorové, tonifikační a antimutagenní účinky. Používá se při nespavosti, nervozitě, vyčerpání, únavě, malátnosti, při únavových stavech, kdy se doporučuje užívat společně s cordycepsem. Podporuje trávení, podává se při průjmech, podporuje správnou činnost močového měchýře, správnou arytmii, podává se při horečnatých onemocněních, otocích, posiluje slezinu a odvádí vlhkost.

Vědci objevili mnoho léčivých látek, např. polysacharidy Beta-pachyman a Poriatin. U Poriatinu bylo prokázáno, že zvyšuje protinádorový účinek některých cytostatik.
U Beta-pachymanu se prokázalo kromě protinádorových účinků i možnost modulovat imunitní systém. Z pórnatky se vyrábí i řada kosmetických přípravků.

Pórnatka kokosová ke koupi zde