Dr. Chris Newton, PhD, Cytogenex Ltd, 121 Westbourne Avenue, Kingston-upon-Hull, HU5 3HU East Yorkshire, Británie Dr. Newton je vyšším nadřízeným členem správní rady Univerzity Hullské školy medicíny a vyšším nadřízeným hostujícím členem správní rady Max-Planckova institutu v Mnichově.

V roce 2003 byly laboratoře Cytogenex požádány společností Mycology Research Laboratories Ltd. (MRL) o určení, zda ve formě biomasy vykazuje housenice čínská {Cordyceps sinensis) ve standardních testech toxicity jakoukoliv závažnou toxicitu. Laboratoře Cytogenex proto vyvinuly systém založený na linii jaterních buněk HepG2. Připravilo se pět koncentrací vodního extraktu housenice (po dílech 50, 25, 12,5, 6 a 3 ni; 10 mg/ml - 0,6 mg/ml v konečných koncentracích) a přidaly se do buněčné linie HepG2. Buňky byly monitorovány každý den v pětidenním období na znaky buněčné smrti. V prvních 48 hodinách nebyla v mikroskopických pozorováních zaznamenána žádná výrazná reakce. Po uplynutí dalších 72 hodin bylo jasné, že buňky v přítomnosti vyšších dávek extraktů housenice (25 a 50 Lil) rostly pomaleji.

V odděleném experimentu byly buněčné linie HepG2 zasazeny do kultivačních misek a byl přidán podíl housenice (50 Lil). Po 48 hodinách byly do buněčných linií HepG2 za přítomnosti extraktu housenice přidány dávky peroxidu vodíku (H202) v daném rozmezí (200 až 600 μM). Výsledky ukázaly, že ve vyšších dávkách oxidantu extrakt z Cordyceps sinensis zčásti blokuje pokles množství životaschopných buněk vyvolaný H202 Podle vymezení cytotoxicity, formulovaného laboratoří Cytogenex, vodní extrakt housenice čínské {Cordyceps sinensis) v tomto (a pravděpodobně ani v jiném buněčném systému) určitě není toxický.
Pro celou zprávu o tomto experimentu kontaktujte, prosím, Cytogenex e-mailem na adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Kromě těchto studií určujících bezpečnost extraktů z houbové biomasy může Cytogenex nabídnout i certifikační služby v případech, kdy může být shoda přípravku porovnávána s dříve verifikovaným vzorkem. Tato služba využívá techniku porovnávání DNA. Pro další informace ohledně poskytovaných služeb v oblasti kvality a bezpečnosti nutričních produktů navštivte stránky www.cytogenex.com .

Zdroj: Mykologické novinky, Pragon