Imunomodulační a protinádorové účinky. Příznivě působí u ekzémů, kožních alergií, hemoroidů, křečových žil. Přírodní zdroj statinu, snižuje cholesterol, cukr v krvi, má antibiotické účinky, podporuje imunitu, atd.

Hlíva ústřičná 

latinsky: Pleurotus ostreatus

japonsky: hiratake

čínsky: pinggu 平菇

další názvy oyster mushroom

Klobouk: 4 - 30 cm široký, v mladí plochý s podvinutým okrajem, později vějířovitý, měkký a pružně masitý, hladký, lysý, barvy popelavě šedé až modrošedé, někdy s modrým nádechem, jindy barvy zelenošedé až zelenočervenavé, okraj dlouho široce podvinutý, posléze tupý, ve stáří slabě plstnatý.

Lupeny: daleko na třeň sbíhavé, vysoké, husté, zřídka vidlené, měkké, často příčnými žilkami pospojované. barvy bílé až šedavé, ve stáří až fialovějící.

Třeň: 1 – 7 cm vysoký, 0,5 - 3 cm silný, válcovitý, většinou postranní, tuhý, vlásenitý, v místě přirůstání ke dřevu je plstnatě chloupkatý a kyjovitě zduřelý, bělavý. Někdy dokonce i chybí.

Dužnina: bílá až bělošedavá, vláknitá, v mládí měkká, později dosti tuhá a pružná, ve třeni korkovitá, chuť mírná až nakyslá, vůně houbová - chorošová, někdy i po rybách.

Výtrusný prach: bílý až šedavý, někdy i nafialovělý, výtrusy skoro válcovité, hladké bezbarvé, neamyloidní, velikosti 7,5-12 x 3-4 µm.

Naměřeny výtrusy: 20.12.2008 8,5-11,2 x 3,5-4,2 µm.

Hlíva ústřičná roste v trsech, jeden klobouk nad druhým. Jestliže ji ze stromu opatrně sejmeme, je obvykle krásně čistá.

Roste od konce léta, kdy noční teplota klesna pod 10 °C až do jara, dokud denní teploty nepřekročí 22 °C. V mrazech neroste, i když jí nevadí ani několikanásobné přemrznutí a při mírnějších zimách ji můžete najít třeba i v únoru.   Její mycelium neuvěřitelně dobře snáší i třeskuté mrazy. Svojí rozkladnou enzymatickou aktivitou je schopno samo sebe "ohřát" a dřevo tak úspěšně požírá i při teplotách těsně nad nulou. Roste na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách.

Doma se dá úspěšně pěstovat v podstatě celoročně, vyžaduje teplotu do 20 °C a alespoň 80 % vlhkosti. Po dobu nasazování plodnic potřebuje 10 hodin světla (můře být i umělé). Pro start fruktifikace je dobré uštědřit jí chladový šok-pod 10°C, nevadí jí ani mráz a čím je šok výraznější, tím víc plodnic nasadí.

 

Je velmi podobná hlívě plicní, která je světlejší barvy a roste na podobných stromech v teplejších obdobích od jara do podzimu.

Hlíva ústřičná je široce rozšířená houba rostoucí po celém světě, roste v mírném pásmu i v subtropických lesích.

Jedlá a chutná houba. Je to naše nejprodávanější houba na trhu a má příznivé účinky na lidský organismus, našly se v ní látky s protinádorovou aktivitou. Vlákna podhoubí jsou masožravá a žerou červy, kteří jsou ve dřevě. Je rozšířená po celém světě.

Je oblíbená i v čínské medicíně. Chválena byla již v čínské básni z dynastie Sung v 5. století našeho letopočtu. V poslední době se využívá zejména její schopnosti snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi, aniž by se snižovala hladina inzulinu.

Antibiotický účinek. Zdroj antibiotika pleurotinu.

Podpora imunity. Např. u imunitní oslabenosti, civilizačních chorob, fyzickém i duševním vyčerpání.

Ztuhlost šlach a svalů, posílení žil, strnulost končetin, houser. 

Přírodní zdroj minerálů a vitamínů. Obsahuje vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B5 (niacin), B6 a B7 (biotin), B9 (kyselina listová/folová), C, D2, K, P (bioflavonoidy), stopové prvky selen, zinek, bor, jod, 8 aminokyselin, kvalitní proteiny, nenasycené mastné kyseliny (kyseliny linolenová, olejová), vlákninu.

Podpora růstu mladých buněk. Specifický obsah velkého množství kyseliny listové (vitamín B9) podporuje buněčnou tvorbu i v kostní třeni, nedostatek listové kyseliny způsobuje poruchy růstu vlasů, kostí, zánětlivé změny na pokožce úst, snížení počtu bílých krvinek.

Kardiovaskulární účinky. Snižování vysokých hladin lipoproteinů o velmi nízké hustotě (VLDL) v krevní plasmě a triglyceridů.

Cholesterol pod kontrolou. Přírodní zdroj statinu, v současnosti nejúčinnější látky snižující vysoké hladiny cholesterolu (prevence aterosklerózy).

Imunomodulační a protinádorové účinky.

Příznivě působí u ekzémů, kožních alergií, hemoroidů, křečových žil

Obsahuje železo-transportní bílkoviny,které ho dopravují na místo vstřebávání ve střevech.