Rakovina děložního čípku je v rozvinutém světě pátým nejčastějším typem rakoviny a druhým nejčastějším smrtelným druhem rakoviny u žen. Minimálně 80% žen je infikováno virem HPV během čtyř let od zahájení aktivního sexuálního života. HPV úzce souvisí s celou škálou rakovin, včetně cervikální, vaginální a vulvární.

Vědci na nejrůznějších místech testují jako lék Outkovku – Coriolus versicolor. V Asii je užívání hub jako imunostimulačního prostředku běžné, Evropa jejich účinky objevuje a stává se čím dál populárnější. Coriolus versicolor je jedna z hub, jejíž biomasa je nespecifickým imunomodulátorem, který se osvědčil jako doplňková výživa pro podporu imunitního systému pacientů s rakovinou podstupujících chemoterapii nebo ozařování. Výzkumy proběhly v posledním desetiletí na mnoha mísech v Evropě, např. v září 2004 začal dr. Couto (Portugalský institut onkologie - Coimbra) s klinickým výzkumem, který pak popsal v prezentaci přednesené 23. září 2006 na Královské lékařské fakultě. Z jeho studií plyne, že po srovnání s kontrolní skupinou bylo podávání Coriolusu, jako doplňku pacientkám s LSIL, velice úspěšné: negativní cervikální cytologie u 91 % případů v porovnání s 50 % pacientů v kontrolní skupině, potlačení vysoce rizikového HPV+ ve 100 % případů v porovnání s 0 % v kontrolní skupině. I když autoři projektu zdůrazňují, že tyto výsledky jsou jen předběžné, signalizují, že pro pacientky s LSIL je suplementace Coriolusem přínosná.

zdroj: Mycology research laboratory

pozn: v roce 2014 se na základě lobby farmaceutických společností začala EU na coriolus praktikovat nesmyslný zákon o potravinách nového typu (potraviny, které se neprodávaly před rokem 1997) a naše úřady velmi aktivně začaly dělat razie na prodejce coriolu, jako by se jednalo o nebezpečné drogy. V Japonsku je přitom krestin, vyrábějící se právě z coriolu nejprodávanějším farmaceutikem proti nádorovým onemocněním. Ale v Evropě se ze strachu, že farmaceuti přijdou o obrovské peníze, které jim pojišťovny vyplácejí za chemoterapické a další drahé, především patentované produkty (byliny a přírodní látky totiž nejdou patentovat) coriolus raději zakázali. A tak se coriolus začal prodávat jako veterinární přípravek. Chválabohu za to.