Jírovec Maďal (lidově kaštan) je opadavý, až 30 m vysoký strom s kmenem o průměru až 2 m. Kůra zpočátku hladká, šedohnědá, později až červenohnědá, sbírá se v březnu a dubnu. Listy vstřícné, dlouze řapíkaté s pěti až sedmičetnými listy. Květy jsou bílé, někdy s růžovým nebo žlutým nádechem, v dlouhých svícnovitých latách. V květenství je mnoho jalových prašníkových květů, které mají za úkol pouze zvětšovat květenství a dodávat krásu strumu a přitahovat hmyz.

Květy se objevují v květnu a červnu na 10 - 15 letých stromech. Plod je ostnitá tobolka, z níž ve zralosti vypadávají mastně lesklá semena - kaštany Vůně semene je bez pachu, chuť hořká a štiplavá, získaný extrakt je nažloutle šedý. Jírovec je domovem na Balkánu a v Malé Asii, dnes je pěstovaný ve všech evropských zemích. U nás se hojně pěstuje v parcích a ve stromořadích, často zplaňuje.
Usušená droga je bez pachu a chutná hořce.

Obsahuje:
Květ obsahuje saponiny, flavonový glykosid quercitrin, dále aeskulin, sliz a třísloviny. Kůra je hlavně bohatá na quercitrin. Škrob, kumariny, sbíraná především na jaře na aeskulin, jenž má vlastnosti vitamínu P, díky kterému snižuje propustnost vlásečnic a zvyšuje jejich odolnost. V plodech kaštanu jsou čerstvém stavu obsaženy oleje, glykosidy, saponiny, třísloviny, proteiny a škroby. Usušená droga je bez pachu a chutná hořce. Usnadňuje odkašlávání, ulehčuje rozpouštění hlenu a působí též na cévní systém.

Užití: Jako léčivka s protizánětlivým účinkem je používán především jako prostředek proti žilní nedostatečnosti, pomáhá při křečových žilách a při léčbě hemeroidů, bércových vředů a trombóze, odstraňuje a zmenšuje otoky hlavně lymfatické. Pupenový výtažek má dobrý vliv na zlepšení cirkulace krve v plicích a tím pozitivně ovlivňuje různá plicní onemocnění. Dobře působí na cévní stěny, na jejich pevnost a pružnost. Rozdrcené kaštany můžete použít i jako obklad při akutních zánětech žil nebo jakýchkoliv jiných zánětech, s výjimkou zánětu ledvin, které chtějí suché teplo. Z plodů kaštanu můžeme připravit mast z čerstvě oloupaných a rozmačkaných kaštanů, které smícháme se sádlem a zahřejeme k varu. Druhý den mírně ohřejeme a propasírujeme přes lněné plátno a přelijeme do malých nádobek, které skladujeme v lednici. V některých případech se používá i nálev nebo odvar z kůry kaštanu, který pomáhá upravovat cévní a lymfatické poruchy, působí hojivě při hemeroidech a křečových žilách.

Dalším využitím léčebných účinků kaštanu je naložení květu kaštanu do lihu, určený k mazání při bolestech nohou a artróze.
V době plného květu vložíme 1 – 3 hrsti květů do lahve do láhve s 30 – 40% alkoholem. Necháme zavřené v láhvi nejméně po dobu 3 týdnů na světlém místě, ale ne přímo na slunci. Protřepáváme. Pro zvýšení prokrvení můžeme přidat do 1l lahve 1 čajovou lžičku mletého zázvoru, pak ale musíme častěji protřepávat. Poté přecedíme, slijeme do tmavé lahve a uschováme v chladu a temnu.
Sušený květ se používá vnitřně i vnějšně. Nálev si připravíme z polévkové lžíce přelité 1/4 l vařící se vody. Přikryté louhujeme 20 minut a poté scedíme. Čaj se používá při zánětu horních a dolních cest dýchacích, napomáhá rozpouštění a uvolňování vazkých hlenů, také k zevnímu ošetření kožních zánětů a popálenin a k zlepšení funkci nadledvinek.

Jako léčivka s protizánětlivým účinkem je používán především jako prostředek proti žilní nedostatečnosti, pomáhá při křečových žilách a při léčbě hemeroidů, bércových vředů a trombóze, odstraňuje a zmenšuje otoky hlavně lymfatické, tiší bolesti kloubů.
Květy a kůra se používají při průjmu, katarech střev a horečkách, při záduše, padoucnici a bolestech hlavy.

Tinktura z květů: 10 g sušených květů zalijeme 100 ml lihu 40 %. Dobře uzavřeme a necháme 3 týdny macerovat v dobře uzavřené láhvi na slunci. Potom zfiltrujeme. Užívá se 2x denně 20 - 30 kapek. Jako mazání používáme při dně, revmatismu a neuralgiích.

Tinktura ze semen: Tinktura: 10 g sušených semen zalijeme 100 ml lihu 40 %. Dobře uzavřeme a necháme 3 týdny macerovat za občasného promíchávání. Poté přefiltrujeme. Užívá se 2x denně 20-30 kapek. Jako mazání používáme při dně, revmatismu a neuralgiích.

Tinktura z kůry: Odvar: 2 lžičky drcené kůry dáme do 1/4 litru vody a 1/2 hodiny vaříme. Popíjíme 1-2 šálky denně při zánětech dýchacích cest, hemoroidech, křečových žilách a neuralgických bolestech.

Zajímavosti: Z léčitelského hlediska mají plody kaštanu velký význam hlavně pro svou vlastnost odebírání energie. Jsou nemoci z nedostatku energie a nemoci z přebytku energie, mezi které se řadí i artróza, revma a velmi často i jiné nemoci dolních končetin nebo páteře. Proto je dobré nasbírat na podzim větší množství kaštanů a nosit plody po kapsách, dát si do uzlíčku asi 15 - 20 kusů a umístit je do postele, nejlépe do nohou, a pokud možno je často měnit za čerstvé. Je dobré skladovat kaštany kde se dá, v různých nádobách, v dekoračních předmětech vašeho bytu, a to ve stejné teplotě, jakou máte v ložnici. Uvidíte jak kaštany, ze stejného stromu, ve stejném pokoji, za stejné teploty jsou úplně jiné. Kaštany, které byly použity jako léčivý prostředek v posteli, jsou po pár týdnech scvrklé a po rozloupnutí uvnitř zcela černé. To jak vytahovaly onu patologickou energii z těla. Kaštany, které si uložíte jinam budou čerstvé a uvnitř dužnaté a zelené. Celkově tato terapie pomáhá při všech nemocech, které jsou tvořeny přebytkem energie, což jsou záněty, zvláště pak při křečových žilách, artróze, revmatismu, bolestech páteře, bolestech hlavy, bolestech a brnění nohou, otocích nohou a poruchách lymfatického systému, myomech a chronických zánětech močových cest.

Za války se pro vysoký obsah saponinů používaly plody jako náhražku mýdla. Odvar z listů se používal na oživování barvy vlasů, sušené se vkládaly do šatních skříní i spíže, protože jejich pach odrazuje moly, a to i moučné. Dříve se prostor vyčistil, vymyl a nechal se vykouřit spálením usušených listů, ke kaštanovým se přidávaly i listy ořešáku. Několik hodin se prostor nechal zavřený a motýlci pak o něj přestaly mít zájem.