Kontryhel obecný z čeledi růžovitých je souborný název pro několik desítek velmi podobných druhů, z nichž nejběžnější je kontyhel žlutozlený, kontryhel holý a kontryhel pastvinný. Kontryhel je vytrvalá bylina s krátkým dřevnatým oddenekem, z něhož vyrůstá přízemní růžice listů dlouze řapíkatých, dlanitě laločnaté, na rubu leskle chlupaté, které jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené, většinou s krůpějí vody uprostřed. Květní lodyha je 10 - 30 cm vysoká,  v horní části přímá. větvená. 

Drobné květenství tvoří vrcholový hrozen, složený z drobných vijanů. Bylinka kvete zelenavě žlutě, bez korunních lístků, vytrvale od května do září. Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himálaje a na severu do Grónska. Roste na slunci i ve stínu, na zídkách,od nížin do hor na loukách, pastvinách, prameništích, ve světlých vlhčích lesích, u cest a potoků. Pro léčivé účinky se sbírá nať nebo listy. Nať sbíráme v období plného květu, od května do září, nejlépe kolem deváté hodiny dopoledně, odřezáváním celých rostlin. Sušíme běžným způsobem ve stínu za stálého větrání a občasného obracení. Správně usušený kontryhel si ponechá svou světlezelenou barvu a nahořklou chuť.

Obsahuje: Nejdůležitějšími účinnými látkami v kontryhelu jsou třísloviny, až 8% (především tanin), hořčiny, kyselina salicylová, silice, organické kyseliny, minerální látky, vitamín C, flavony, izoflavony, flavonoly. Kontryhel je také zdrojem fytohormonů, které jsou rostlinné hormony podporujíci v lidském těle procesy řízené vlastními hormony.

Léčivé účinky: Kontryhel je považován za jednu z nejlepších prostředků na nejrůznější gynekologické obtíže. Mírní menstruační bolesti a silné krvácení a ulehčuje ženskému tělu s příchodem klimakteria. Kontryhel posiluje ženské pohlavní orgány, zejména dělohu, zpevňuje podbřišek a tím zlepšuje stav dělohy náchylné k potratům a zvyšuje šanci na otěhotnění. Koupel z kontryhele pomáhá léčit různé kvasinkové nemoci (bílý výtok), zanícené hemoroidy, pomáhá proti svědivosti, zejména u sliznic v oblasti pánve. V lidovém léčitelství je často používanou rostlinu především proti průjmům, střevním katarům, špatném trávení, nadýmání, katarech dýchacích cest, plicní tuberkulóze, žaludečních vředech, cukrovce, vodnatelnosti, jaterních a ledvinových chorobách, zánětech močového měchýře, krvácení a k posílení dělohy před porodem. Zevně se používá k omývání špatně se hojících ran, ekzémů, bércových vředů, ke kloktání při zánětech dutiny ůstní a k výplachům při krvácení z nosu. Šťávu z čerstvé natě se dříve léčily rány, pohmožděniny a vředy. Kontryhel v kombinaci s chmelem, kozlíkem, petrklíčem a vřesem působí jako sedativum. S řebříčkem a měsíčkem jako gynekologikum. Pro zpevnění svalstva a proti výhřezům vnitřních orgánů se užívá s kokoškou. Je také součástí metabolickcýh čajových směsí používaných při redukční dietě. Vnitřně se používá zápar ze dvou čajových lžiček řezané drogy na šálek, který se po 10 minut louhovat. Pije se scezený, neslazený 2x denně. Při silné a bolestivé menstruaci se doporučují dva šálky záparu denně v druhé polovině cyklu. K zevnímu použití slouží buď zápar nebo odvar z dvojnásobného množství drogy

Užití

Nálev se připraví za  2 lžiček na 1/4 l vody, 15 minut necháme vyluhovat a užíváme 2 x denně. Odvar se připraví ze 2 lžic na 1/2 l studené vody, 3 minuty necháme vařit a 15 minut louhovat. Užíváme 6 x denně cca 80 ml. Koupel připravíme z 4 lžic drogy, zalijeme 1 l studené vody, povaříme 3 minuty, necháme 15 minut vyluhovat a přecedíme do koupele. Setrvejte v ní 10 - 15 minut, nebo 200g sušeného kontryhelu zalijeme studenou vodou a necháme přes noc louhovat. Na druhý den odvar ohřejeme a přilijeme do koupele.

Čaj proti otylosti: Příprava: 2 - 4 lžičky drogy vhodíme do 250 ml vroucí vody, necháme jen krátce přejít varem a nakonec necháme ještě 10 minut odstát. Pijeme 2 šálky denně při chorobné otylosti, samozřejmě s dietou, po dobu 14 dní.

Kontryhel v těhotenství
Na užívání kontryhele v těhotenství existují dva názory. Jeden kontryhel doporučuje, protože regeneruje ženské orgány a pomáhá ženám, u kterých hrozí potrat (především v posledních třech měsících). Druhý kontryhel v těhotenství striktně zakazuje, proto je vždy je dobré se před užíváním bylinky poradit se s lékařem.

Čaj z kontryhelové nati při nepravidelné a bolestivé menstruaci (10 dní před počátkem menstruace až do jejího ukončení se pije 1 - 2 šálky po 10 dnů v každém měsíci).
Ingredience: 1 vrchovatou lžíci kontryhelové natě, ¼ l vody
Postup: Nať přelijeme vařící vodou a necháme krátce vylouhovat.Jednu vrchovatě naplněnou lžíci dáme do 1/4 litru vody, jenom spaříme a necháme krátce vyluhovat. Čaj užíváme10 dní před počátkem menstruace až do jejího ukončení se pijeme 1 - 2 šálky po 10 dnů v každém měsíci.

Bylinkový čaje s kontryhelem na otěhotnění
Ingredience: 5 dílů nati kontryhelu, 2 díly nati řebříčku, 2 díly nati šalvěje a tinkturu ze jmelí, 1/2 l vody
Postup: 2 lžíce bylinkové směsi zalijeme půl litrem vařící vody a necháme 10 minut louhovat. Scedíme a přidáme dvě kapky tinktury ze jmelí. Dávku si rozdělíme na 3x a pijeme během dne.

Proti hrozícímu potratu: 1 lžíci drogy spaříme  1/4 l vody, 15 minut necháme vyluhovat a pijeme šálek nálevu 3x denně od 3. měsíce těhotenství.

Kontryhelový čaj: 3 lžičky sušeného kontryhelu zalijeme 1/4 litrem vroucí vody a necháme krátce přejít varem. Asi 10 minut necháme louhovat a poté scedíme. Pijeme 2 šálky denně.

Použití v kuchyni: V kuchyni se doporučuje užíváni mladých listů před rozkvětem, pouze jednou za týden. Má příjemnou, slizovitou, lehce nahořklou chuť. Je vhodný do polévek, omáček, bylinkových směsí, pomazánek, nádivek, majonéz. Listy používáme až do hotových pokrmů, tepelná úprava by neměla trvat dlouho.

Zajímavosti: Starověcí alchymisté připisovali této bylině velkou léčivou moc, odtud i její latinský název alchema. Na dně jejích nálevkovitých listů se dlouho drží kapky rosy, ty alchymisté je sbírali a používali při hledání kamene mudrců. Rosa, která se vytvořila na listech kontryhelu, se sbírala za ranního rozbřesku a byla považována za mystickou a alchymisté je sbírali a používali při hledání kamene mudrců. Díky vědeckému výzkumu se předpokládá, že nejde o rosu, ale o aktivní výměšek listu, ale o velkou koncentraci účinných látek byliny. Jako amulet se nosil k přivolání lásky. Jeho kvítky nesměly chybět ve věnečku družiček při Božím Těle a zavěšovaly se ve stavení, aby chránily před bleskem.