Popis: Andělika lékařská (Archangelica officinalis) je mohutná bylina, až 2 m vysoká s řepovitým oddenkem a hnědými kořeny. V prvním roce svého růstu vytvoří bohatou růžici přízemních listů, ve druhém, třetím a čtvrtém roce kvete. Má až 90 cm velké listy, v obrysu trojboké, až třikrát zpeřené. Koncové květní okolíky mají 30 – 40 paprsků a jsou zelenobílé.  

Výskyt: Evropa a Severní Asie. Nalezneme ji převážně na stinných místech, s kyprou půdou, bohatou na živiny.

Období květu: červenec až srpen

Použitelné části: U anděliky se sklízí plody a kořen, který se vysušený a nařezaný používá jako přísada do nejrůznějších mastí. Kořen se sbírá v září a říjnu druhého roku stáří byliny. Rychle se umyje a suší ve stínu – silnější kořeny se rozpůlí. Teplota sušení nemá překročit 40 °C. Plody se sbírají v srpnu a v září seřezáním zralých částí okolíků. Ty se usuší a vydrolí.  

Účinné látky: silice a terpeny s obsahem felandrenu, pininu, cymolemu, angelicinu, atd.

Účinky: podporuje zažívání a odvodňuje. Usnadňuje odchod žaludečních plynů, při zácpě a je doporučována při střevních bolestech a křečích. Posiluje krevní oběh a lymfatický systém. Používá se při anemii, vysokém krevním tlaku, cukrovce, plicních a ledvinových onemocněních, reguluje menstruaci, má pozitivní vliv na ženské hormony a zdravý vývoj prsou, ulehčuje porod, pomáhá při klimakterických příznacích, zejména u návalů horka. Vykuřováním se posiluje imunitní systém a duše na všech úrovních.Ve velkých dávkách může ale ochromit ústřední nervovou soustavu. Zevně mírně dráždí kůži. Vyvolává přecitlivělost vůči slunečnímu záření. Neměli by i používat pacienti se srážlivostí krve a už vůbec ne v kombinaci s Warfarinem.

Zajímavosti: Tvrdí se, že sílu dali rostlině archandělové. V dávných dobách pomáhala zahánět čarodějnice, chrání před černou magií.
Společně s dračí krví byla svého času užívána k exorcismu. Díky své proslulosti při léčbě ženských nemocí se jí také říká Ženský Žen-Šen. Využívala se již v 6. století př.n.l. Její semena a kořeny jsou častou přísadou do likérů.