Popis: Jednoletá bylina s vřetenovítým oddenkem a s jemně rýhovanou, přímou, nahoře větvenou lodyhou, vysokou až 50 cm. Má listy trojího druhu, vsechny mají velké pochvy. Bílé květy jsou uspořádané v okolíky se 7 - 15 paprsky. Aromaticky voní.
Původ: Přední Asie

Výskyt: Pěstuje se na Balkáně, Španělsku, Indii, Turecku, Mexiku, ve středomořských státech, v teplejších oblastech i v Českých zemích.
Období květu: červen - srpen
Použitelné části: plod, sbírá se

Účinné látky: Plody obsahují hlavně silici (1,5—6 %) s hlavní obsahovou složkou anetholem.

Účinky: protikřečový účinek, silně povzbu­zuje sekreci všech žláz, i mléčných. Uplatňuje se jako karminativum a expektorans zejména v dětské praxi. Silice se částečně vylučují plícemi a příznivě ovlivňují sekretolytickou činnost v dýchacích cestách. Používá se vnitřně v nálevu jako karminativum, expektorans, laktago-gum a chuťové korigens - obden 4 čajové lžičky pomačkaných plodů na šálek vody, v prášku třikrát denně 1 g při poruchách žaludečních a střevních, při křečích trávicího traktu, k odstranění plynatosti a jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích, zejména u dětí. Plod se sbírá v srpnu a v září.
 
Zajímavosti: droga je např. součástí Ipecarinu. Jako koření se používal již ve starověku. Používá se k úpravě chuti léčiv, v průmyslu likérnickém a také při výrobě cukrovinek.

Pozor na záměnu s jedovatým bolehlavem.