Rostliny Aloe Vera patří do čeledi liliovitých. Rostlina je víceletá, suchomilná, sukulentní vyrůstající, až do výše 30 cm, ze zelené růžice držící se při zemi, z které vyrůstají modrozelené kopinaté listy, na konci zašpičatělé, s masitými, často na okraji různě trnitě zubaté. Celé listy jsou posety bílými skvrnami. V masivních listech je rostlina schopná uchovávat velké množství vody, díky čemuž vydrží v nehostinných pouštních místech i několik měsíců bez vody.

Kvete celé léto, na stonku obaleným podlouhlými žlutými květy v hustých řadách. Pochází z Afriky, ale spoustu druhů roste v tropických oblastech Arabského poloostrova, Madagaskaru, Ameriky, a Austrálie. Jen některé rostliny z asi 300 druhů této léčivky obshaují větší množství látek, kvůli kterým je vyhledávána. Tu nejvyšší koncentraci najdeme přímo v listech Aloe vera barbadensis miller. Její odrůda Aloe miloti, kterou si často pěstujeme za okny, obsahuje však výrazně nižší množství hodnotných látek. V listech některých druhů jsou obsaženy sekreční buňky produkující látky s hojivými účinky. Z listů Aloe Vera perfoliata se získává mauricijské konopí. Aloe je také amorfní drogou a u některých druhů s žlutočervenou mízou se objevuje vyšší obsah aloninu, který vyvolává u některých lidí kožní alergii a při vnitřním použití průjem a dráždění střev a ledvin, podobně jako u rebarbory. Ze šťavnatých listů některých druhů Aloe vera se získává šťáva z listů, nebo šťáva s různě vysokou příměsí mízy s čistícím a tonickým účinkem.

Jméno Aloe vera Aloe bylo vzato z arabského slova "alloeh", v překladu lesklý či trpký, avšak Aloe vera nemá jednotný název, neboť se skládá z latexového mléka, z gelu a šťávy, která se z aloe vera lisuje a tyto jednotlivé produkty se od sebe nepatrně liší svým složením a částečně i účinky. Pro své léčebné účinky byla Aloe vera vyhledávána již ve starověkém Egyptě, Čině, Indii, Arábii a Africe. Samotná královna Kleopatra znajíc léčivé účinky, používala Aloe na pěstění své pleti. Každopádně moderní výzkumy potvrzují její blahodárné účinky na lidský organismus a současně se Aloe stává nedílnou součástí kosmetických přípravků.
 
Obsahuje
Gelová šťáva z Aloe vera obsahuje obsahuje 20 aminokyselin, většinu exogenních a endogenních z potřebných 22 pro lidské tělo, které si organizmus není schopen sám vyprodukovat. Z mnoha minerálních látek je v Aloe zastoupen hlavně hořčík, mangan, zinek, vápník, sodík a železo, vitamín C, E, A, beta karoten a B12, chloin, kyselina listová a enzymya zhruba čtyři sta dalších účinných látek. Dále obsažené rostlinné salicyláty a stereoidy mající protizánětlivé účinky, saponiny mající antimikrobiální a antivirové účinky, polysacharidy posilující imunitní systém, biostimulátory, látky hrající roli katalyzátorů, které urychlují regenerační a metabolické procesy a látky s protizánětlivým účinkem. Aloe je také nejbohatším rostlinným zdrojem mukopolyacharidů, z nichž má nejdůležitější úlohu acemanan, jako látka, která aktivizuje imunitní systém. Aloe vera rovněž obsahuje látku lingnibu, která má účinnou schopnost pronikat pokožkou a působí tak i zevnitř těla. Aloe vera má schopnost působit na kůži omlazjícím účinkem a hojit tak rány v extrémně krátkém čase a díky obsahu olejů v rostlině, které jsou žádané jako přísada do v kosmetických výrobků na pokožku celého těla, má široké uplatnění i při výrobě různých kosmetických výrobků.
 
Vnitřní užití Aloe vera
Rostlina účinně pomáhá v léčbě zánětů, žaludečních a dvanácterníkových vředů, dále
bakteriálních a mykotických infekcí, při podráždění trávicího a přecitlivělého střevního ústrojí, jako nedráždivá a pročišťující látka optimalizující poruchy správného příjmu vitamínů a minerálů. Díky efektu zrychlení pohybu střev zabraňujíci dehydrataci napomáhá odstraňovat chronickou zácpu i akutní průjem. Aloe pro své choleretické účinky podporuje detoxikaci jater a vylučování žluče. Dále pomáhá při problémech se slinivkou břišní, při pálení žáhy, při nechutenství, snižuje hladinu cukru v krvi, má příznivý vliv na hladinu cholesterolu, rozšiřuje a čistí cévy. Celkově posiluje organizmus a proto působí příznivě na virové infekce, potravinové alergie a atopický ekzém, zvyšuje odolnost imunitního systému, humorální odolnost krve a lymfy, sníženou odolnost kůže, sliznic trávicího ústrojí, a dalších orgánů. Posílený imunitní systém je pak rovněž schopen zlikvidovat škodlivé plísně a kvasinky, které žijí ve střevech, likviduje i choroboplodné organizmy, které parazitují v konečníku a zmírňuje jeho svědění a zánětlivé stavy. Šťáva z aloe vera je označována za účinný detoxikační prostředek, který zbavuje tělo nežádoucích látek a jedů. Pro podporu detoxikace je obecně doporučeno užívání aloe vera minimálně dvakrát do roka, a to vždy po dobu dvou měsíců. Nejvhodnějším obdobím je jaro a podzim.
 
Vnější použití
Aloe účinně pomáhá hojit kožní poranění i u diabetiků a mykózy. Při aplikaci na poraněná místa působí Aloe mírně anesteticky a ulevuje tak od bolesti ve svalech, kloubech a při artróze i jako doplňující léčba, pomáhá od svědění a otoků. Pro své antibakteriální a protiplísňové účinky se doporučuje k hojení menších řezných ran a odřenin, akné, k hojení popálenin menšího rozsahu, u slunečních spálenin, u popálenin způsobených hořlavinou, elektrickým proudem a radiací při léčbě rakoviny a u omrzlin, kde zabráňuje snížení přítoku krve do postižených oblastí a následnou ztrátu tkáně. Celkově chrání postižená místa před následnou bakteriální infekcí, zmírňuje bolest dásní a dutině ústní a regeneruje poškozené buňky a brání vzniku paradentóze. Klinické průzkumy zveřejnily i příznivé působení při řadě případů i vyhojení ložisek lupenky. Působí jako přírodní zvlhčovač, dodává vlhkost všem vrstvám kůže a chrání ji před infekcemi.