Levandule lékařská - Lavandula officinalis
Ve středověku lidé věřili, že díky své silné vůni odhání zlé démony, staří Římané používali levanduli k provonění vody při koupelích. Původem je levandule lékařská od Kanárských ostrovů přes Středozemí až do Přední Indie, u nás se tradičně pěstuje na chráněných slunných, suchých polohách s převážně vápenitou půdou.

Její rod zahrnuje asi 20 druhů, místy zplaňuje. Bohatě větvený polokeř je 20 - 60 cm vysoký. Stonek přímý, dřevnatější. Listy vstřícné, přisedlé, čárkovité až úzce kopinaté, dolní běloplstnaté, horní šedozelené. Levandule kvete modře až fialově od června až do srpna, květy jsou uspořádány do koncových květenství. Sbírá se květ nebo celá kvetoucí nať, větve se seřezávají za suchého počasí na počátku kvetení, kdy mají nejvíce obsahových látek a suší se nejlépe zavěšené ve stínu. Při sběru květu, se seřezávají pouze koncové klasy, ze kterých se po usušení květy mezi prsty zdrhnou.

Obsahuje: Obsahové látky květu a natě se neliší kvalitou, ale množstvím. Květy obsahují více silice, až do 5%, zejména linalylacetát, linalol, borneol, izoborneol, geraniol, cineol, kafr a další terpeny. Dále silice obsahuje třísloviny, hořčiny, pryskyřice a antokyany. V nati je méně silice, ale více tříslovin.

Užití: Použití natě a květů je shodné. Vzhledem k většímu zastoupení silice v květech je květní droga účinnější. Levandule se podává ve formě čaje nebo éterického oleje, který je velmi oblíbený do aromatických lamp. Koupele s levandulí mají silný, relaxační, uklidňující a uvolňující účinky pro organismus dospělých i dětí. Koupele rovněž napomáhají funkci oběhových poruch, obklady či koupele léčí popáleniny, spálenou pokožku od slunce, špatně se hojící rány, ekzémy a plísně. Doba koupele by neměla přesáhnout 20 minut. Vnitřní užití ve formě čaje uklidňuje, pomáhá při nervové slabosti, hysterii, při poruchách s usínáním, migréně, bolestech hlavy, při třesu končetin, při astmatu, při srdečních potížích, při kašli, žaludečních kolikách, nadýmáních a průjmech. Mírně projímá a je dobrá na játra a žlučník. Potlačuje růst bakterií, odvodňuje a mírně snižuje krevní tlak. Silný odvar či tinktura slouží jako kloktadlo, léčí drobné vřídky, afty a záněty v dutině ústní. Uvolňuje i ochrnutí jazyka a zajíkávání. Odvarem můžeme pravidelně potírat obličej pro zjasnění pleti. Na vnější užití je levandule nejlepší ve formě oleje nebo masti. Bez obav můžeme na kůži použít neředěný olej, který účinně pomáhá při revma, při vykloubeninách, natržených svalech, bolestech, zánětech nervů a migréně. Olej léčí i vředy, infekční rány, povrchové záněty a plísně. Inhalace je výborným prostředkem pro zklidnění a uvolnění svalů při porodních bolestech. Vdechování se urychluje léčba chřipky, angíny a bronchitidy. Pro uskladňování usušené levandule je důležité suché a tmavé místo v dobře uzavřených nádobách, nejlépe ze skla. Doporučená denní dávka je 3 – 5g na čaj, 1 – 4 kapky silice. K provonění pokojů do osvěžovače smícháme 20 kapek levandulového oleje s 50 ml žitné a 50 ml destilované vody. Pro uklidňující koupel dáme asi 100g květů do 1 l vroucí vody a necháme ještě chvíli společně povařit. Poté necháme 5 minut louhovat, scedíme a přidáme do koupele.

Pro spokojený spánek se doporučuje smíchat levanduli s tymiánem, heřmánkem a chmelem. Blinky vložte do sáčku z řídkého plátna a sáček položte vedle polštáře pro dobrý a spokojený spánek.

Uklidňující levandulový čaj  
2 lžičky levandulového květu zalijeme šálkem horké vody, necháme 5 minut louhovat, scedíme a čaj pijeme vlažný.

Zajímavosti: Schopnost levandule působit proti bakteriím, využívali naši předci v oblasti Středozemního moře a Orientu spalováním levandulových snítek jako ochranu u lůžek nemocných nebo v obdobích morových ran. Květy se zdobily podlahy domů a kostelů. Matthioli považoval levanduli za univerzální lék při nervových onemocněních. Kdo má slabý zrak, toho nabádá, aby ustavičně čichal k levanduli. Na počátku 20. století se nálev z květů levandule doporučoval při nechutenství a plynatosti. V kuchyni používaly hlavně květy k dušeným masům a rybám, do voňavých džemů, vyráběly levandulový ocet nebo květy kandovaly. Levandule nejen, že zahání nepříjemný hmyz, jako jsou komáři, mouchy, ale můžeme se s její pomocí zbavit i různých škůdců na rostlinách (mšice, třásněnky, svilušky). Připravíme si roztok z 0,5 l vody 10 kapek levandulového éterického oleje a 4 lžic slunečnicového oleje. Při problémech stačí každý den po dobu jednoho týdne stříkat rozprašovačem rostlinku, nebo roztok použít jen jako prevenci před škůdci. Během mírné zimy může rostlina zůstat venku i je-li pěstována v nádobě, při mrazech pod -10 °C je však nutno kořeny chránit např. zahrabáním nádoby do země nebo alespoň překrytím slámou či chvojím. Pokud levanduli každým rokem v březnu seříznete, získá pevnější tvar a bohatší květenství.

Schválená zdravotní tvrzení:

Normální trávení -relaxace
Spánek
Relaxace - spánek
Duševní pohoda - relaxace