Yzop lékařský - Hyssopus officinalis

Yzop je vytrvalý, 20 - 100 cm vysoký polokeř, rod patří do čeledi hluchavkovitých, zahrnující asi 15 druhů. Jeho domov je od Středozemí do Střední Asie. Preferuje slunné kamenité a skalnaté stráně a stepi, rumiště, lomy a příkopy, na půdách vápnitých.

Lodyha je bohatě větvená, listy vstřícné, téměř přisedlé, čárkovitě kopinaté, tuhé s aromatickými žlázkami. Z úžlabí horních listů vyrůstají květy tvořící koncový lichoklas. Květy jsou modré až fialové, zřídka bílé, kvete od července do září. Kvetoucí vršky mají zvláštní pronikavý, kořenný zápach, chutě i vůně nahořklé. Pro léčivé účely se sbírá kvetoucí nať 1 – 3x ročně, nejlépe na počátku květu, odřezáváním stonků asi 10 cm nad zemí. Yzop můžeme sušit ve stínu, nebo čerstvý nechat zmrazit.

Obsahuje: Léčivka obsahuje 0,3 - 1 % silice, zejména pinen, pinokamfon, isopinokamfon, limonen a sabinen, dále je přítomen flavonový glykosid hesperidin, asi 8 % tříslovin, hořčiny, marubiin, organické kyseliny, etherický olej a trochu pryskyřice.

Užití: V léčitelství se užívá zejména při léčbě zánětu průdušek, při zahlenění, kašli, bronchitidě či astmatu, kde působí desinfekčně až antibioticky, podobně působí i na močové ústrojí. Omezuje pocení, zlepšuje činnost zažívacího ústrojí, povzbuzuje trávení a chuť k jídlu. Působí jako mírné tonikum, má schopnost oživit organismus, zvláště vhodný pro starší věkovou kategorii. Za studena podávaný zabraňuje pocení, hlavně nočnímu a klimakterickému. Užívá se v nálevu nebo samotný, někdy v prsních čajových směsích. Zevně se používá jako dezinfekční přísada, formou obkladů a koupelí, při ekzémech, pohmožděninách, jako kloktadlo a na nehojící se rány. Yzopový olej se používá k masážím ochrnutých končetin a páteře. Čerstvé i sušené lístky se užívají jako koření v kuchyni a je nepostradatelný při výrobě likérů.

Yzopový čaj
2 lžičky bylinky zalijeme 1/4 l horké vody, necháme 7 minut louhovat, scedíme a pijeme 2 šálky denně. Zevně se užívá i ve formě kloktadla při zánětu hrtanu či mandlí.

Yzopový olej
Hrst kvetoucí natě jemně nařežeme, dáme do láhve a zalijeme 1/2 l dobrého oleje, nejlépe olivového nebo slunečnicového a necháme 2 týdny macerovat za občasného promíchání. Potom olej scedíme a uložíme do chladna.

Yzopové víno na posílení organismus
Smícháme 1 díl natě yzopu a natě saturejky, rozmarýnu, benediktu a natě pelyňku. Pro přípravu můžeme použít i čerstvé bylinky, které nadrobno nasekané volně nasypeme asi do 1/3 objemu vhodné sklenice, doplníme bílým nebo červeným vínem a necháme za občasného protřesení 2 - 3 týdny louhovat. Poté přefiltrujeme, nebo stáhneme hadičkou. Pijeme nalačno šálek ráno a večer. Samotné yzopové víno připravíme z 75 g drogy, 8 dní necháme louhovat v 1 l bílého vína a užíváme se večer po 125 ml, má působit jako účinné afrodisiakum.

Zajímavosti: Ve středověku se Yzop pro své dezinfekční účinky pěstoval hlavně v klášterech, kde se používal na čištění kostelů a při rituálním očisťování malomocných. V domácnostech jej sypali na podlahu, kolem stěn, kladli na police proti hmyzu a silným odvarem se zbavovali vší. Yzop je nejen okrasnou, medonosnou, ale i užitečnou, na zahrádce odpuzuje běláska, a proto se doporučuje k vysazování v blízkosti záhonů se zelím nebo kapustou. Ve Francii se Yzopu užívá jako koření do omáček, polévek, nádivek, zeleninových salátů, k masu nebo při výrobě likérů.

Schválená zdravotní tvrzení podle legislativy EU:

Normální funkce dýchacího systému
Normální stav kostí a kloubů