Roste nejenom na Islandu, jak by se zdálo podle názvu. Hojný je v Evropě, Asii i v Americe,  nasbírat si jej můžete i u nás. Najdete ho na lesnatých kopcích na vlhkých místech, často tam, co roste mech. U nás je tato bylina známá i pod názvem pukléřka islandská, a přezdívá se jí přírodní penicilin.

Čím je takový lišejník zajímavý? Vedle lichořeřišnice a neemu patří mezi nejlepší přírodní antibiotika. Hojně je využívaný ve farmaceutickém průmyslu i v lidovém léčitelství. Používá se při respiračních onemocněních, ale i při jiných zánětlivých problémech, včetně ústní dutiny a trávicí soustavy. Dokáže sklidnit žaludek jako málokterá bylina, zabírá na průjmy, i střevní katary. V minulosti se hojně používal jako lék proti tuberkolóze, dokonce proti AIDS.

V bylinkářství se využívá stélka. Mezi nejdůležitější účinné látky patří slizy, hlavně lichenin a isolichenin, pektiny, ligniny a lišejníkové kyseliny, vitamín A a jód. Lišejník podporuje chuť k jídlu. Jak už to tak ale bývá, pozor si musíte dát na předávkování. Pokud to přeženete, mohou přijít závratě.  

Takže pokud trpíte bolestmi v žaludku či ve střevech, chřipkou, angínou, máte náběh na žaludeční vředy, a běžné léky nezabírají, zkuste lišejník.  Můžete jej pít ale i preventivně nebo při nastupujících potížích. 

Můžete si udělat čaj, macerát nebo jej užívat po kapkách v lihové tinkturu